Jak přetaktovat kartu s čipem ATI Rage 128

Herní výkon počítače (tedy to, jak rychlá bude hra) lze zvyšovat několika způsoby; tím zásadním a nejcitelnějším je přetaktování procesoru zejména zvýšením frekvence sběrnice (zlaté Celerony), tím druhým, ale už ne tak vysokým, je přetaktování grafické karty. Pokud máte grafickou kartu s čipem ATI Rage 128 (Rage Fury, Rage Magnum, Xpert 2000 nebo All-in-Wonder 128), můžete vyzkoušet následující návod.
Herní výkon počítače (tedy to, jak rychlá bude hra) lze zvyšovat několika způsoby; tím zásadním a nejcitelnějším je přetaktování procesoru zejména zvýšením frekvence sběrnice (zlaté Celerony), tím druhým, ale už ne tak vysokým, je přetaktování grafické karty. Pokud máte grafickou kartu s čipem ATI Rage 128 (Rage Fury, Rage Magnum, Xpert 2000 nebo All-in-Wonder 128), můžete vyzkoušet následující návod.

Nejdříve je nutné z Internetu stáhnout utilitku nazvanou Rage 128 Tweaker, která je nyní ve verzi 1.3. Starší verzi 1.2 si můžete nainstalovat z cédéčka časopisu Computer 22/99, samozřejmě pokud jej máte. Obě verze poslouží stejně dobře.

Po jednoduché instalaci (utilita pracuje pouze ve Windows 95/98) spusťte program z nabídky Start. Jak sám název programu, Tweaker, napovídá, utilita slouží k nastavení všech možných vlastností karty, nikoli jen a pouze k jejímu přetaktování. K tomu je určeno několik záložek, těmi se však nebudu zabývat a přejdu přímo k samotnému ladění výkonu.

Přepněte se do záložky Performance. Zde se prakticky nacházejí pouze dvě táhla s nastavením MHz pro paměť a jádro karty, změnou jejich polohy nastavíte nové hodnoty; standardně jsou nastaveny obě na 103 MHz. Jakmile jste s novým nastavením karty spokojeni, klepněte na tlačítko Set Clock. Budete upozorněni na možné problémy, kterých si můžete přetaktováním všimnout; následně program nastaví kartě nové hodnoty (rozuměj: přetaktuje ji). Pokud se znovu objeví obrazovka Windows, proběhlo nastavení v pořádku. Pokud chcete, aby se karta přetaktovala po každém startu Windows, zatrhněte položku Load clock settings on startup.

Pokud se rozhodnete grafickou kartu přetaktovat, postupujte se zvyšováním frekvencí pomalu. Větší přetaktování vydrží obecně paměť, zvýšení frekvence jádra bude nižší. Bez větších problémů se mi podařilo jít s jádrem na 110 a s pamětí na 120 MHz, někteří to zkoušeli až na 115/125 MHz. Nejlepším způsobem, jak vyzkoušet stabilitu přetaktované karty, je spuštění např. 3D Marku nebo nějaké náročné hry. Pokud hra bude běžet v pořádku a nespadne, resp. nezatuhne celý počítač, lze říci, že bylo přetaktování úspěšné. Při vyšších frekvencích se mohou objevovat chyby grafiky, jako třeba blikající nebo chybějící textury. Tehdy je dobré jít zase o kousek níž.

Na Internetu lze nalézt několik utilit pro přetaktování ATI Rage 128, tato je však graficky a uživatelsky nejpříjemnější (některé běží v dosovém režimu a přetaktování se provádí změnou přepínačů) a navíc umožňuje měnit spoustu dalších parametrů karty, které originální ovladače neumožňují.

Zajímá-li vás otázka přetaktování těchto karet, mohla by vás tato utilitka zajímat – stáhnout ji můžete z adresy http://www.rageunderground.com/r128tweaker.shtml.

Pokud se můžete se čtenáři podělit o zkušenosti, popř. nabídnout jiný postup, využijte diskusního fóra.

Poznámka: Doupě neodpovídá za jakékoliv škody způsobené přetaktováním grafické karty. Přetaktováním také přicházíte o záruku.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Skvělá akční parodie Totally Accurate Battlegrounds dočasně zdarma

Skvělá akční parodie Totally Accurate …

Je to free, tak proč to nezkusit.

7.  6.  2018 |
Agony: přehnaně odporné (recenze)

Agony: přehnaně odporné (recenze)

Kdo ví, třeba každý z nás jednou skončí v pekle. A pokud to tam vypadá jako v Agony, rozhodně se nemáme na co těšit.

7.  6.  2018 | | 3 N/A
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

9.  6.  2018 | | 12 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |