Jak přetaktovat kartu s čipem ATI Rage 128

Herní výkon počítače (tedy to, jak rychlá bude hra) lze zvyšovat několika způsoby; tím zásadním a nejcitelnějším je přetaktování procesoru zejména zvýšením frekvence sběrnice (zlaté Celerony), tím druhým, ale už ne tak vysokým, je přetaktování grafické karty. Pokud máte grafickou kartu s čipem ATI Rage 128 (Rage Fury, Rage Magnum, Xpert 2000 nebo All-in-Wonder 128), můžete vyzkoušet následující návod.
Herní výkon počítače (tedy to, jak rychlá bude hra) lze zvyšovat několika způsoby; tím zásadním a nejcitelnějším je přetaktování procesoru zejména zvýšením frekvence sběrnice (zlaté Celerony), tím druhým, ale už ne tak vysokým, je přetaktování grafické karty. Pokud máte grafickou kartu s čipem ATI Rage 128 (Rage Fury, Rage Magnum, Xpert 2000 nebo All-in-Wonder 128), můžete vyzkoušet následující návod.

Nejdříve je nutné z Internetu stáhnout utilitku nazvanou Rage 128 Tweaker, která je nyní ve verzi 1.3. Starší verzi 1.2 si můžete nainstalovat z cédéčka časopisu Computer 22/99, samozřejmě pokud jej máte. Obě verze poslouží stejně dobře.

Po jednoduché instalaci (utilita pracuje pouze ve Windows 95/98) spusťte program z nabídky Start. Jak sám název programu, Tweaker, napovídá, utilita slouží k nastavení všech možných vlastností karty, nikoli jen a pouze k jejímu přetaktování. K tomu je určeno několik záložek, těmi se však nebudu zabývat a přejdu přímo k samotnému ladění výkonu.

Přepněte se do záložky Performance. Zde se prakticky nacházejí pouze dvě táhla s nastavením MHz pro paměť a jádro karty, změnou jejich polohy nastavíte nové hodnoty; standardně jsou nastaveny obě na 103 MHz. Jakmile jste s novým nastavením karty spokojeni, klepněte na tlačítko Set Clock. Budete upozorněni na možné problémy, kterých si můžete přetaktováním všimnout; následně program nastaví kartě nové hodnoty (rozuměj: přetaktuje ji). Pokud se znovu objeví obrazovka Windows, proběhlo nastavení v pořádku. Pokud chcete, aby se karta přetaktovala po každém startu Windows, zatrhněte položku Load clock settings on startup.

Pokud se rozhodnete grafickou kartu přetaktovat, postupujte se zvyšováním frekvencí pomalu. Větší přetaktování vydrží obecně paměť, zvýšení frekvence jádra bude nižší. Bez větších problémů se mi podařilo jít s jádrem na 110 a s pamětí na 120 MHz, někteří to zkoušeli až na 115/125 MHz. Nejlepším způsobem, jak vyzkoušet stabilitu přetaktované karty, je spuštění např. 3D Marku nebo nějaké náročné hry. Pokud hra bude běžet v pořádku a nespadne, resp. nezatuhne celý počítač, lze říci, že bylo přetaktování úspěšné. Při vyšších frekvencích se mohou objevovat chyby grafiky, jako třeba blikající nebo chybějící textury. Tehdy je dobré jít zase o kousek níž.

Na Internetu lze nalézt několik utilit pro přetaktování ATI Rage 128, tato je však graficky a uživatelsky nejpříjemnější (některé běží v dosovém režimu a přetaktování se provádí změnou přepínačů) a navíc umožňuje měnit spoustu dalších parametrů karty, které originální ovladače neumožňují.

Zajímá-li vás otázka přetaktování těchto karet, mohla by vás tato utilitka zajímat – stáhnout ji můžete z adresy http://www.rageunderground.com/r128tweaker.shtml.

Pokud se můžete se čtenáři podělit o zkušenosti, popř. nabídnout jiný postup, využijte diskusního fóra.

Poznámka: Doupě neodpovídá za jakékoliv škody způsobené přetaktováním grafické karty. Přetaktováním také přicházíte o záruku.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 13 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A