Jak přetaktovat (téměř) jakoukoliv grafickou kartu

Nedávno jsem na Doupěti psal o programu Rage 128 Tweaker 1.3, který umožňuje nastavit nejrůznější parametry grafických karet založených na čipu ATI Rage 128, a to včetně jejich přetaktování. Lze říci, že pro každou grafickou kartu, resp. pro grafický čip, na nichž jsou karty založeny, existuje specializovaná utilita, která umí ždímat maximální výkon.
Nedávno jsem na Doupěti psal o programu Rage 128 Tweaker 1.3, který umožňuje nastavit nejrůznější parametry grafických karet založených na čipu ATI Rage 128, a to včetně jejich přetaktování. Lze říci, že pro každou grafickou kartu, resp. pro grafický čip, na nichž jsou karty založeny, existuje specializovaná utilita, která umí ždímat maximální výkon. Dostupný je však program PowerStrip (www.reactorcritical.com/files/pstrip.exe), který je určen prakticky pro všechny dostupné karty, tj. spojuje všechny tyto utility do jedné. S touto utilitou lze tak přetaktovat téměř cokoliv.

Postup je stejný jako u Rage 128 Tweakeru – po instalaci PowerStripu klepněte pravým tlačítkem na ikonu v SysTrayi a vyberte příkaz Performance z nabídky Advance Options. Objeví se dialogové okno se dvěma táhly a několika dalšími volbami; těmito táhly nastavujete pracovní frekvenci čipu a pamětí; je to tedy opravdu jednoduché.


Poznámka: Pokud daná karta neumožňuje změnit frekvenci pamětí nebo jádra (např. S3 Virge GX2), je dané táhlo zašednuté.

Pokud jste se změnou nastavení frekvencí spokojeni, klepněte na tlačítko Apply. To je zvlášť pro paměť a zvlášť pro jádro, můžete tedy přetaktovat obě části nezávisle na sobě. Po klepnutí na tlačítko Apply budete upozorněni, že přetaktování může mít neočekávané následky; pokud souhlasíte, program provede nastavení nové frekvence.

Pokud nastanou problémy, PowerStrip si pamatuje výrobní nastavení, takže lze všechno vrátit do původního stavu pouhým klepnutím na tlačítko Default.

Obecně lze říci, že bezpečná je změna v rozsahu deseti procent u pamětí a pět procent u jádra čipu, u některých karet lze zvýšit frekvenci paměti o dvacet a dvacet pět procent (GeForce 256, TNT2, Rage 128), u jádra pak o deset až patnáct procent. Tehdy se už ale mohou objevovat chyby ve hrách nebo jiných 3D aplikacích (proužky, blikající textury apod.), většinou přetaktování nemá negativní vliv na Windows; občas se ale vady mohou objevovat i zde.

Pokud chcete, aby se PowerStrip spouštěl vždy po startu Windows, klepněte na ikonu PowerStripu v SysTrayi (na hlavním panelu vpravo) pravým tlačítkem a z kontextové nabídky vyberte příkaz PowerStrip Configuration. Tady na záložce Options zatrhněte položku Auto-load.

Program je v demoverzi, která je plně funkční, neumí si však zapamatovat vaše nastavení, která jste provedli. Pokud chcete mít přístup i k této funkci, budete muset zaplatit autorovi.

Poznámka pod čarou: změnou pracovních frekvencí grafické karty přicházíte o záruku; můžete tak totiž kartu poškodit.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 29 N/A
Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podívejte se, co tvoří hráči ze světa

Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podí…

Nejen, že je nový Spider-Man pro PS4 skvělou adaptací komiksu. Ještě přináší i boží foto režim.

13.  9.  2018 | | 8 N/A
Za malý poměr hráček si může herní průmysl sám, říká Alžběta Trojanová

Za malý poměr hráček si může herní prů…

11.  9.  2018 | | 15 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fotorežimu krásy peruánské džungle

Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fot…

Nejnovější Tomb Raider možná není nabitý akcí, jako historický výlet do Mayské minulosti však poslouží skvěle.

23.  9.  2018 | | 1 N/A