Jak přetaktovat (téměř) jakoukoliv grafickou kartu

Nedávno jsem na Doupěti psal o programu Rage 128 Tweaker 1.3, který umožňuje nastavit nejrůznější parametry grafických karet založených na čipu ATI Rage 128, a to včetně jejich přetaktování. Lze říci, že pro každou grafickou kartu, resp. pro grafický čip, na nichž jsou karty založeny, existuje specializovaná utilita, která umí ždímat maximální výkon.
Nedávno jsem na Doupěti psal o programu Rage 128 Tweaker 1.3, který umožňuje nastavit nejrůznější parametry grafických karet založených na čipu ATI Rage 128, a to včetně jejich přetaktování. Lze říci, že pro každou grafickou kartu, resp. pro grafický čip, na nichž jsou karty založeny, existuje specializovaná utilita, která umí ždímat maximální výkon. Dostupný je však program PowerStrip (www.reactorcritical.com/files/pstrip.exe), který je určen prakticky pro všechny dostupné karty, tj. spojuje všechny tyto utility do jedné. S touto utilitou lze tak přetaktovat téměř cokoliv.

Postup je stejný jako u Rage 128 Tweakeru – po instalaci PowerStripu klepněte pravým tlačítkem na ikonu v SysTrayi a vyberte příkaz Performance z nabídky Advance Options. Objeví se dialogové okno se dvěma táhly a několika dalšími volbami; těmito táhly nastavujete pracovní frekvenci čipu a pamětí; je to tedy opravdu jednoduché.


Poznámka: Pokud daná karta neumožňuje změnit frekvenci pamětí nebo jádra (např. S3 Virge GX2), je dané táhlo zašednuté.

Pokud jste se změnou nastavení frekvencí spokojeni, klepněte na tlačítko Apply. To je zvlášť pro paměť a zvlášť pro jádro, můžete tedy přetaktovat obě části nezávisle na sobě. Po klepnutí na tlačítko Apply budete upozorněni, že přetaktování může mít neočekávané následky; pokud souhlasíte, program provede nastavení nové frekvence.

Pokud nastanou problémy, PowerStrip si pamatuje výrobní nastavení, takže lze všechno vrátit do původního stavu pouhým klepnutím na tlačítko Default.

Obecně lze říci, že bezpečná je změna v rozsahu deseti procent u pamětí a pět procent u jádra čipu, u některých karet lze zvýšit frekvenci paměti o dvacet a dvacet pět procent (GeForce 256, TNT2, Rage 128), u jádra pak o deset až patnáct procent. Tehdy se už ale mohou objevovat chyby ve hrách nebo jiných 3D aplikacích (proužky, blikající textury apod.), většinou přetaktování nemá negativní vliv na Windows; občas se ale vady mohou objevovat i zde.

Pokud chcete, aby se PowerStrip spouštěl vždy po startu Windows, klepněte na ikonu PowerStripu v SysTrayi (na hlavním panelu vpravo) pravým tlačítkem a z kontextové nabídky vyberte příkaz PowerStrip Configuration. Tady na záložce Options zatrhněte položku Auto-load.

Program je v demoverzi, která je plně funkční, neumí si však zapamatovat vaše nastavení, která jste provedli. Pokud chcete mít přístup i k této funkci, budete muset zaplatit autorovi.

Poznámka pod čarou: změnou pracovních frekvencí grafické karty přicházíte o záruku; můžete tak totiž kartu poškodit.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 14 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A