iPhone recenze: Gangstar: West Coast Hustle - Grand Theft iPhone

Dlouho očekáváný klon GTA je konečně tu. Předčí však předchozí pokusy a stane se tou nejlepší GTA hrou na iPhone? Čtěte naši recenzi.

Již několik her se pokoušelo přinést nám GTA zážitek také na iPhone. V poslední době to byl třeba rozporuplný Car Jack Streets. To se ale už přestalo líbit Gameloftu, a tak se chlapci rozhodli, že si udělají vlastní hru, která bude podobná GTA titulům známých z PC nebo konzolí.

Drsným grázlem na počkání

Už z názvu hry vyplývá, o co zde půjde. Samozřejmě se ocitnete mezi partičkou "gangstas", kteří holdují ostřejší mluvě s podivnou angličtinou vlastní raperům a hip hoperům. Opět si tak užijete klasických hlášek -" Hey yo!", což je ještě doplněno španělskými slovíčky. Do hry vstupujete jako naprostý nýmand, který vykrade banku v Mexiku a se svým kumpánem se rozhodne někde na čas "uklidit". Váš hrdina se jmenuje Juanito a společně s kolegou a partou dalších ostrých chlápků zažije opravdu hodně drsných přestřelek a neuvěřitelných misí. Vše ale pěkně po pořádku.

Do hry vstupujete jako naprostý nýmand, který vykrade banku v Mexiku a s kumpánem se rozhodne na čas "uklidit"

Herní styl je v celku jednoduchý. Na malé mapce se vám zobrazují místa, kde dostanete zadané nové úkoly, opravny aut, či obchody se zbraněmi. Když budete líní dojet si pro zadání další mise, stačí přes pause menu rovnou skočit k vašemu momentálnímu šéfikovi a vyslechnout si, co že po vás chce tentokrát.

gangsta 01.pnggangsta 02.png

Samozřejmě postupem času budete potkávat nové a nové postavy, které vám budou zadávat rozdílné úkoly a také za rozdílný obnos peněz. Pro dohrání však musíte samozřejmě udělat všechny mise, kterých je dohromady padesát a jsou rozděleny do šesti kapitol. Nebudu zde nic prozrazovat z příběhu, ale i tady se Gameloft drží již vyjetých kolejí. Můžete tak čekat nějaký zlom v příběhu, který vás překvapí a ještě prozradím, že nějaké vám blízké postavy ve hře zemřou. Víc už ze mne ale nedostanete, comprende?

gangsta 05.pnggangsta 06.png

Co se týká náplní jednotlivých misí, autoři se hodně drželi zaběhnutého scénáře z GTA a v podstatě mi celá hra připadá podobná jako GTA 3. Většinou bude potřeba dát někomu lekci, vystřílet sousední gang a nebo třeba dělat řidiče luxusní limuzíny a vozit pracháče po městě. Ačkoliv zde nenajdeme nic vyloženě nového, nebo převratného, mise jsou zábavné a většinou také poměrně krátké.

To však kvituji, neboť jestli mne něco opravdu frustrovalo na GTA, tak to, když mě někdo těsně před koncem dlouhé mise zabil a já ji musel hrát celou odznovu. To se zde samozřejmě stát může také, ale přes menu si rychle navolíte opakování mise a vše jede jak má.

Je libo pistoli nebo raketomet?

K hlavní příběhové linii jsou přidány také vedlejší mise a i v tomto případě je pro znalce tohoto žánru nemusím rozvádět. Pokud ukradnete ambulanci, ťuknete na obrázek mikrofonu a tím spustíte misi záchranáře, kde budete vozit pacienty do nemocnice. Dále můžete rozvážet burgery zákazníkům, anebo jezdit taxíkem.

gangsta 07.pnggangsta 08.png

Vedlejší mise sice nemusíte plnit, ale jsou poměrně zábavné a vydělají vám také nějaké ty doláče. Peníze pak můžete utratit třeba za nablýskaný bourák, nebo za nový zbrojní arzenál. Aut je ve hře více než dost a každé se chová trochu jinak, a proto si musíte nejprve na styl řízení zvyknout.

Ze zbraní je také slušný výběr a nechybí klasická pistole, Uzi nebo bazuka. Při jízdě autem si můžete zpříjemnit náladu naladěním jednoho z pěti místních rádií a když se vám oposluchají, není nic vhodnějšího než vytvoření vlastního playlistu - rádiové stanice chcete-li a naimportovat do něj hudbu z vašeho iPhonu.

gangsta 09.pnggangsta 10.png

Ovládání je potom skutečně ideální a nenašel jsem k němu ani jednu výtku za už poměrně dlouho dobu hraní. Při chůzi budete postavu ovládat joystickem v levém dolním rohu a střílet potom budete terčíkem v pravém dolním rohu. Hra za vás zaměřuje automaticky, stačí se natočit na stejný směr, odkud se blíží vaši nepřátelé.

To uděláte jednoduchým dotekem prstu kamkoliv na displej. Když se potom ve vaší blízkosti objeví auto, rozsvítí se i další tlačítko na jeho ukradení. Jen dávejte pozor, řidiči jsou většinou poměrně naštvaní, že jim kradete jejich miláčka a tak pokud se hned nerozjedete, dost možná vás vytáhnou z auta na férovku.

gangsta 03.pnggangsta 04.png

Řízení samotných aut je potom stejně intuitivní jako ovládání chůze. Máte na výběr ze tří možností ovládání, vždy však budete mít na displeji pedály pro plyn a brzdu. Zatáčet pak můžete buď volantem, který se objeví v pravém dolním rohu, nebo jakýmsi posuvným joystickem, který se objevil ve zmíněném Car Jack Streets a nebo můžete zatáčet nakláněním iPhonu, je to na vás.

Natvrdlé švestky

Co mne však ale zklamalo je místní policejní sbor. Můžete totiž vesele přejíždět chodce, vraždit kolemjdoucí a nic se dít nebude. Až po nějaké chvíli se rozbliká jeden odznáček, který však za chvíli zmizí, když přestanete divočit. Když budete pokračovat, sjedou se k vám policejní auta, která však jen zastaví, z nich vystoupí policisté a vy je v klidu zastřelíte.

Můžete vesele přejíždět chodce, vraždit kolemjdoucí a nic se dít nebude

Nechybí ani všudypřítomné barevné obláčky, které odeberou jeden odznak z hledanosti. Naopak co mne ale potěšilo co se týká policie je možnost korupce. Když vás totiž zatknou, je možnost si nějakého borce v uniformě tzv. vykoupit a tak vám nechá vaše zbraně.

gangsta 11.pnggangsta 12.png

Nutno dodat, že při rozsáhlém zbrojním arzenálu jsem tuto možnost velmi uvítal.
Gangstar: West Coast Hustle se hraje skvěle. Asi proto, že se jedná o již zažitý koncept z GTA a tak vás moc věcí nepřekvapí. Snad jen škoda okolních předmětů, kterými projedete a nic se nestane. Tím myslím samozřejmě stromy, značky a tak dále. Jinak však hra působí opravdu perfektním dojmem a oplývá skutečně fantastickým grafickým zpracováním, které na iPhone momentálně nemá obdoby. Padesát hlavních misí, několik vedlejších misí v čele s undergroundovými závody a celková volnost po celém městě vám zajistí hodiny výborné zábavy.

Autor: Jan Šťastný

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Akce | Městská akce
Výrobce: Gameloft | Webové stránky hry
  • gangstarská story
  • fantastické grafické zpracování,
  • několik hodin zábavy
  • bezproblémové ovládání
  • interakce s okolím
  • absence druhého dílu :)

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce