Insane – něco pro šílence

Ne, nelekejte se, opravdu se nejedná o pokus Terezy Pergnerové proniknout na obrazovky našich monitorů. Chystá se něco mnohem výživnějšího. Codemasters, tvůrci skvělých automobilových simulátorů, připravují na 24. listopad vydání dalšího precizního dílka s volantem a čtyřmi koly v hlavní roli. Komu se libí Colin McRae Rally nebo série TOCA, toho nenechá chladným ani nová terénní šílenost Insane.
Insane – něco pro šílence
Převést automobilové závody do počítačové podoby je úkol nadmíru těžký. V zásadě k němu existují dva přístupy - simulátorový nebo arkádový. Většina výrobců her volí arkádu - tedy velmi zjednodušený model ovládání vozidla bez nároků na věrné jízdní vlastnosti. Situace, kdy projíždíte pravoúhlé zatáčky pod plným plynem a jen tak zlehka si dobržďujete o betonová svodidla, jsou na denním pořádku. Do ovládání takové hry se sice dostanete velmi lehce, často se ovšem brzy dostaví pocit těžké nudy.

Oproti tomu hardcorové závodní simulátory zpočátku svého majitele frustrují spoustou nastavování, ladění, a především samotným fyzikálním modelem svěřeného vozidla. Několik prvních závodů zpravidla končí nezvládnutím nejbližší zatáčky a následným vymetením příkopu, po kterém se auto více či méně rozsype. Kdo hrál Grand Prix Legends, ví, o čem je řeč. Kvalitní zábava, ale jen pro malou skupinu vyvolených (= trpělivých).

InsaneInsane

A pak tady existuje ještě třetí skupina výrobců her, která si bere z předchozích dvou způsobů to nejlepší, aby vytvořila skvosty, které si ponechávají realistické jízdní vlastnosti, zaujmou hned od začátku, a s přibývajícími zkušenostmi vás baví čím dál víc. K čelným představitelům tohoto proudu patří právě britští Codemasters. Čekání na stále odkládanou pecku Colin McRae Rally 2.0 se nám nyní snaží ukrátit vydáním terénních závodů v poněkud volnějším stylu, než na jaký jsme zvyklí. Podívejme se tedy, s čím Insane přichází:

 • Více než 20 typů terénních vozidel rozdělených do pěti skupin: sportovní vozy, 4x4, trucky, pick-upy a extrémní offroady, s pohonem předních, zadních nebo všech kol
 • Volitelné nastavení tlumičů, pneumatik a řízení
 • Nezávislé odpružení kol, možnost zapnutí terénní redukce
 • 30 lokací s možností zcela volného pohybu
 • Volba denního období se změnami počasí v reálném čase
 • Uživatelský generátor map
 • 7 herních módů:
  • Jamboree
  • Return the Flag
  • Gate Hunt
  • Pathfinder
  • Destruction Zone
  • Capture the Flag
  • Off-Road Race
 • Multiplayer: až 8 hráčů po lokální síti + on-line via Internet
Než přistoupíme k dojmům z hratelného dema, jedno malé upozornění: titul Insane není původním dílem Codemasters, ti zde fungují jen jako vydavatelé. Jde o výtvor maďarského týmu Invictus. Avšak počáteční pochybnosti o udržení vysoko nastavené laťky rozptýlilo několik prvních minut jízdy. Přestože se v demu uvádí, že hra je dokončena teprve z 80 procent, zážitek z řízení terénních vozů je skvělý již nyní. Tady si s offroadem totiž můžete dovolit opravdu jen to, co snese v reálu. Rozpálit káru na sto třicet, elegantním smykem na ruční brzdu přeskočit padesátimetrovou propast a po dopadu na všechny čtyři pokračovat v krasojízdě, to pro tentokrát musíme přenechat Majklu Najtovi. V Insane stačí nešikovně najet na jeden středně velký hrbol a už se na svět díváte z poněkud kolmější perspektivy. Ale vezměme to od začátku. Před prvním startem se vyplatí seznámit se s ovládacími prvky vozu. Nad rámec těch běžně užívaných určitě oceníme spínač terénní redukce – tzv. uzávěrky diferenciálu, která najde uplatnění v nejtěžším terénu. Demo je omezeno na dva vozy, dvě trati a dva herní módy – Jamboree a Return the Flag. A právě oba módy patří spolu s fyzikálním modelem vozů k tomu nejlepšímu, co hra nabízí.

Jamboree vypadá na první pohled jako obyčejné závody s checkpointy. Je tady ale jeden významný rozdíl, který dělá hru napínavou až do konce. V každé lokaci je určitý počet kontrolních bodů. Po startu šipka ukazuje k jednomu z nich. Kdo projede kontrolou první, má bod, ostatní zaskřípou zuby a pospíchají k dalšímu nově aktivnímu checkpointu. Vítězem se stává ten, kdo nasbírá jako první pět bodů. Chytlavé a nadmíru zábavné.

Return the Flag je variací na známou hru o vlajku. Hraje se na počet vteřin, po které ji umístěnou máte na svém autě. Jakmile někdo sebere vlajku, začnou se mu započítávat body za čas strávený s vlajkou na střeše. Pokud se vlajkonošovi navíc podaří projet určitým checkpointem, získá bonus. Asi nemusím zdůrazňovat, že styl jízdy s vlajkou je poněkud vzdálený běžnému nedělnímu výletu do ZOO. Agresivita ostatních řidičů je koneckonců pochopitelná, protože jediným způsobem, jak vlajku převzít, je pořádná přátelská herda do vlajkonošovy karoserie. Kdo získá nejdřív 200 bodů, vyhraje. Opravdu vydařený odvaz, obzvlášť pro multiplayer.

InsaneInsane

Celá hra vypadá opravdu velmi slibně, a to jsem se ještě nezmínil o skvěle zpracovaných statistikách, které máte k dispozici. Z nich se kromě spousty údajů o průběhu závodu dozvíte takové špeky, jako kdo byl nejslušnější, kdo nejagresivnější, jakou vám naměřili maximální rychlost a kam jste nejdál doskočili. Po skončení závodu můžete shlédnout tradiční replay nasnímaný z nejrůznějších pohledů a úhlů.

Na závěr pár slov o zpracování. Jak je vidět z okolních obrázků, grafika hry je na dnešní dobu jen lehce nadprůměrná. Krajina sice působí trochu stroze, ale modely vozů jsou na tom již o něco lépe. Samozřejmě, že oproti NFS5–Porsche 2000 to všechno vypadá bídně, nemůžeme však srovnávat nesrovnatelné – tady nejezdíte po předem vytyčených tratích, ale ve volné krajině á la Motocross Madness. Zvuková kulisa také nevybočuje z normálu, vcelku vydařené je příjemné bručení motoru pod kapotou. Na to všechno ale stejně v zápalu boje zapomenete, protože se z vás po chvíli krkolomné jízdy stanou opravdoví šílenci. Tak čágo.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A