iPhone recenze: Worms - zničte červy

Velká jatka pokračují! Generace červů už položily život ve jménu zábavy na všech myslitelných platformách. Teď je cesta zavedla i na iPhone.
Recenze vznikla díky www.mobilgamer.cz

Snad ani nebudu zmiňovat kolik bezesných nocí jsem ve svém mládí zažil, když jsem na svém stařičkém PC hrával s kamarádem právě Worms. Neuvěřitelná zábava, která se dala hrát znovu a znovu a znovu. Právě při hraní této hry jsem si poprvé uvědomil, že jsem na PC hrách v podstatě závislý, neboť se zde poprvé naplno projevil sympton - ještě jednou a už to vypnu! O to více jsem byl potěšen, že se vývojové studio Team 17 rozhodlo přenést tuto nestárnoucí klasiku i na fenomén dnešní doby iPhone.

worms iphone 01.jpgworms iphone 02.jpg

Hned na úvodu vás přivítá pěkně kreslené menu, které vám silně připomene staré dobré časy s wormíky na počítači. Nebudeme se tedy zdržovat a jdeme rovnou na věc! V single playeru máme na výběr ze tří možností - Quick Game, Practice Match a Challenges.

V ostré akce se s vámi nikdo mazat nebude

Zatímco quick game je skutečně "jen" rychlá hra, ve které si nemůžete zvolit na jaké mapě a proti komu chcete hrát, tak druhá možnost nazvaná Practice Match je o něco zajímavější a pro začátečníky vyloženě doporučuji.

worms iphone 09.jpgworms iphone 10.jpg

Naučíte se zde jak hru ovládat, kdy použít kterou zbraň a další důležité věci. Protivníci se bránit nebudou, a tak si tuto možnost vychutnejte na maximum, protože v ostré akce se s vámi nikdo mazat nebude. Třetí možností je speciální mód, ve kterém plníte řadu úkolů. Právě tento mód je jakousi variací kampaně, ve které najdete uctihodných 50 misí.

Malí červi na iPhone

Hratelnost už však trochu pokulhává a čím déle budete Worms hrát, tím více budou zkoušet vaše nervy. Ovládání totiž není ideální a autoři absolutně nevyužili pohybový accelometer, který je bezkompromisně nejvýraznějším prvkem při hraní iPhone her. Kamera je navíc poměrně daleko od wormsíků. Přiblížení obrazu se provádí roztažením dvou prstů od sebe. Team 17 ani tuhle funkci pořádně nevychytal, protože stále máte pocit, že to není ono a nejraději byste vaše wormsíky viděli ještě blíž, ale bohužel už to nejde.

worms iphone 05.jpgworms iphone 06.jpg

Ovládání wormsíků je také velmi podivné. Ťuknutím na displej určíte směr kam má jít a on se tím směrem také posune. Ale už samotné vyskočení, či přeskočení nějaké překážky vypadá jako nezvladatelný úkon. A to už vůbec nemluvím o zaměřování, které by se mělo spustit držením tlačítka na displeji, ale místo toho vám z 90 % procent wormík popojde a nebo vyskočí. Aby byla frustrace maximální, při střední a těžké úrovni jsou vaši nepřátelé prakticky neomylní a je v podstatě nemožné je porazit. Nejednou tak budete na hlas nadávat nad nevyváženou AI.

Ovládání totiž není ideální a autoři absolutně nevyužili možnosti iPhonu

Po poměrně trpkých pocitech ze single playeru jsem se vrhnul na tolik proklamovaný multiplayer. Právě tato možnost dělá hru tak strašně zábavnou, a tak jsem odsunul veškeré dosud nashromážděné špatné zážitky a pustil jsem se do nelítostného boje proti kamaradovi. Jaké to bylo ale nemilé zjištění, že se ve hře nepřipojíte pomocí wi-fi, ani bluetooth, takže si hru prostě jen podáváte z ruky do ruky a v tomhle je kámen úrazu. Zjednodušeným multiplayerem trpí celá hratelnost asi nejvíce, protože není nad to, jak sledujete mířící raketku nebo podivně bečící ovci, která se právě chystá zmasakrovat kamarádova wormsíka.

worms iphone 07.jpgworms iphone 08.jpg

Ani jedna z uvedených situací se ve Worms nedá provést, museli byste být neustále oba nakloněni nad displejem a to nejen, že není etické, ale především to vypadá podivně a hru si stejně nevychutnáte. Svůj zoufalý zrak tak alespoň obracím na zbraňový arzenál, který je naopak poměrně bohatý. Nechybí již zmíněná ovce, rakety, granáty a jiné zbraně, které známe z PC verze. Tak tedy alespoň na tomto poli jsem spokojen.

Wormsové jak malovaní

Grafické zpracování je potom přesně takové, jaké jsem očekával a nemám k němu snad žádné výhrady. Zvuky jsou také příjemným zpestřením. Hezké melodie a především zvuky wormsíku, kteří občas utrousí i nějakou tu vtipnou hlášku mě občas pobavily. Avšak díky frustraci která už se ve mne nashromáždila se jedná jen o malou náplast na ránu zhýčkaného hráče.

worms iphone 03.jpgworms iphone 04.jpg

Podle naších informací už vývojáři pracují na updatech, které budou obsahovat multiplayer přes wi-fi a odstraní různé bugy, takže možná po této aktualizaci budou legandární Worms přeci jen v hratelné podobě. Bohužel momentálně Worms pro iPhone vypadají jen jako nevybroušený diamant se spoustou kazů a je to určitě škoda na tak inovativní platformě.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A