Invizimals: The Alliance - příběh hraček (recenze)

Nintendo má Pokémony, Sony pro změnu útočí na peněženky rodičů příšerkami s augmentovanou realitou. Jak dopadl nejnovější výtvor?

Invizimals jsou sérií, nebo chcete-li značkou, která mému zraku a sluchu zůstávala až do dnešních dnů skryta a nedivil bych se, kdyby byla vaše zkušenost totožná. Faktem totiž je, že za touhle "catch them all" blbinkou pro mladší hráče nestojí žádná marketingová masáž ani silná značka. Po odehrání nového handheldového přírůstku do téhle rodinky tomu ale absolutně rozumím. Žádný zázrak to totiž rozhodně není!

Zběsilé mačkání

Pokud se nechytáte už podle názvu a jste líní otevřít Wikipedii, pak vězte, že základní premisa je více než jednoduchá. V univerzu španělských autorů existuje asi stovka kreatur a hráčovým cílem je pochytat je, a pak s nimi zápasit jak proti ostatním, tak i proti hloupoučkému příběhu. Doteď to obstarávali Pokémoni, ale v Sony jen nekopírovali a přidali i něco navíc - rozšířenou realitu. Rozdíl ale není jen v prostředí, ale i ve stěžejním prvku, a sice soubojovém systému.

1377081142_invizimals-the-alliance-1.jpg 1377081142_invizimals-the-alliance-5.jpg

Pokémoni nabízejí v poslední generaci vymazlený tahový systém, který má mnoho prostoru k taktizování a vyžaduje spíše rozvahu, než zběsilý přístup. Invizimals jsou přesným opakem a nejvhodnější je přirovnání ke klasické, jen jinak viděné bojovce. Potvůrky se totiž mlátí v reálném čase a v praxi to vypadá tak, že mačkáte všechna tlačítka a postavička na sebe řetězí různé útoky. Zkrátka se snažíte ubít soupeře. V principu velmi jednoduché, a tedy i vhodné pro cílovku, ale zároveň dostatečně promyšlené.

invizimals_the_alliance_4_605x.jpg

Ovládání totiž netrpí mnoha neduhy a rozmístění útoků a dalších ovládacích prvků na tlačítka je pohodlné. Ani po delším hraní jsem tak neměl problémy s bolavými prsty jako třeba u Mortal Kombatu, a to ani navzdory zadnímu dotykovému panelu. Kde ale autoři vychytali v podstatě hardwarové věci, tam je podkopávají ostatní mechanismy. Obzvláště levelování kreatur je divně navržené a rozhodně jsem s ním nebyl spokojen. Prostě to nejde přirozeně.

Souboje v obýváku

Hra vás hodně nutí k takzvanému grindingu a vyvážení obtížnosti je minimálně rozporuplné. Hned několikrát totiž dojdete do bodu, kdy nějak jsou oponenti nelogicky o mnoho silnější, než-li vaše zvířátko. To pak tedy musíte bojovat se slabšími a postupně si tak trošku "nacheatovat" vyšší level. Takhle si tedy zábavu pro desetileté kluky rozhodně nepředstavuji. Dalším problémem pak je, že u stovky postaviček to rozhodně nechcete dělat, takže nakonec skončíte u dvou, maximálně třech bojovníků a zbytek jen budete se smutkem přehlížet.

Invizimals_The_Alliance_Screenshot-1.jpg invizimals-the-alliance_006.jpg

Možná namítnete, že ve vlaku je času dost, ale velká část hry stojí a padá s kartami na augmentovanou realitu. Pokud znáte Vitu a její kameru, pak chápete kde je problém. Vytvoření arény prostřednictvím rozšířené reality je malé umění a osobně mám spíše záporné zkušenosti. Systém ani zdaleka nefunguje bezchybně a bohužel se stává, že někdy nefunguje bez zjevného důvodu. Konzole zkrátka kartu nějak neregistruje.

 

Nutnost tahat s sebou neustále karty je dost iritující

 

Pokud tedy nelpí vaše ratolesti na story modu a chtějí si užít i nějaké ty bitvy s živými hráči, na cestách rozhodně Invizimals: The Alliance neupotřebí. Už jen nutnost tahat s sebou neustále karty je dost iritující.

maxresdefault.jpg

Pro děti dobré

S prvkem augmentované reality pak mám ještě jeden problém. Vita je opravdu výkonná konzole a zvládá překrásné scenérie z Uncharted i roztomilou stylizaci v Tearaway. Nechápu tedy, proč musejí Invizimals vypadat tak hrozně.

Grafika za použití kamerky a augmentace samozřejmě ani zdaleka nedosahuje konkurence a obávám se, že i 3DS a Pokémoni v konečném důsledku na mnohem slabším zařízení vykouzlí povedenější momenty. Nezachrání to ani možnost cross-platform hraní mezi Vitou a 3DS, ba dokonce fakt, že za jednu cenu dostanete oba tituly.

Dostupné pro: Vita
Žánr: Arkády | Akční arkáda/AR
Výrobce: Novarama
Začátek prodeje: 30. října 2013
  • Systém soubojů
  • Povedené ovládání
  • Levelování postav
  • Odfláklá grafika
  • Rozšířená realita

Jak už ale jednou zaznělo, nejsem cílovka. Tou jsou děti ve věku zhruba deseti let. Těm nebude vadit ani bezduchý příběh a troufnu si říci, že kvalitu grafiky už nebudou řešit vůbec. Co jim ale bude vadit nade vší pochybnost je špatně fungující systém augmentované reality a pravděpodobný fakt, že moc kamarádů asi Vitu a Invizimals nemá. Ta pravá zábava pramenící z povedeného soubojového systému totiž začíná až v aréně s kamarády.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

včera | | 28 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |