Jak jsem hrál Star Trek: Elite Force

Poslední dobou jako by se roztrhl pytel her s tématikou Star Treku. Co nám ale zatím chybělo byla čistokrevná 3D střílečka ve stylu nejlepších klasik (snad nemusím jmenovat). Období čekání končí. Před týdnem bylo vydáno hratelné demo nové 3D pařby jménem Star Trek - Voyager: Elite Force a právě o něm pojednává toto vcelku rozsáhlé preview.
Jak jsem hrál Star Trek: Elite Force
Možná si řeknete, že je to hra umístěná do prostředí Voyageru - tudíž je váš prostor pohybu omezen, ale není tomu tak. Voyager se totiž nechtěně díky prostorové trhlině ocitnul na místě, které je jakýmsi pohřebištěm kosmických lodí. Jsou jich tam spousty a žádná se nedokáže dostat zpátky do normálního vesmíru. Voyager - těžce poškozený, podobně jako ostatní lodě - má však jednu výhodu. Na jeho palubě byla před časem zformována elitní jednotka (odtud jméno hry Elite Force), jenž má za úkol řešit životu nebezpečné situace. Z tohoto jejího úkolu vyplynulo i její jméno - Hazard Team.

Tiše, borg spí!Samozřejmě s vámi budou spolupracovat i další členové Teamu

A tak, když se Voyager dostane do trablů, přichází řada na Hazard Team, aby ho z nich dostal. No a aby to byla ona proklamovaná first-person-shooting-game (čili střílečka v první osobě) je nutné mít hrdinu. A protože v Americe řádí feminismus - už se nemusí jedna o velkého, silného hrdinu. Může se jednat i o velkou, sličnou hrdinku. Pokud se rozhodnete hrát za mužskou postavu - pak ovládáte praporčíka Alexandera Munro, zástupce velitele Hazard Teamu. No a když chcete hrát za ženu, pak... chvíle napětí... ovládáte praporčíka Alexandriu Munro, která má úplně stejnou biografii, ale jiné pohlaví :-).

Takže jsme opět v situaci, kdy je záchrana celé lodě na vás. Sice přebíráte rozkazy od nadporučíka Tuvoka - velitele bezpečnosti, ale „vystřílet ty parchanty“ budete stejně muset vy. Ale to je přesně to, o co jde v těchto hrách, ne?!

Udělal jsi, co jsi mohl, kámo. Teď te transportujeme domů.Jeden člen Teamu už je na asimilačním stole.

Ale teď už ke hře samotné. Poté, co se proklikáte skrze LCARS (operační systém ve Star Treku), prohlédnete si biografie všech postav Voyageru a všech 14 členů Hazard Teamu, eventuelně nákresy samotného Voyageru nebo vaší Hazard Suit (slušivý a velmi odolný obleček), pustíte si pravděpodobně tutorial. Někteří drsňáci ho přeskočí - a o nic nepřijdou, jenom neuvidí jednu ze tří zbraní, které se v tomto demu objeví (ve hře jich má být devět). Ale jinak je tutorial nuda - učí vás skákat, střílet na cíl, plazit se Jefriesovými průlezy. Prostě nic, co by mazák bojů s mutanty, zlými kněžími atp. nezvládal. Pak ale přijde hra samotná - poctivě si nastavíme nejvyšší úroveň a hopla - octneme se na borgské lodi, kde právě borgové zajali zbytek vašeho teamu a chystají se je asimilovat. Ale ouha, jediná zbraň, která je schopná poradit si s osobními štíty borgů se také dostala do jejich rukou.

Moje maličkost…Odpalte torpéda!

Nezbývá, než udržet své pistolnické pudy na uzdě a plížit se temnými chodbami bez jediného výstřelu - každý totiž přece ví, že jedince borgové ignorují - tedy za předpokladu, že nepředstavuje hrozbu. To je přesně to, co tvoří atmosféru hry, netušíte totiž, kdy vás přestanou ignorovat a vy budete muset začít utíkat pryč... A tak se po vyřešení dvou, logických problémů dostanete až k oné zbrani - Infinite Modulatoru a může začít střílečka. Borgové se klidně transportují i za vaše záda, ale po nějaké době přijdete na vzor, podle kterého tak činí (vesměs, když něco vyvedete) - takže není problém, rozstřílet je na mikročipy. Jeden level za druhým na sebe plynule navazují, střídají se s „video“ sekvencemi a náhle zjistíte, že už nejste na borgské lodi, ale na Voyageru, který se právě propadl na výše zmiňované pohřebiště a že hrozí protržení warp jádra, bez nějž by byl Voyager vskutku jako mrtvola. Takže je na vás, abyste v „neakčním“ (rozuměj nepřestřelkovém) finále tohoto dema ještě zachránili celý Voyager...

Co se ksakru stalo?Kyselina rozlitá po palubě lodi, to je svinstvo.

Tu helmu jsem vytáhnul z kapsy, fakt!

Co se technické stránky hry týče, není ji co vytknout - reálie Star Treku jsou reálné, hlasy postav jsou skutečně hlasy daných herců a kapitán Janewayová vypadá v 3D konečně k světu... Dobrou zprávou navíc je, že celá hra je v OpenGL - ostatně jako Quake III, na jehož enginu je postavena. Takže se snad můžou těšit i uživatelé jiných OS než těch Windowsích.

Úmyslně jsem se vyhýbal zmínce o multiplayeru, protože vlastně nepotřebuje komentář - engine Quake III: Arena k multiplayeru přímo volá, takže se můžeme těšit na phaserové přestřelky v mnoha multiplayerových levelech - čísla říkat nebudu, protože trekkies (fanoušci Star Treku) jsou v tomto směru velmi tvořiví, takže bych to viděl na stovky a stovky... Nicméně v demu jsou multiplayerové mise zatím bohužel jenom dvě - jedna borgská a jedna klingonská. Nicméně máte v nich k dispozici pět zbraní a na výběr z mnoha postav. A zodpovědně můžu tvrdit, že atmosféru mají tyto dvě mise ještě lepší, než hra samotná.

Zkrátka a dobře, je na co se těšit a řekl bych, že do září, kdy hra vyjde už budu mít pěknou absťákovou třesavku…


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Zabíjení bezbranných hráčů ve Fallout 76 vás přijde draho

Zabíjení bezbranných hráčů ve Fallout …

Zabíjet bezbranné se ve Falloutu 76 moc nevyplatí.

10.  10.  2018 | | 5 N/A