Jak přetaktovat (téměř) jakoukoliv grafickou kartu

Nedávno jsem na Doupěti psal o programu Rage 128 Tweaker 1.3, který umožňuje nastavit nejrůznější parametry grafických karet založených na čipu ATI Rage 128, a to včetně jejich přetaktování. Lze říci, že pro každou grafickou kartu, resp. pro grafický čip, na nichž jsou karty založeny, existuje specializovaná utilita, která umí ždímat maximální výkon.
Nedávno jsem na Doupěti psal o programu Rage 128 Tweaker 1.3, který umožňuje nastavit nejrůznější parametry grafických karet založených na čipu ATI Rage 128, a to včetně jejich přetaktování. Lze říci, že pro každou grafickou kartu, resp. pro grafický čip, na nichž jsou karty založeny, existuje specializovaná utilita, která umí ždímat maximální výkon. Dostupný je však program PowerStrip (www.reactorcritical.com/files/pstrip.exe), který je určen prakticky pro všechny dostupné karty, tj. spojuje všechny tyto utility do jedné. S touto utilitou lze tak přetaktovat téměř cokoliv.

Postup je stejný jako u Rage 128 Tweakeru – po instalaci PowerStripu klepněte pravým tlačítkem na ikonu v SysTrayi a vyberte příkaz Performance z nabídky Advance Options. Objeví se dialogové okno se dvěma táhly a několika dalšími volbami; těmito táhly nastavujete pracovní frekvenci čipu a pamětí; je to tedy opravdu jednoduché.


Poznámka: Pokud daná karta neumožňuje změnit frekvenci pamětí nebo jádra (např. S3 Virge GX2), je dané táhlo zašednuté.

Pokud jste se změnou nastavení frekvencí spokojeni, klepněte na tlačítko Apply. To je zvlášť pro paměť a zvlášť pro jádro, můžete tedy přetaktovat obě části nezávisle na sobě. Po klepnutí na tlačítko Apply budete upozorněni, že přetaktování může mít neočekávané následky; pokud souhlasíte, program provede nastavení nové frekvence.

Pokud nastanou problémy, PowerStrip si pamatuje výrobní nastavení, takže lze všechno vrátit do původního stavu pouhým klepnutím na tlačítko Default.

Obecně lze říci, že bezpečná je změna v rozsahu deseti procent u pamětí a pět procent u jádra čipu, u některých karet lze zvýšit frekvenci paměti o dvacet a dvacet pět procent (GeForce 256, TNT2, Rage 128), u jádra pak o deset až patnáct procent. Tehdy se už ale mohou objevovat chyby ve hrách nebo jiných 3D aplikacích (proužky, blikající textury apod.), většinou přetaktování nemá negativní vliv na Windows; občas se ale vady mohou objevovat i zde.

Pokud chcete, aby se PowerStrip spouštěl vždy po startu Windows, klepněte na ikonu PowerStripu v SysTrayi (na hlavním panelu vpravo) pravým tlačítkem a z kontextové nabídky vyberte příkaz PowerStrip Configuration. Tady na záložce Options zatrhněte položku Auto-load.

Program je v demoverzi, která je plně funkční, neumí si však zapamatovat vaše nastavení, která jste provedli. Pokud chcete mít přístup i k této funkci, budete muset zaplatit autorovi.

Poznámka pod čarou: změnou pracovních frekvencí grafické karty přicházíte o záruku; můžete tak totiž kartu poškodit.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |