IronStorm: 60. léta v zákopu

Ostatné dráty, zákopy, bunkry a štěkot kulometů. Není nic, co by se tomu rovnalo. Válka. V nové 3D střílečce IronStorm si jí užijete více než dost. Chcete vědět, jak si tahle hra vede v porování s konkurencí v podobě Medal of Honor nebo Return to Castle Wolfenstein? Přečtěte si naše preview!
IronStorm: 60. léta v zákopu

Vojáci, připravte se, je tady další válečná 3D akce! Doplní tak obrovsky početný kolorit her, které sice obvykle nehýří přílišnou originalitou, zato jsou však stále jednou z nejoblíbenějších kratochvílí naprosté většiny PC hráčů.

Na prostředí, do kterého je hra IronStorm zasazena, hned tak někde jinde nenarazíte. Jedná se totiž o poměrně originální alternativní realitu, která vzešla přímo z šedozelených hlubin mozků samotných designérů společnosti 4X Studios. Pokud jste dávali o hodinách dějepisu alespoň trochu pozor, asi víte, že někdy v roce 1914 (dobře, pochlubím se, bylo to přesně 28. července) propukla díky jistému atentátu na jistého mocnáře jménem Ferdinand d` Este v jistém Srbsku 1. světová válka. Vyvolalo ji tehdejší Německo, které mělo v plánu vzít bleskovým útokem Francii a pak se vydat dobývat východ (věčně zelenou matičku Rus).

Němci se, stejně jako později Hitler, samozřejmě hrubě mýlili. Z "bleskové války" (tzv. "Blitzkrieg"), která měla trvat nanejvýš několik měsíců a měla německému národu přinést světovládu, nebo alespoň evropovládu, se stal nesmírně vysilující čtyřletý konflikt, který stal životy milionů lidí. Ale to už jsem zašel asi moc hluboko do skutečné historie. Důležité je, že ve hře IronStorm ta "naše" 1. světová válka nikdy neskončila.

Píše se rok 1964 a "velká válka" zuří stále. Jenom ty strany se tak trochu proházely. Už nebojuje Dohoda proti Trojspolku, alébrž demokratické státy Západu (tj. evropské mocnosti plus Spojené Státy) proti utlačovatelským státům Východu (zejména Ruska, které se spojilo s Mongolskem a vytvořilo tak obrovskou supervelmoc, Rusko-Mongolské impérium). Otěže války převzal přímo monstrózně zlounský diktátor - baron Nikolai Aleksandrovič Ugenberg ("faákt uúlet!":). A nebyl by to Ugenberg, kdyby nechtěl ugenbergovat pomocí jaderných zbraní. Právě na jejich vývoji závisí to, zda se mu nakonec podaří ovládnout celý svět.

Vy, Hráč, představujete jistého Jamese Andersona, podporučíka západní armády. Stejně jako většina dalších, kteří symaptizují se Západem, bezpochyby nechcete, aby se baronovi podařilo vyvinout jaderné zbraně. Proto se také pouštíte do nesmírně riskantního plánu, který spočívá v proniknutí do tajných výzkumných laboratoří a zničení zásobníků tvrdé vody (která je při vývoji a výrobě naprosto nezbytná). Bude to dlouhá a trnitá cesta. Ale nebudete na ní sami. Připojí se k vám totiž další dvě postavy. Tou první je Cécile Newcastel, schopná velitelka. Oním druhým jest Patrick N. Mitchell - milovník zbraní, který nikdy neváhá je použít (a ani se přitom příliš dlouho nerozmýšlí).

Hlavní postavy

James Anderson - Narozen 1924, sirotek neznámých rodičů. V 19 nastoupil dobrovolně do armády, rychle postupoval nahoru a pomalu ale jistě se stal legendární postavou celé armády. Má jedinou motivaci: přežít.

Baron Ungern Sternberg - Narodil se v Estonsku koncem 19. století. Využil válku mezi Bělorusy a Bolševiky a ustanovil Mongolské impérium s obrovsky silnou armádou. Založením budhista je znechucen kapitalismem a evropskou politikou a tak chce své impérium rozšířit od Vladivostoku až po Atlantik.

Cécile Newcastel - Je kapitánkou zvláštního Královského Horského Regimentu. Její muži ji respektují, záznam má naprosto čistý.

Patrick N. Mitchell - Plukovník, narozen 1932. Díky svým schopnostem si získal přízeň na vyšších místech. Zajímá se o technologii a nové zbraně, které ještě raději využívá, často ale bez rozmyslu. Jeho maniodepresivní psychóza jeho kariéře nijak zvlášť neprospívá, naštěstí ji ale ani příliš neomezuje.

Jak už asi sami očekáváte, nevypadá prostředí IronStorm nijak optimisticky. Padesát let trvající válečný konflikt se podepsal na celém světě, nejvíce asi na zbědované hranici mezi Západním a Východním Německem, kudy už "odedávna" probíhá v jistém smyslu nekonečná frontová linie. Všechno je zde tmavé a sychravé.

Celá hra je rozdělena na šest velkých oblastí, které se dálě dělí na menší mise (přechody mezi nimi by neměly být delší než například v Half-Lifeovi). Máme tu tedy západní frontu, rusko-mongolskou frontu, Wolfenburg - malé městečko na Rusko-Mongolské straně Německa, vědecký komplex, obrněný vlak jménem "Car Ivan" a nakonec berlínský Reichstag (Říšský sněm) - nepřátelské ústředí.

Vývoj bojové techniky se během války v žádném případě nezastavil, ba naopak, právě spíše urychlil. V roce 1964 se tak můžete jistojistě těšit na tanky, helikoptéry, bojová vozidla, ale také laserové zaměřovače, headsety, rádiové spojení, sniperky, brokovnice a další lahůdky. Přesto, vaší základní zbraní bude známá ruská šavle. Ačkoliv se v některých případech jedná o poměrně moderní techniku, vše je vyvedeno v jakémsi ošoupaném, polorozpadlém stylu, který přesně pasuje k době 1. světové války.

Mezi další zbraně patří pistole Heckler & Koch MP-6 "Wotan" s tlumičem, brokovnice Remington M910 "Bull`s Eye" nebo granátomet M203 40mm "Clovis". Samozřejmě ale čekejte také granáty, miny a dokonce i plynové zbraně. Občas lze v nějaké misi narazit také na těžký kulomet - když odstraníte toho, kdo ho právě využívá/hlídá, můžete se ho dosyta nabažit vy sami. Ještě poznámka k přenosným těžkým zbraním - tu můžete mít na zádech v jednom okamžiku pouze jednu jedinou. Pokud si tedy chcete místo plamenometu vzít těžký kulomet, musíte plamenomet zahodit.

Co se nepřátelských jednotek týká, jak už bylo řečeno, objeví se nejrůznější bojová technika, jinak jde samozřejmě většinou o "živé" vojáky. Překvapením jsou pak také zákeřní psi a ve vědeckém komplexu dokonce prý potkáte i nějaké ty mutanty (změna je holt život). Umělá inteligence nepřátel je vcelku dostačující, dokáží se v zákopech skrývat, přivolávat pomoc, plížit se a krčit se (stejně jako vy). Snipeři jsou velmi přesní, někdy až moc, vojáci dobře využívají granátů. V podstatě jde o to, že IronStorm se nedá hrát jako Quake - prostě jít a kosit. Musíte také trochu myslet, prostě jako ve válce. Jakmile se vyhrnete na otevřené prostranství, sejme vás kdekdo v několika málo sekundách. Inteligence vašich vlastních pomocníků také docela ujde, když dostanou správné vybavení, dokáží ho použít.

Jednoznačnou výhodou IronStormu jako FPS střílečky je možnost přepnout se do 3rd person pohledu. To je užitečné zejména tehdy, když potřebujete mít dobrý výhled na široké okolí - například při plížení a podobných záležitostech, které si žádají maximální opatrnost i rozhled. Naopak pohled první osoby je nejefektnější a zároveň nejefektivnější v bitvě, například v zákopech a samozřejmě také v interiérech, kde vám 3rd person stejně nijak výrazně nepomůže. Další výhodou pohledu z třetí osoby je to, že vidíte jaké zbraně u sebe máte (jako správný voják z 1. světové války je máte pověšené na zádech). A co je ze všeho nejlepší, z jednoho pohledu do druhého snadno a rychle přepnete pomocí klávesy ALT.

Realističnost a naturalismus hry se mísí s výbornými grafickými efekty. Za vystřelenou raketou zůstává kouřová stopa. Pokud někdo šlápne na minu, uvidíte jen poletující kousky masy a stříkající krev. Podíváte-li se do slunce, budete oslněni a uvidíte leda tak svou blížící se smrt.

Technicky staví IronStorm zejména na poměrně dobře zvládnutém enginu Phoenix 3D z dílen samotných 4X Studios. Ten výborně zvládá jak exteriéry, tak i vnitřky budov. Jistě, nemůže se rovnat nejnovějším dílkům od id Software (Return to Castle Wolfenstein) nebo Epicu (Unreal Tournament 2003), přesto svému účelu slouží dobře a se ctí a vytváří tak výbornou atmosféru celé hry.

Jako obvykle musím na konec zmínit multiplayer, který se stal standardní součástí všech stříleček. Z řady tedy nevybočuje ani IronStorm a nabízí klasické módy jako deathmatch, team deathmatch a capture the flag. Maximální počet hráčů na jedné mapě je 16.

Hardwarové nároky jsou poměrně nízké a vystačíte si s Pentiem 3 a 128MB RAM. Svižně a bez trhání běhá hra při plných detailech už na Athlonech > 1 GHZ a s GeForce 3 a 256 MB RAM. Občas mohou nastat jisté problémy se specifickými zvukovými nebo grafickými kartami, tady ještě mají programátoři co dohánět.

Přes všechny nedostatky, kterými v současnosti ještě IronStorm trpí lze na plnou verzi čekat s patetickou slzou naděje v oku - brzy může přijít další výborná 3D střílečka, která nebude postrádat originální prostředí, výbornou atmosféru a krásné technické provedení. Vypuštění IronStorm do obchodů je plánováno na přelom října a listopadu tohoto roku. V České Republice ji bude v plně lokalizované verzi distribuovat společnost CD Projekt.

Oficiální stránky:

http://www.dreamcatchergames.com/ironstorm/index.html
http://www.stormgame.com/uk/pawns.htm
http://www.4xstudio.com/ironstorm.html
http://www.iron-storm.com/

Výrobce: 4X Studios (http://www.4xstudio.com/)
Vydavatel: Dreamcatcher Games (
http://www.dreamcatchergames.com/)

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |