iPhone recenze: Real Racing - závodní nirvána

Když se Real Racing objevil na AppStore, v mžiku se rozpoutalo hotové iTunes peklo. Tolik by stačilo říct o nej závodech na iPhone.

Autoři z Firemint, kteří se dostali do hráčského povědomí díky povedenému Flight Control, nám naservírovali áčkový titul s velkým A. Po několika měsících odkladů se Real Racing  konečně objevil na AppStore a prakticky v mžiku se rozpoutalo hotové iTunes peklo, neboť zájemců bylo skutečně hodně. Aby také ne, čekali jsme přeci velmi dlouho. Velký milník v iPhone hraní byl tak jednoznačně dosažen, od nynějška se bude uvádět období před Real Racing a po něm.

real racing 04.png

Licence pro zábavnost netřeba

Hned po svižném načtení úvodního menu (před kterým tedy ještě shlédnete krásně zpracované intro vytvořené z game-play záběrů) se budete cítit jako ryba ve vodě. Je až neuvěřitelné, jak skvělý první dojem hra vzbudíprotože hned po spuštění se zdá, že je vše na svém místě a tak z pěkného a vkusného menu hned vybírám možnost kariéry.

Od nynějška se bude uvádět období před Real Racing a po něm

Před vámi se poté objeví tři různé druhy aut: hatchbacks, sedans a muscles. Pod těmito názvy se už bohužel neskrývají licencované vozy, ale to vůbec nevadí. Každá tato část má potom dvě podsekce, v podstatě dva turnaje. Než se do nich ale podíváte, musíte zajet v kvalifikaci dobrý čas. Závody jsou potom tří různých obtížností - označeny jako A, B a C, přičemž C je nejlehčí úroveň.

real racing 01.pngreal racing 02.png

V každém turnaji je rozdílný počet závodů, na různý počet kol a jen vyhráním celého turnaje se otevře možnost zahrát si stejný turnaj i na těžší úroveň. Pro pokračování v kariéře dál, tedy pro otevření sedanů a muscle cars, však stačí získat místo "na bedně". V jednom momentu také můžete mít rozjetých několik turnajů, s tím není vůbec problem.Brzdí vás jen časový limit na splnění daného turnaje, který je však stanoven na rovný měsíc, čili toto problém určitě nebude.

Vzhůru na trať

Zatím jsme se ale věnovali spíše té teoretické části, teď už ale hurá za volanty nadupaných aut. Jak je vidět z přilehlých obrázků, je možno si vybrat pohledy z dvou různých kamer. Jedna je přímo z kokpitu, což je určitě atraktivnější varianta než klasícky pohled zpoza vozu.

real racing 09.pngreal racing 10.png
 

Rozsvítíla se červená světla a hned po jejich zhasnutí můžu vyrazit vpřed. Ovládání je dnes již pro iPhone klasické, tedy zatáčíte nakláněním celého iPhonu, akcelerace je potom automatická. Brzdit můžete dotykem displeje kamkoliv, ale ze začátku určitě doporučuji nechat zapnutého brzdového pomocníka, což je velmi zajímavé vylepšení, které v podstatě dobržďuje za vás. Po navyknutí na herní styl však doporučuji toto stáhnout na maximum a nebo úplně vypnout. Jednak pro lepší pocit z řízení a potom také pro rychlejší časy.

real racing 11.pngreal racing 12.png

Ještě by se také slušelo dodat, že ani zvukový doprovod a zvuky celkově nejsou rozhodně nějakým slabším článkem hry, právě naopak. Nadupaný rockový soundtrack perfektně do dravých závodů sedí a zvuky kvílení brzd či prohýbaných plechů jakbysmet. Nyní už ale zpět na trať.

Virtuální Schumacherové

Po vystartování se všech šest aut velmi dravě tlačí dopředu a už tu máme i několik prvních karambolů. Naštěstí ve hře není implentován model poškození a tak se nemusíte bát opřít o nějakého soupeře a tím ho třeba vytlačit z tratě. Soupeři se však s vámi také mazat zrovna nebudou a okamžitě vám srážku vrátí, nebo se vás dokonce pokusí dostat do hodin. Vůbec protivníci jsou opravdu vysoce inteligentní a především na složitější úroveň s nimi budete mít velké problémy.

real racing 03.png

Je však až s podivem, jak se autorům povedlo zapracovat na AI závodníků, protože ti se chovají přesně jako reální hráči a to je samozřejmě jen dobře. Po dokončení kariéry se vám odemknou všechny tratě a auta a můžete tak zlepšovat své časy v time trialu anebo si jen tak zajíždět některé závody znovu.

real racing 05.pngreal racing 06.png

Veškeré vaše časy jsou potom ve hře zaznamenány a pomocí Cloudcell jsou také zaznamenávány na mezinárodní webovou databázi celé hry, kde své časy můžete porovnávat s ostatními. Stejně tak můžete přes Cloudcell nahrát video z hraní na youtube, stejně jako tomu bylo třeba u Fast & Furious.

Multiplayerový motorový masakr

Čimž se vlastně dostáváme k asi nejúžasnějši věci, která v této hře je a tím mám na mysli multiplayer. Opravdu dlouhou dobu jsme strávili testováním této herní možnosti, až jsme se stali doslova závislými. Pro závodění proti kamarádům potřebujete wi-fi připojení, což by v některých menších městech mohl být problém, ale s tím se bohužel musí počítat. Po klasickém vytvoření hry se ostatní připojí a vše je velmi jednoduše, avšak účelně znázorněno. Vždy tak přesně víte, na koho se čeká.

Opravdu dlouhou dobu jsme strávili testováním multiplayeru, až jsme se stali doslova závislými

I při závodech s pěti jinými kamárády se však hra netrhá a jde naprosto plynule. A to i přesto, že jsme zkoušeli spoustu bouraček a vyjiždění mimo tratě. Opět tedy tleskám, tentokrát už ale ve stoje. Další možnost jak poměřit síly proti zbytku světa, je přes tzv. Leagues. Zde si vyberete nějakou ligu, připojíte se a spustíte závod. Vaše nejrychlejší kolo je pak zaznamenáno a porovnáno s ostatními. Poté jsou rozdělena umístění. Také velmi zábavné, avšak ne tak, jako závodění proti kamarádům, kteří sedí vedle vás.

Prostě nejlepší

Hru už jsme vychválili až do nebes a tak je čas uvést si alespoň nějaké nedostatky, nebo věci, které mi ve hře chyběly. Tedy mně osobně nevadilo, že chybí model poškození, někteří hnidopychové si na toto však určitě budou stěžovat. Také auta nejsou licencovaná a milovníci Need For Speed zase budou nadávat, že chybí tuning.

real racing 07.pngreal racing 08.png

Inu, kdo chce "tunit", ať si pořídí NFS, kdo si chce opravdu parádně zazávodit na okruzích, ať sáhne po Real Racing. Hra je sice momenátně nabízena za 9,99USD, ale i za tuto vyšší cenu se její koupě jednoznačně vyplatí. Budete si užívat dobrou zábavu na opravdu hodně hodně dlouho.

Autor: Jan Šťastný

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Závodní | automobilové závody
Výrobce: Firemint | Webové stránky hry
  • AI ostatních jezdců
  • naprosto dokonalý multiplayer
  • úžasné grafické zpracování
  • chybí model poškození a tuning

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 121 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A