Jak přetaktovat kartu s čipem ATI Rage 128

Herní výkon počítače (tedy to, jak rychlá bude hra) lze zvyšovat několika způsoby; tím zásadním a nejcitelnějším je přetaktování procesoru zejména zvýšením frekvence sběrnice (zlaté Celerony), tím druhým, ale už ne tak vysokým, je přetaktování grafické karty. Pokud máte grafickou kartu s čipem ATI Rage 128 (Rage Fury, Rage Magnum, Xpert 2000 nebo All-in-Wonder 128), můžete vyzkoušet následující návod.
Herní výkon počítače (tedy to, jak rychlá bude hra) lze zvyšovat několika způsoby; tím zásadním a nejcitelnějším je přetaktování procesoru zejména zvýšením frekvence sběrnice (zlaté Celerony), tím druhým, ale už ne tak vysokým, je přetaktování grafické karty. Pokud máte grafickou kartu s čipem ATI Rage 128 (Rage Fury, Rage Magnum, Xpert 2000 nebo All-in-Wonder 128), můžete vyzkoušet následující návod.

Nejdříve je nutné z Internetu stáhnout utilitku nazvanou Rage 128 Tweaker, která je nyní ve verzi 1.3. Starší verzi 1.2 si můžete nainstalovat z cédéčka časopisu Computer 22/99, samozřejmě pokud jej máte. Obě verze poslouží stejně dobře.

Po jednoduché instalaci (utilita pracuje pouze ve Windows 95/98) spusťte program z nabídky Start. Jak sám název programu, Tweaker, napovídá, utilita slouží k nastavení všech možných vlastností karty, nikoli jen a pouze k jejímu přetaktování. K tomu je určeno několik záložek, těmi se však nebudu zabývat a přejdu přímo k samotnému ladění výkonu.

Přepněte se do záložky Performance. Zde se prakticky nacházejí pouze dvě táhla s nastavením MHz pro paměť a jádro karty, změnou jejich polohy nastavíte nové hodnoty; standardně jsou nastaveny obě na 103 MHz. Jakmile jste s novým nastavením karty spokojeni, klepněte na tlačítko Set Clock. Budete upozorněni na možné problémy, kterých si můžete přetaktováním všimnout; následně program nastaví kartě nové hodnoty (rozuměj: přetaktuje ji). Pokud se znovu objeví obrazovka Windows, proběhlo nastavení v pořádku. Pokud chcete, aby se karta přetaktovala po každém startu Windows, zatrhněte položku Load clock settings on startup.

Pokud se rozhodnete grafickou kartu přetaktovat, postupujte se zvyšováním frekvencí pomalu. Větší přetaktování vydrží obecně paměť, zvýšení frekvence jádra bude nižší. Bez větších problémů se mi podařilo jít s jádrem na 110 a s pamětí na 120 MHz, někteří to zkoušeli až na 115/125 MHz. Nejlepším způsobem, jak vyzkoušet stabilitu přetaktované karty, je spuštění např. 3D Marku nebo nějaké náročné hry. Pokud hra bude běžet v pořádku a nespadne, resp. nezatuhne celý počítač, lze říci, že bylo přetaktování úspěšné. Při vyšších frekvencích se mohou objevovat chyby grafiky, jako třeba blikající nebo chybějící textury. Tehdy je dobré jít zase o kousek níž.

Na Internetu lze nalézt několik utilit pro přetaktování ATI Rage 128, tato je však graficky a uživatelsky nejpříjemnější (některé běží v dosovém režimu a přetaktování se provádí změnou přepínačů) a navíc umožňuje měnit spoustu dalších parametrů karty, které originální ovladače neumožňují.

Zajímá-li vás otázka přetaktování těchto karet, mohla by vás tato utilitka zajímat – stáhnout ji můžete z adresy http://www.rageunderground.com/r128tweaker.shtml.

Pokud se můžete se čtenáři podělit o zkušenosti, popř. nabídnout jiný postup, využijte diskusního fóra.

Poznámka: Doupě neodpovídá za jakékoliv škody způsobené přetaktováním grafické karty. Přetaktováním také přicházíte o záruku.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |