Jak přetaktovat (téměř) jakoukoliv grafickou kartu

Nedávno jsem na Doupěti psal o programu Rage 128 Tweaker 1.3, který umožňuje nastavit nejrůznější parametry grafických karet založených na čipu ATI Rage 128, a to včetně jejich přetaktování. Lze říci, že pro každou grafickou kartu, resp. pro grafický čip, na nichž jsou karty založeny, existuje specializovaná utilita, která umí ždímat maximální výkon.
Nedávno jsem na Doupěti psal o programu Rage 128 Tweaker 1.3, který umožňuje nastavit nejrůznější parametry grafických karet založených na čipu ATI Rage 128, a to včetně jejich přetaktování. Lze říci, že pro každou grafickou kartu, resp. pro grafický čip, na nichž jsou karty založeny, existuje specializovaná utilita, která umí ždímat maximální výkon. Dostupný je však program PowerStrip (www.reactorcritical.com/files/pstrip.exe), který je určen prakticky pro všechny dostupné karty, tj. spojuje všechny tyto utility do jedné. S touto utilitou lze tak přetaktovat téměř cokoliv.

Postup je stejný jako u Rage 128 Tweakeru – po instalaci PowerStripu klepněte pravým tlačítkem na ikonu v SysTrayi a vyberte příkaz Performance z nabídky Advance Options. Objeví se dialogové okno se dvěma táhly a několika dalšími volbami; těmito táhly nastavujete pracovní frekvenci čipu a pamětí; je to tedy opravdu jednoduché.


Poznámka: Pokud daná karta neumožňuje změnit frekvenci pamětí nebo jádra (např. S3 Virge GX2), je dané táhlo zašednuté.

Pokud jste se změnou nastavení frekvencí spokojeni, klepněte na tlačítko Apply. To je zvlášť pro paměť a zvlášť pro jádro, můžete tedy přetaktovat obě části nezávisle na sobě. Po klepnutí na tlačítko Apply budete upozorněni, že přetaktování může mít neočekávané následky; pokud souhlasíte, program provede nastavení nové frekvence.

Pokud nastanou problémy, PowerStrip si pamatuje výrobní nastavení, takže lze všechno vrátit do původního stavu pouhým klepnutím na tlačítko Default.

Obecně lze říci, že bezpečná je změna v rozsahu deseti procent u pamětí a pět procent u jádra čipu, u některých karet lze zvýšit frekvenci paměti o dvacet a dvacet pět procent (GeForce 256, TNT2, Rage 128), u jádra pak o deset až patnáct procent. Tehdy se už ale mohou objevovat chyby ve hrách nebo jiných 3D aplikacích (proužky, blikající textury apod.), většinou přetaktování nemá negativní vliv na Windows; občas se ale vady mohou objevovat i zde.

Pokud chcete, aby se PowerStrip spouštěl vždy po startu Windows, klepněte na ikonu PowerStripu v SysTrayi (na hlavním panelu vpravo) pravým tlačítkem a z kontextové nabídky vyberte příkaz PowerStrip Configuration. Tady na záložce Options zatrhněte položku Auto-load.

Program je v demoverzi, která je plně funkční, neumí si však zapamatovat vaše nastavení, která jste provedli. Pokud chcete mít přístup i k této funkci, budete muset zaplatit autorovi.

Poznámka pod čarou: změnou pracovních frekvencí grafické karty přicházíte o záruku; můžete tak totiž kartu poškodit.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Assassin

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Ass…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

12.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombinace her Scrabble a Clash Royale

Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombina…

14.  2.  2021 |
Adam Kos
Mobilní hry
Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |16 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie

12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až p…

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

15.  2.  2021 | |34 N/A
Vladislav Kluska
Deskové hry
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rage 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rag…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  2.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly aukci na dark webu

Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly au…

O ukradená data CD Projektu byl velký zájem.

13.  2.  2021 |
Martin Havel
CD Projekt REDBezpečnost
Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina | Recenze

Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina…

Vybudovat vlastní prosperující civilizaci je sakra těžký úkol! Zda dokážete být dobrým mezopotámským panovníkem si můžete vyzkoušet v nové české hře. A nebudete litovat.

11.  2.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Recenze
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 |
Michal Maliarov
DiabloVideo