iPhone recenze: Resident Evil 4 - děsivá vesnice

Starý známý Leon se vrací, tentokráte v roli tajného agenta zachraňujícího prezidentskou dceru. Ale nic není tak jednoduché, jak se zdá.

Když v roce 1996 vyšel první díl série Resident Evil, bylo jasné, že se zrodila nová hororová legenda. Celá série je tak neuvěřitelně slavná, že dnes se může pochlubit deseti díly na všechny platformy, třemi filmovými adaptacemi a nyní přichází i na iPhone v podobě konverze PC verze Resident Evil 4.

Ve hře se dostanete do role bývalého policisty Leona, který však od minulého dílu docela povýšil. Z obyčejného policisty to dotáhnul až na super tajného agenta, který má za úkol najít dceru samotného prezidenta USA.Nebohé dítko nejmocnějšího muže světa někdo záhadně unesl a poslední stopy vedou do malé vesničky někde ve Španělsku.

11.PNG2.PNG

Po příjezdu na místo Leon ovšem zjistí, že vesničané nejsou zrovna přátelští. Většina místní populace se totiž změnila v zombie a pozvání na nedělní čaj od nich rozhodně nemůžete čekat. Tím se tak dostávám k jedné z nejlepších vlastností hry - tou je její temná atmosféra, která je způsobená zasazením hry do strašidelné vesničky uprostřed lesů a perfektním hororovým zpracováním.

3.PNG4.PNG

Grafické zpracování je dokonalé - nejen precizní modely postav a velmi slušně prostředí. Celá hra je navíc laděna do šedo-hnědých odstínů, což spolu s temnou hudbou a děsivými zvuky na pozadí vytváří opravdu nezapomenutelný herní zažitek, kterému se na iPhone vyrovná snad jen DOOM: Resurrection.

10.PNG

Jak jsem se již zmínil výše, nepřátelé se rekrutují hlavně z řad zombie vesničanů. Těch je ale ve hře nekolik druhů a někteří jsou navíc vyzbrojeni zbraněmi jako kosy a sekyry. Ti silnější, zřejmě asi bývalí dřevorubci, se však na vás vrhnou rovnou s motorovými pilami. Narazíte však i na výjimky jako třeba zombie co mají místo hlavy jakési chapadlo. Samotnou kapitolou jsou pak boje s bossy. Každý boss má totiž svoje slabé místo a jedině útokem do tohoto místa ho lze poslat k zemi. Pokud však mám Resident Evil 4 opravdu za něco pochválit, tak je to systém střelby. Každý protivník má na těle několik míst a podle toho, do kterého jej trefíte, zareaguje. Takže pokud zasáhnete do nohy, začne kulhat, nebo se skácí k zemi. Při trefení se do ruky, mu z ní vystřelíte zbraň atd. Samozřejmě ani Leon není bez vojenského arzenálu. Již na začátku je vyzbrojený nožem a pistolí. Tyhle hračky, ale moc dlouho nevydrží. Časem narazíte na silnější kousky jako odstřelovačky, granáty, samopal, brokovnici a další zbraně známé již z předchozích dílů. Zbraně lze navíc po každé misi upgradovat, nebo koupit jinou.

5.PNG6.PNG

Bohužel, ne všechno se povedlo tak, jak autoři slibovali. Mám tím teď na mysli ovládání a hlavně kameru. Ovládání je rozvrženo ideálně, ale postrádá přesnost a rychlost. A to se vám stane často osudným. Kamera také neposlouchá, jak by měla. Pokud se například přiblížíte příliš blízko ke zdi, kamera má tendenci snímat jen Leonou hlavu, a to na přehlednosti rozhodně nepřidává. Dalším problémem je pak zoufale pomalé otáčení s vytasenou zbraní. Menším nedostatkem může být i délka hry, která sice nabízí celkově dvanáct misí, ale ty se dají dohrát za 2-3 hodiny. Což není za cenu 6 Euro zrovna mnoho. Naštěstí je přítomný Mercenary mode, který čítá celkem 24 misí. V každé z nich máte za úkol něco jiného. Jednou je to třeba zabít co nejvíce nepřátel brokovnicí, jindy zase zabít co nejvíce nepřátel v časovém limitu.

7.PNG8.PNG

Nebýt nepovedeného ovládání a krátké herní doby, byla by RE4 být jednou z nejlepších akcí na iPhone. Takhle je to "jen" velmi kvalitní akce, která občas dokáže dobře vyděsit.

Autor: Libor Novotný

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Akce | střílečka
Výrobce: Capcom | Webové stránky hry
  • parádní hororová atmosféra
  • dokonalé grafické zpracování
  • nepovedené ovládání
  • místy vyšší obtížnost
  • špatná kamera
Související články
  1. iPhone recenze: Gangstar: West Coast Hustle - Grand Theft iPhone
  2. iPhone recenze: Real Racing - závodní nirvána
  3. iPhone recenze: Galaxy on Fire 3D - kosmická lahůdka
  4. iPhone recenze: Doom Resurrection - zlo pro iPhone
  5. iPhone recenze: Worms - zničte červy

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |