Jak jsem hrál Project Eden aneb Ráj na Zemi

Když loni na jaře Internetem probleskly první zprávy o připravované 3D akční adventuře Project Eden, nejeden zkušený hráč zastříhal ušima. Důvody? Poutavý příběh z pochmurné budoucnosti, spolupráce čtyřčlenného komanda při řešení zapeklitých úkolů, a hlavně renomé autorského týmu Core Design, proslaveného otcovstvím nejznámější archeoložky na světě.
Jak jsem hrál Project Eden aneb Ráj na Zemi
Když loni na jaře Internetem probleskly první zprávy o připravované 3D akční adventuře Project Eden, nejeden zkušený hráč zastříhal ušima. Důvody? Poutavý příběh z pochmurné budoucnosti, spolupráce čtyřčlenného komanda při řešení zapeklitých úkolů, a hlavně renomé autorského týmu Core Design, proslaveného otcovstvím nejznámější archeoložky na světě.

Na Project Eden jsem se těšil i já od samého počátku. Nejvíce mě fascinoval temný příběh z prostředí futuristického velkoměsta, který sliboval navození dokonalé atmosféry. Navíc programátoři z Core Design už v minulosti několikrát dokázali, že svému řemeslu dokonale rozumějí. Nikdy zapomenu na spousty příjemných chvilek strávených ve společnosti roztomilé copaté dívenky v přiléhavém tričku. Jako dnes před očima vidím její dva velké …kolty za pasem ... …tak dost, to bychom se daleko nedostali. Chtěl jsem zkrátka říct, že Tomb Raider mě před lety dokázal pobavit jako nic jiného a docela chápu, že vydavatelská společnost Eidos Interactive z kultu Lary Croft dojila penízky do posledních chvil jak se dalo. Po pěti pokračováních nakonec správně usoudila, že Lara musí do důchodu, a na její místo povolala rovnou čtyři nástupce. Ve stručnosti si je tedy představíme:

  • Carter – 39 let, velitel týmu
  • Minoko – 20 let, technik, specializace: počítače
  • Andre – 32 let, inženýr, specializace: oprava mechanických a elektrických systémů
  • Amber – 27 let, kyborg
O zápletce děje hry jsme už několikrát psali, takže jen krátké shrnutí: Přelidněná Země, obří aglomerace se spletitými komplexy komunikací a stopatrových budov. Nahoře si pracháči užívají pod slunečními paprsky bohatství a blahobytu, ve smogu a šeru nižších podlaží se tísní střední vrstva spolu s lůzou, dole sídlí asociálové, kriminálníci a fanklub Adély Gondíkové. Nejnižší patra jsou oficiálně opuštěná a neobydlená.

Project EdenProject Eden

Project EdenProject Eden

Příběh začíná nevinným hlášením o zmizení týmu opravářů v továrně na maso.Vašim prvním úkolem tedy je se po nich poohlédnout. K dispozici máte již zmíněnou čtyřčlennou elitní jednotku UPA, což je zkratka Služby pro ochranu obyvatelstva.

Až potud vypadá všechno velmi lákavě a vážně jsem si moc přál, aby Project Eden neměl chybu. Ale on bohužel má. Okamžik pravdy přichází ve chvíli, kdy se odtrhnete od sladkých keců z firemních materiálů a spustíte hratelnou demoverzi. Studená sprcha.

Nejmarkantnějším dojmem z prvních minut hraní je zastaralý engine s typicky konzolovou grafikou, někde na půl cesty mezi PS a PS2. Těžko říct, nakolik se do finální verze podaří vizuální stránku hry vylepšit, ale v tomto stavu se s novými tituly absolutně nedá srovnávat – například Max Payne je už na první pohled graficky dál tak o dvě generace. Textury prostředí jsou na dnešní poměry jedním slovem ubohé, stěny placaté a pravoúhlé, o nějakých extra vychytávkách jako jsou poškoditelné předměty nebo alespoň stopy po výstřelech si můžete nechat zdát. Rozsvítíte baterku a na stěně před vámi se pomocí funkce gamma +2 vykreslí světlejší kolečko; zběsile střílíte oslnivě modrým laserovým paprskem do tmavého kouta a tam je pořád tma jako v pytli. Kdepak, pánové, takhle se to už hezkých pár let nedělá… Navíc práce kamery také není bezchybná – v menších prostorách jste občas nuceni přepnout jinak přehledné zobrazení „shora zezadu“ na pohled z vlastních očí, jelikož vám vlastní tělo zcela brání ve výhledu. Zvláštní věc, od programátorů s tak bohatými zkušenostmi s 3D grafikou bych to nečekal.

Project EdenProject Eden

Project EdenProject Eden

Ale nevadí, na grafickém provedení hra nestojí, co tam máme dál? Adventure prvky. No, adventure… zatáhnete za páčku jeřábu, z něj nečekaně spadne kus potrubí na rouru zavěšenou před vámi, ta se rozhoupe a vy po ní přejdete. Asi tak. V demu jsou obsaženy i dva logické rébusy - hackování čtyřmístného kódu a oprava zámku dveří. Ani o jednom se bohužel nedá říct, že by oplýval velkou zábavností - navíc jsou oba příliš jednoduché. Zlaté zapojování elektrických obvodů v sedm let starém System Shocku…

Zvláštní kapitolou je inteligence protivníků. Tak to je úplná tragédie. Nepřátelé v maskách se po obrazovce motají jako by se vraceli z večírku Terezy Pergnerové, po pár výstřelech padají k zemi jako hrušky. Jedno malé plus – mrtvoly můžete nohama přesunovat po podlaze, někdy bohužel až tak, že je prokopnete skrz zeď do vedlejší místnosti. Zajímavé.

Project EdenProject Eden

Posledním zrnkem naděje, která může Project Eden zachránit, je jeho příběh. Avizovaná kvalita děje se v tak kraťoučkém demu totiž nemohla nijak projevit. Přesto musím upřímně prohlásit, že už mě ke konci levelu ani moc nezajímalo, co se bude dít dál, až se za našimi čtyřmi kamarády zaklapnou dveře výtahu.

Tak to je všechno. Kdo čekal důstojného nástupce legendárního Tomb Raidera, asi je zklamaný tak jako já. Project Eden v současném stádiu vypadá jako tuctová akční adventura v omšelém provedení, s dementními protivníky a primitivními puzzly. Teď už se nedá dělat nic jiného než čekat na konečnou verzi, třeba se stane zázrak a vše se v dobré obrátí…

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

dnes | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
To nejlepší z herní výstavy E3 2018: nové hity a budoucnost videoher

To nejlepší z herní výstavy E3 2018: n…

Největší světová multimediální výstava E3 je u konce a nám nezbývá, než se podívat na zoubek budoucnosti videoher.

18.  6.  2018 |