Independence War 2: Edge of Chaos – pirátem odmalička

POZOR! Pozor! Na vědomost se dává, že se právě objevila hra, která je nutností pro všechny příznivce stavu beztíže, phaserů a mezihvězdného cestování! Na své si přijdou i všichni nihilisté a zabijáci. Nepoctivé obchodníky nevyjímaje. Chcete vědět víc? Chcete brouzdat vesmírem pod pirátskou vlajkou v touze po pomstě?
Independence War 2: Edge of Chaos – pirátem odmalička

Žánr: vesmírná simulace
Minimum: Pentium 400 MHz, 128 MB RAM, 400 MB na pevném disku, DirectX 7.0
3D: ano
Multiplayer: ano
Výrobce: Particle System
Distributor:
Infogrames

POZOR! Pozor! Na vědomost se dává, že se právě objevila hra, která je nutností pro všechny příznivce stavu beztíže, phaserů a mezihvězdného cestování! Na své si přijdou i všichni nihilisté a zabijáci. Nepoctivé obchodníky nevyjímaje. Chcete vědět víc? Chcete brouzdat vesmírem pod pirátskou vlajkou v touze po pomstě?

Světem lidí okolo počítačových her koluje jedna stará pravda, že v letě nevychází žádné opravdu dobré hry. Říká se též, že výjimka potvrzuje pravidlo. Asi na tom všem něco bude, protože jak jinak si vysvětlit, že tak kvalitní a po všech stránkách výtečná hra, jako Independence War 2, vychází právě v této době.

Edge of Chaos je volným pokračováním u nás ne moc známé hry Independence War (I-War). Už první díl byl na svou dobu velice kvalitní a hlavně po herní a grafické stránce překračoval běžný standard. Štěstí však tomuto titulu příliš nepřálo. Hra totiž vyšla skoro souběžně s daleko populárnější hrou stejného žánru a to Wing Commander IV. Chytře navržené mise a velice povedený fyzikální model spojený se slušnou grafikou byl takto pohřben v zapomnění hráčů. Byla to určitě škoda a ti, kteří měli s I-War tu čest, toho setkání dodnes nelitují.

Independence War 2: Edge of ChaosIndependence War 2: Edge of Chaos

Druhý díl však jen sporadicky navazuje na díl první, a proto i nováčci poznávající tuhle hru nebudou mít hluchá místa v příběhu. Hra vás postaví do role dvanáctiletého Cala Johnstona, kterému zastřelí otce a on se sám musí starat o svůj život. Naštěstí má podporu své babičky, bývalé velké pirátky. Od té také získává svou první vesmírnou loď a může plně využít svého druhého esa z rukávu, kterým je jeho elektronický mozek, v němž se skrývá genialita Jeffersona Clay, hrdiny I-War. Takto vybavenému Calovi už nic nebrání to v mezihvězdném prostoru pořádně roztočit. Hraní si na eso vesmíru ale Calovi moc nevyšlo. Byl totiž lapen při jedné vesmírné vloupačce a jako chycený lump posazen pěkně do chládku. A hnedka na 80 let. To by ale nebyl Cal, kdyby se rozhodl, s tím co má, hnít ve vezení. Po patnácti letech spolu se svými kumpány, které poznal právě v base, uskuteční útěk. O tom, že se mu to podaří snad nikdo nepochybuje. A tímto činem se Cal stává opravdovým pirátem vesmíru a s pomocí své bandy se z něj pokusí vymáčknout co nejvíc.

Hra je rozdělena do čtyř aktů, z nichž první vás uvádí do hry a učí vás jak se v ní orientovat. Není to totiž žádná legrace a i zkušeným letcům může Edge of Chaos chvíli dělat problémy. Při létání je vždy nutné myslet na to, jak by se podle fyziky měla vaše loď chovat v dalším okamžiku, protože se tak opravdu chovat bude. To je jedna z hlavních předností I-War 2. Zapomeňte též na ovládání pomocí klávesnice. Ne, že by to hra neumožňovala, ale je tak složité a náročné na vaše prsty, že až s joystickem si hru opravdu užijete.

Independence War 2: Edge of ChaosIndependence War 2: Edge of Chaos

Následující akt vás nechá nabažit se pirátskými choutkami, aby se vám v aktu dalším začal příběh pořádně zamotávat a gradoval velkou válkou v aktu posledním. Celkem je tu tedy 50 misí. To je opravdu slušná porce, která vás zaměstná na delší dobu. Naštěstí na tu porci nejste sami, ale ochotně vám pomohou vaši staří známí z basy, s kterými jste uprchl. Nijak nesnižujte jejich schopnosti, protože se ve hře velice brzo přesvědčíte, že vám dokážou nejednou vytrhnout trn z paty. Nezvládají toho sice moc, ale i tak jsou velice dobrými společníky.

Edge of Chaos také disponuje obrovskou přitažlivostí své atmosféry. Vždyť jen po grafické stránkce nabízí Edge of Chaos to nejlepší co si v dnešní době dokážete představit. Pokud je ve vašem vlastnictví dostatečně silný stroj budete si moci užít hry i ve vysokých rozlišeních, kdy už opravdu není grafice co vytknout. V prvních chvílích hraní bude naprosto uchváceni průlety skrz mlhoviny a efektními vyobrazeními všeho co se vesmírem pohybuje. Počínaje vaší bárkou až po hi-tech lodě nepřátel. A to jste ještě nezačali střílet. Stisknutí spouště na vašem joysticku se ve vesmíru projeví neuvěřitelně pestrobarevně až se vám bude chtít střílet jen tak pro ten pohled. V kombinaci s dokonalým ozvučením, bude vaše duše plesat při každém úspěšném zásahu a vy tak dostanete novou motivaci. Jet to prostě pastva pro těch pár smyslů, které u hry využijete.

Independence War 2: Edge of ChaosIndependence War 2: Edge of Chaos

Toho nejlepšího se ale dočkáte v momentě, kdy se hrou prokoušete k nějaké animaci. Rozdíl mezi hrou a animací je jen a pouze v tom, že při animaci je zíráte. Vizuálně je na tom obojí stejně. A vlastně ještě je tu jeden rozdíl. Zatímco při hraní je silně potlačena hudební stránka hry v animacích je právoplatným doplňkem atmosféry a dělá divy.

Bohužel na konec musím vyjít s jednou pravdou ven, i když možná bude mít na svědomí, že se s touto hrou bez jediného kontaktu rozejde několik hráčů. Independence war 2 je totiž až šíleně obtížnou hrou, ve které není nic nemožné. Nespočet z padesátky misí budete hrát alespoň desetkrát (střídmý odhad) a co vás možná skoro vůbec nepotěší, tak to je fakt, že funkci SAVE lze provést výhradně na vaší domovské základně. Jistě asi chápete, že není moc zábavné si uprostřed rozjeté mise odskočit do jiné části vesmíru, tam si nepronásledován hru uložit a vrátit se zpět do akce. Což asi moc nepotěší. I přes tuto drobnou vadu na kráse této růže mezi vesmírnými simulátory, nelze než závěrem dodat: „I-War 2: Edge of Chaos je prostě v tuto chvíli tím nejlepším, čím si lze zalétat ve hvězdách a ukrátit si tak dlouhé letní chvíle.“

Grafika: 9/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 9/10
Vůbec to nejlepší, čím si lze zalétat v úžasné grafice a s dokonalou hratelností a atmosférou. Pro milovníky vesmírných simulací by byla chyba, kdyby je tato hra minula.
Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře

Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 29 N/A
Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fotorežimu krásy peruánské džungle

Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fot…

Nejnovější Tomb Raider možná není nabitý akcí, jako historický výlet do Mayské minulosti však poslouží skvěle.

23.  9.  2018 | | 1 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapla, pár se rozešel před vydáním

Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapl…

Fanoušek poprosil Insomniac o možnost požádat přítelkyni o ruku velmi originálním způsobem. Vývojář vyhověl a nevědomky vytvořil jeden z nejsmutnějších easter eggů.

12.  9.  2018 | | 3 N/A
Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky, žádná akce (recenze)

Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky…

Reboot Tomb Raidera dospěl do svého zdárného konce a nám chybí jeho začátek.

14.  9.  2018 | | 9 N/A