Jak jsem hrál Star Trek: Elite Force

Poslední dobou jako by se roztrhl pytel her s tématikou Star Treku. Co nám ale zatím chybělo byla čistokrevná 3D střílečka ve stylu nejlepších klasik (snad nemusím jmenovat). Období čekání končí. Před týdnem bylo vydáno hratelné demo nové 3D pařby jménem Star Trek - Voyager: Elite Force a právě o něm pojednává toto vcelku rozsáhlé preview.
Jak jsem hrál Star Trek: Elite Force
Možná si řeknete, že je to hra umístěná do prostředí Voyageru - tudíž je váš prostor pohybu omezen, ale není tomu tak. Voyager se totiž nechtěně díky prostorové trhlině ocitnul na místě, které je jakýmsi pohřebištěm kosmických lodí. Jsou jich tam spousty a žádná se nedokáže dostat zpátky do normálního vesmíru. Voyager - těžce poškozený, podobně jako ostatní lodě - má však jednu výhodu. Na jeho palubě byla před časem zformována elitní jednotka (odtud jméno hry Elite Force), jenž má za úkol řešit životu nebezpečné situace. Z tohoto jejího úkolu vyplynulo i její jméno - Hazard Team.

Tiše, borg spí!Samozřejmě s vámi budou spolupracovat i další členové Teamu

A tak, když se Voyager dostane do trablů, přichází řada na Hazard Team, aby ho z nich dostal. No a aby to byla ona proklamovaná first-person-shooting-game (čili střílečka v první osobě) je nutné mít hrdinu. A protože v Americe řádí feminismus - už se nemusí jedna o velkého, silného hrdinu. Může se jednat i o velkou, sličnou hrdinku. Pokud se rozhodnete hrát za mužskou postavu - pak ovládáte praporčíka Alexandera Munro, zástupce velitele Hazard Teamu. No a když chcete hrát za ženu, pak... chvíle napětí... ovládáte praporčíka Alexandriu Munro, která má úplně stejnou biografii, ale jiné pohlaví :-).

Takže jsme opět v situaci, kdy je záchrana celé lodě na vás. Sice přebíráte rozkazy od nadporučíka Tuvoka - velitele bezpečnosti, ale „vystřílet ty parchanty“ budete stejně muset vy. Ale to je přesně to, o co jde v těchto hrách, ne?!

Udělal jsi, co jsi mohl, kámo. Teď te transportujeme domů.Jeden člen Teamu už je na asimilačním stole.

Ale teď už ke hře samotné. Poté, co se proklikáte skrze LCARS (operační systém ve Star Treku), prohlédnete si biografie všech postav Voyageru a všech 14 členů Hazard Teamu, eventuelně nákresy samotného Voyageru nebo vaší Hazard Suit (slušivý a velmi odolný obleček), pustíte si pravděpodobně tutorial. Někteří drsňáci ho přeskočí - a o nic nepřijdou, jenom neuvidí jednu ze tří zbraní, které se v tomto demu objeví (ve hře jich má být devět). Ale jinak je tutorial nuda - učí vás skákat, střílet na cíl, plazit se Jefriesovými průlezy. Prostě nic, co by mazák bojů s mutanty, zlými kněžími atp. nezvládal. Pak ale přijde hra samotná - poctivě si nastavíme nejvyšší úroveň a hopla - octneme se na borgské lodi, kde právě borgové zajali zbytek vašeho teamu a chystají se je asimilovat. Ale ouha, jediná zbraň, která je schopná poradit si s osobními štíty borgů se také dostala do jejich rukou.

Moje maličkost…Odpalte torpéda!

Nezbývá, než udržet své pistolnické pudy na uzdě a plížit se temnými chodbami bez jediného výstřelu - každý totiž přece ví, že jedince borgové ignorují - tedy za předpokladu, že nepředstavuje hrozbu. To je přesně to, co tvoří atmosféru hry, netušíte totiž, kdy vás přestanou ignorovat a vy budete muset začít utíkat pryč... A tak se po vyřešení dvou, logických problémů dostanete až k oné zbrani - Infinite Modulatoru a může začít střílečka. Borgové se klidně transportují i za vaše záda, ale po nějaké době přijdete na vzor, podle kterého tak činí (vesměs, když něco vyvedete) - takže není problém, rozstřílet je na mikročipy. Jeden level za druhým na sebe plynule navazují, střídají se s „video“ sekvencemi a náhle zjistíte, že už nejste na borgské lodi, ale na Voyageru, který se právě propadl na výše zmiňované pohřebiště a že hrozí protržení warp jádra, bez nějž by byl Voyager vskutku jako mrtvola. Takže je na vás, abyste v „neakčním“ (rozuměj nepřestřelkovém) finále tohoto dema ještě zachránili celý Voyager...

Co se ksakru stalo?Kyselina rozlitá po palubě lodi, to je svinstvo.

Tu helmu jsem vytáhnul z kapsy, fakt!

Co se technické stránky hry týče, není ji co vytknout - reálie Star Treku jsou reálné, hlasy postav jsou skutečně hlasy daných herců a kapitán Janewayová vypadá v 3D konečně k světu... Dobrou zprávou navíc je, že celá hra je v OpenGL - ostatně jako Quake III, na jehož enginu je postavena. Takže se snad můžou těšit i uživatelé jiných OS než těch Windowsích.

Úmyslně jsem se vyhýbal zmínce o multiplayeru, protože vlastně nepotřebuje komentář - engine Quake III: Arena k multiplayeru přímo volá, takže se můžeme těšit na phaserové přestřelky v mnoha multiplayerových levelech - čísla říkat nebudu, protože trekkies (fanoušci Star Treku) jsou v tomto směru velmi tvořiví, takže bych to viděl na stovky a stovky... Nicméně v demu jsou multiplayerové mise zatím bohužel jenom dvě - jedna borgská a jedna klingonská. Nicméně máte v nich k dispozici pět zbraní a na výběr z mnoha postav. A zodpovědně můžu tvrdit, že atmosféru mají tyto dvě mise ještě lepší, než hra samotná.

Zkrátka a dobře, je na co se těšit a řekl bych, že do září, kdy hra vyjde už budu mít pěknou absťákovou třesavku…


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A
Skyrim: Very Special Edition si už zahrajete i na záchodě

Skyrim: Very Special Edition si už zah…

Mysleli jste si, že jde o vtip? Tak to jste na omylu!

6.  7.  2018 |