Jak přetaktovat kartu s čipem ATI Rage 128

Herní výkon počítače (tedy to, jak rychlá bude hra) lze zvyšovat několika způsoby; tím zásadním a nejcitelnějším je přetaktování procesoru zejména zvýšením frekvence sběrnice (zlaté Celerony), tím druhým, ale už ne tak vysokým, je přetaktování grafické karty. Pokud máte grafickou kartu s čipem ATI Rage 128 (Rage Fury, Rage Magnum, Xpert 2000 nebo All-in-Wonder 128), můžete vyzkoušet následující návod.
Herní výkon počítače (tedy to, jak rychlá bude hra) lze zvyšovat několika způsoby; tím zásadním a nejcitelnějším je přetaktování procesoru zejména zvýšením frekvence sběrnice (zlaté Celerony), tím druhým, ale už ne tak vysokým, je přetaktování grafické karty. Pokud máte grafickou kartu s čipem ATI Rage 128 (Rage Fury, Rage Magnum, Xpert 2000 nebo All-in-Wonder 128), můžete vyzkoušet následující návod.

Nejdříve je nutné z Internetu stáhnout utilitku nazvanou Rage 128 Tweaker, která je nyní ve verzi 1.3. Starší verzi 1.2 si můžete nainstalovat z cédéčka časopisu Computer 22/99, samozřejmě pokud jej máte. Obě verze poslouží stejně dobře.

Po jednoduché instalaci (utilita pracuje pouze ve Windows 95/98) spusťte program z nabídky Start. Jak sám název programu, Tweaker, napovídá, utilita slouží k nastavení všech možných vlastností karty, nikoli jen a pouze k jejímu přetaktování. K tomu je určeno několik záložek, těmi se však nebudu zabývat a přejdu přímo k samotnému ladění výkonu.

Přepněte se do záložky Performance. Zde se prakticky nacházejí pouze dvě táhla s nastavením MHz pro paměť a jádro karty, změnou jejich polohy nastavíte nové hodnoty; standardně jsou nastaveny obě na 103 MHz. Jakmile jste s novým nastavením karty spokojeni, klepněte na tlačítko Set Clock. Budete upozorněni na možné problémy, kterých si můžete přetaktováním všimnout; následně program nastaví kartě nové hodnoty (rozuměj: přetaktuje ji). Pokud se znovu objeví obrazovka Windows, proběhlo nastavení v pořádku. Pokud chcete, aby se karta přetaktovala po každém startu Windows, zatrhněte položku Load clock settings on startup.

Pokud se rozhodnete grafickou kartu přetaktovat, postupujte se zvyšováním frekvencí pomalu. Větší přetaktování vydrží obecně paměť, zvýšení frekvence jádra bude nižší. Bez větších problémů se mi podařilo jít s jádrem na 110 a s pamětí na 120 MHz, někteří to zkoušeli až na 115/125 MHz. Nejlepším způsobem, jak vyzkoušet stabilitu přetaktované karty, je spuštění např. 3D Marku nebo nějaké náročné hry. Pokud hra bude běžet v pořádku a nespadne, resp. nezatuhne celý počítač, lze říci, že bylo přetaktování úspěšné. Při vyšších frekvencích se mohou objevovat chyby grafiky, jako třeba blikající nebo chybějící textury. Tehdy je dobré jít zase o kousek níž.

Na Internetu lze nalézt několik utilit pro přetaktování ATI Rage 128, tato je však graficky a uživatelsky nejpříjemnější (některé běží v dosovém režimu a přetaktování se provádí změnou přepínačů) a navíc umožňuje měnit spoustu dalších parametrů karty, které originální ovladače neumožňují.

Zajímá-li vás otázka přetaktování těchto karet, mohla by vás tato utilitka zajímat – stáhnout ji můžete z adresy http://www.rageunderground.com/r128tweaker.shtml.

Pokud se můžete se čtenáři podělit o zkušenosti, popř. nabídnout jiný postup, využijte diskusního fóra.

Poznámka: Doupě neodpovídá za jakékoliv škody způsobené přetaktováním grafické karty. Přetaktováním také přicházíte o záruku.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |17 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry, které západ nechtěl

Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry,…

Autoři Gravity Rushe, Knacku, Shadow of the Colossus nebo hry The Last Guardian končí.

26.  2.  2021 | |9 N/A
Lukáš Václavík
PlayStationSony
Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Valheim vzal herní svět útokem. Na první pohled běžná hra o přežití má již miliony prodaných kopií a každým dnem se její popularita zvyšuje. Opravdu stojí za to?

28.  2.  2021 | |4 N/A
Vojtěch Matušinský
SurvivalDojmy
12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie

12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až p…

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

15.  2.  2021 | |34 N/A
Vladislav Kluska
Deskové hry
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rage 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rag…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  2.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
DiabloVideo
Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráčů a překonal Dotu 2

Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráč…

Nejnovější vikingská survival hra boří rekordy na celé čáře.

22.  2.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
SteamByznys
Valheim slaví úspěch, během dvou týdnů prodal přes 3 miliony kusů

Valheim slaví úspěch, během dvou týdnů prodal přes…

Nejnovější online survival spadl na herní komunitu jako blesk z čistého nebe.

20.  2.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
SurvivalOnline