Invex 2003 – unikátní shrnující reportáž

Jeden článek – OSM KAPITOL – Mistrovství ČR v počítačových hrách - Odborné konference a semináře - Představení nových titulů i hardware – INTERVIEW S MINISTREM INFORMATIKY Vladimírem Mlynářem - Fotoreportáž z večírku Computer Pressu a přelidněného čtvrtku na výstavišti – a na závěr: Docela jiná reportáž aneb Kačenka poprvé na Invexu.

Počátek října je na Brněnském výstavišti již několik let tradičně zasvěcen veletrhu Invex, který si svým rozsahem a pojetím poměrně rychle získal dobré jméno i v Evropě a stal  se více než vhodným místem,  na kterém se setkávají všichni příznivci IT nejen k prohlídce firemních prezentací, ale také za účelem nejrůznějších konferencí, přednášek etc. Tak i letošní ročník přinesl nejednu změnu a novinku – pro hráče bylo asi nejdůležitější zbrusu nové působiště a stěhování se do prostorného pavilónu Z. Kdo si teď vzpomene na podmínky panující při loňském nultém ročníku Mistrovství ČR v počítačových hrách, jistě mi dá za pravdu, že ze strany pořadatelů to bylo opravdu moudré rozhodnutí, které kvalitu celé akce o hodně zvýšilo.

 

Jezírko u hlavní brány lákalo k namočení * Pohled na komplex pavilónů A

Ze všech právě uvedených a mnoha dalších důvodů vyrazila většina redakce už v pondělí plná entuziasmu do terénu, aby pro vás čtenáře nasbírala co nejvíce zajímavých informací. Budiž dodáno, že mé osobní nadšení vzalo částečně za své už během cesty od služebního vchodu do Zetka, kam jsem díky rozmarům počasí dorazil částečně promáčen i navzdory deštníku. První den jsem se ještě rozhodl zasvětit výhradně věcem okolo hraní (a zklamán jsem se určitě nevracel), dny následující jsem trávil střídavě všude možně, abych toho co nejvíce zaznamenal a mohl se o své dojmy s vámi podělit. Nezapomeňte, že celé dílo má kvůli svému rozsahu několik kapitol, takže pozor na odkazy!!! A teď už konečně začněme třeba u..

MČR (Invex Cup)

...které zabíralo se svým počtem několika set počítačů jednoznačně největší část haly.  K promítání sloužily hned 4 velké obrazovky a po každé straně plochy byla k dispozici i část vyhrazená Internetové kavárně, navíc s přísunem tohoto kvalitního pitiva zdarma. V přestávkách mezi komentovanými přenosy vybraných zápasů na hlavním pódiu probíhaly pod taktovkou mladého (a poměrně značně kritizovaného) moderátora Twix orgie, které spočívaly především v rozhazování zmíněných tyčinek mezi přihlížející, ale postupem času se dostalo např. i na soutěž v jejich pojídání na čas.

 

Stánek Kaspersky Anti-virus * Nokia představila na Invexu model N-Gage

Rozdávala se pochopitelně i spousta dalších reklamních předmětů. Toto bylo už předem s pompou ohlášeno,  následně se však zjistilo, že ceny jsou stále ještě kdesi zamčené a klíč se nedaří dohledat, takže „sběrači“ Invexových upomínek si museli chvíli počkat. Druhou kuriózní událostí se stal naštěstí jen částečný výpadek elektrického proudu, což znemožnilo dodívat se na první match v Counter-Strike (a zrovna hráli nEophyte). Celkový odběr musel být opravdu značný a údajně se telefonovalo i do elektrárny, aby trošku přidali na tempu.

Pondělí bylo primárně věnováno výše zmíněnému CS a Age of Mythology. Kromě toho se (mimo soutěž) ještě hrálo na co si kdo zrovna vzpomněl a v (pro veřejnost nepřístupném) prostoru tak bylo poměrně živo, místy ovšem i mrtvo (počítáme-li některé účastníky, na které toho bylo už hodně a v poklidu spali přímo na klávesnicích). Oficiální zahájení bylo stanoveno až na 13 hodin odpoledne a jeho součástí a zároveň největším lákadlem se stal exhibiční duel mezi ministrem informatiky Vladimírem Mlynářem a Jiřím Devátem, generálním ředitelem českého a slovenského zastoupení společnosti Microsoft.

 

Příjemná siesta u fontánky * Prezentace GameStaru

Díky zpoždění pana ministra se bohužel začátek oproti původnímu předpokladu poněkud natáhnul a přítomní reportéři si krátili čas zpovídáním nejbližších hráčů. V jistý moment, kdy jsem  zrovna sledoval zajímavou partii v AoM 3 v 3, tak první využil tlačítka „Pause“ nex_Drátek a ocitli jsme se v zorném oku kamery TV Prima. To byl však teprve začátek a v okamžik, kdy po úvodních projevech oba hlavní aktéři konečně zasedli k připraveným PC, byli námi nemilosrdně obleženi a další natáčení ruku v ruce s focením pokračovalo ze všech světových stran. Vlastní průběh bohužel neměl dlouhého trvání a po několika minutách se vítězství dočkal reprezentant Microsoftu.

K tématu ještě podotýkám, že na konci této reportáže si exkluzivně můžete přečíst kratší interview přímo s panem ministrem, které mohlo vzniknout zejména díky vstřícnému přístupu nejen jeho, ale i tiskové tajemnice, paní Kláry Volné - oběma tímto ještě jednou děkuji!

Redaktoři i diváci si ovšem přišli na své i po ostatní dny konání a pro všeobecný přehled tedy ještě uvedu, jak oficiální I. ročník vlastně skončil.

Celkové výsledky

Hra 1. místo 2. místo 3. místo
Counter Strike Neophyte (175 000 Kč) NecroRaisers.CS.Slovakia (100 000 Kč) Professionals (42 500 Kč)
Age of Mythology nex_Drátek (35 000 Kč) nEph_Koty (20 000 Kč) nEph_AN77 (8 500 Kč)
UT 2003 Mike (35.000 Kč) nrStorm*AMD (20.000 Kč) beret (8500 Kč)
Warcraft III nEph.Intel.Giacomo (35.000 Kč) nrRull3r (20.000 Kč) cmIILord.Chick (8.500 Kč)
SC:BW CDS)Blooder (35 000 Kč) BaB[MG] (20 000 Kč ) CDS)Dark_Caleb (8500 Kč)

Invexové střípky

  • letošní ročník se honosil šťastným číslem 13 a poprvé byl rozdělen do tří hlavních skupin HOME (Z), BUSINESS (G1 a G2) a CLASSIC (A1, A2, B, E, F, M,V,Y)
  • celkový počet zúčastněných zemí se zvedl na 18, nejvíce vystavovatelů bylo zastoupeno v oblasti SW a multimédií (21,5%), následováno telekomunikací (13,3%)
  • slavnostního odstartování veletrhu se zúčastnili ministr informatiky Vladimír Mlynář, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a slovenský ministr dopravy, pošt a telekomunikací Pavol Prokopovič

Další prezentace

...se pochopitelně do pavilónu Z také vešly a o zajímavou podívanou tedy nebyla nouze. Podrobný seznam představovaných titulů jste na Doupěti mohli nalézt již před začátkem Invexu, proto už ho nebudu zbytečně opakovat a jen dodám, že dle očekávání poutalo nejvíce pozornosti nejspíše UFO: Aftermath, Halo a Sillent Hill 3 (já se docela dobře bavil i u Etherlords II CZ a akčního simulátoru bitevního stroje budoucnosti Yager). Cenega společně s AT Computers nachystala cca 48 počítačů a na nezájem si rozhodně nemohla stěžovat, stejně tak bylo rušno i u konzolí Playstation.

 

U Universalu bylo rušno... * podobně zaujal i Mage Knight

Velké stánky měli tradičně i Eurotel a T-Mobile, naopak mě trochu zarazila neúčast firmy Blackfire a tradiční ukázky Magic:The Gathering i dalších - TCG tedy překvapivě vystřídal spíše Mage Knight. Otestovat bylo možno i Nokii N-Gage, případně si tento mobilní hit poslední doby rovnou i u Cenegy zakoupit. Program pro návštěvníky připravily také časopisy Level a Gamestar, nechyběla ani avízovaná možnost pořízení herního SW za velmi výhodné ceny (zvláště akce 1+1 ala CD Projekt byla podle mě opravdu fér), přičemž sehnat se daly třeba i oficiální příručky ke strategiím v ČJ a další literatura s tématikou související.

Co mne osobně hodně zaujalo, byly aktuální nabídky připojení k internetu. Pokud jde o ty s nutností využití kabelové televize, má dotazovací snaha byla zbytečná, neboť rozvody na naší ulici byly svého času pokládány velmi podivně a tak např. v číslu 7 jsou a v 5 už ne. Oproti tomu o PowerNetu jsem už před několika lety četl nejen v souvislosti s testy v Německu a tak jsem si vysvětlení bližších údajů o této opravdu horké novince ujít nenechal.

 

Pavilón Z byl zalidněn i v pátek… * zatímco jiná místa už takřka zela prázdnotou

V praxi jde o přenos dat rychlostí až o 14Mbit/s a to prostřednictvím silnoproudých rozvodů! Reálně to potom vypadá tak, že každá elektrická zásuvka ve vaší firmě nebo domácnosti se stává současně zásuvkou datovou – všechny ty možnosti využití si teď už nejspíš domyslí každý sám. Rozsah komunikace zajišťuje čip Intelon, její bezpečnost šifrování 56-bitovým kryptografickým klíčem a přes ETHERNET adaptér si celou tu krásu můžete ještě propojit ještě i s LAN sítí. Opomenout bych neměl také Wi-Fi, tedy bezdrátové připojení zmiňované už před zahájením jako jeden z hlavních taháků, které si návštěvníci mohli na připravených noteboocích v pavilónu Y sami vyzkoušet.

Reportáž pokračuje – klikněte na odkaz níže a dostanete se na druhou stránku!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,