Jak se povedl Gamestar 52?

Na přelomu května a června se na stáncích objevilo červnové číslo časopisu Gamestar, nesoucí číslo 52. Neobsahuje plnou hru (ta bude až v příštím čísle), zato dvě cover CD se spoustou materiálů, především česky dabovanými videi a sci-fi speciálem. Pojďme se nyní na obsah červnového Gamestaru podívat blíže a zároveň se společně zamysleme nad připravovaným letním dvojčíslem s DVD přílohou.
Jak se povedl Gamestar 52?

Gamestar se pomalu ale jistě blíží ke svému zlomovému období, kterým dozajista bude prázdninové dvojčíslo s plnou hrou a DVD přílohou. Pomiňme sporný přínos dvojčísla pro čtenáře i nevyjasněné otázky s distribucí časopisu s DVD přílohou a zaměřme se na to, co tento krok čtenářům přinese.

Doba přikládání DVD příloh k časopisům již uzrála, o čemž svědčí i prodejní úspěch Levelu s DVD přílohou. Kapacita jednoho či dvou CD již prostě v dnešní době nestačí rostoucím velikostem demoverzí a ostatních materiálů, které se na CD přikládají. Obzvlášť před vánocemi nebo v období po světových herních výstavách tak zvýšená kapacita DVD přijde víc než vhod a mnohdy ani tak nestačí (uvidíme, jak dopadne pokus Levelu s oboustranným DVD).

Zvlášť v případě, kdy nedojde k navýšení ceny (což je případ Gamestaru), je přechod na DVD pro většinu čtenářů vítaným krokem. Snad jen Ti, kteří ještě DVD mechaniku nemají, zakoupí variantu časopisu se dvěma CD. I pro ty má Gamestar řešení v podobě kupónu pro nákup DVD mechaniky v řetězci Hypernova, i když cenově se o přílišné zvýhodnění nejedná. Ti, kdo již DVD mechaniku mají (a časopis s DVD seženou), by neměli váhat – za stejnou cenu obdrží několikanásobně víc herních materiálů než doposud. Gamestar s DVD přílohou za 150 Kč (pro předplatitele pak dokonce s cenou pod 100 Kč) se stává s přehledem nejvýhodnější koupí. Uvidíme za měsíc, jak kvalitní bude obsah DVD a jestli se dosud suverénní postavení Levelu otřese v základech.

Vraťme se ale zpět k červnovému číslu. I Gamestar se svezl na vlně zájmu o Matrix, způsobený promítáním druhého dílu filmu v kinech a uvedením počítačové hry. Obálka je filmová, taktéž tématický článek se věnuje z větší části úspěšnému filmu. Mezi recenzemi pak na prvním místě trůní hra Enter the Matrix, i když v pomyslném žebříčku podle hodnocení jí s 82% patří až čtvrté místo.

Zvýšený příděl novinek je tentokrát způsoben informacemi z výstavy E3. Doufejme, že na DVD příští měsíc se dočkáme i velkého přívalu demoverzí, videí nebo aspoň obrázků z připravovaných her. Takto se musím spokojit se šestistránkovým přehledem připravovaných her, které s v budoucnu dostanou na naše monitory.

Mezi recenzemi jednoznačně vévodí Grand Theft Auto: Vice City (93%), neztratí se ale ani Port Royale (87%) či MVP Baseball 2003 (83%). Celkově se na 33 stranách nachází 15 recenzí, průměrné hodnocení je vcelku rozumných 66%. Recenze jsou již tradičně doplněny budgetovými tituly a recenzemi českého dabingu v hrách. Do návodů se z německého Gamestaru tentokrát dostal pouze jeden, zato kvalitní a velmi hutný návod na Metal Gear Solid 2: Substance.

Na prvním CD zabírají největší prostor demoverze, i tak se jich na CD vměstnalo pouze pět. Převahu mají akční tituly, mezi nimiž se neztratí ani hry původem z bývalého Československa, tedy Vietcong a Chaser. Druhé CD zaujme především česky dabovanými videi (opět převzatými z německého Gamestaru) a sci-fi speciálem. Speciály mají v Gamestaru dlouhou tradici, nicméně mám pocit, že v poslední době se jedná o pouhou snůšku žánrově příbuzných materiálů, které se zrovna na Internetu nalezly. Chybí mi známky toho, že si někdo s přípravou speciálu dal velkou práci, vytřídil nekvalitní materiály a ty kvalitní důkladně prozkoumal a popsal. Tempo vývoje počítačových her je bohužel tak vysoké, že podobné „piplání se“ s obsahem speciálů již zřejmě nebude možné.

Červnové číslo Gamestaru se celkem vydařilo. Redakce se úspěšně vyhýbá větším úletům a excesům, připravuje poctivý časopis pro normální čtenáře, což je na výsledku znát. Popřejme Gamestaru, aby v nastoleném směru vydržel a bez problémů přešel i přes kritický bod, jímž bezpochyby je letní dvojčíslo s DVD přílohou. Pokud Gamestar do budoucna uspokojivě vyřeší problém plných her, bude nadále vylepšovat tvář časopisu a občerstvovat redakční obsazení, nemusíme mít o jeho budoucnost obavy.

Obsah Gamestaru 52 (6/2003)

Těšíme se: Rome: Total War

Novinky: Knights Over Europe, Lords of Everquest, MotoGP 2, RollerCoaster Tycoon 2: wacky Worlds, Train Simulator 2. Lord of the Rings: Return of the King, Krátké zprávy, Střípky z konzolového světa (GameCube), Insider, E3 2003

Téma: Matrix

Preview: Half-Life 2, Colin McRae Rally 3, Chrome, Flight Simulator 2004: A Century of Light, Korea: Forgotten Conflict, Pro Beach Soccer, The Elder Scrolls 3: Bloodmoon

Rozhovor: Andy Severn (Sick Puppies)

Recenze: Enter the Matrix (82%), Grand Theft Auto: Vice City (93%), Port Royale (87%), Devastation (79%), Red Faction 2 (73%), X2: Wolverine’s Revenge (68%), Jurassic Park: Operation Genesis (71%), Restaurant Empire (78%), MVP Baseball 2003 (83%), Championship Manager 4 (80%), Medieval: Total War – Viking Invasion (75%), Bloodrayne (65%), Postal 2 (68%), Big Mutha Truckers (49%), Bandits: Phoenix Rising (64%)

Budget: Deus Ex, Cesta do Indie, Project IGI: I’m Going In, Dracula 2: Poslední útočiště

Dabing: Vietcong, Inquisition

On-line: Tom Clancy’s Rainbow Six 3: Raven Shield, Eve Online: The Second Genesis

On-line e-sports: Medal of Honor: Allied Assault, Krátké zprávy

Hardware: Radeon 9600 Pro a 9800 Pro, i875p Canterwood v praxi, Soltek SL-75MRN-L, LG GCC-4480B, Opteron, Upgrade: s BX nad 1 GHz, Často kladené dotazy, Technews

Návody: Metal Gear Solid 2: Substance

Soutěže: Cenega, Village Cinemas, CD Projekt, Stuare

CD1

Demoverze: Vietcong CZ, Unreal 2: The Awakening, Chaser, Will Rock, Galactic Civilization

CD Star: Mapy pro Vietcong, Inquisition (intro video), Radioactive Cheater 5.0, GameStar texty

Od čtenářů: Databáze GS (Excel), Databáze GS CD (Excel), Databáze GS (Spustitelný soubor), Černohorská liga do FIFA 2002, Diskmag Raketomet, WarcraftALL.mysteria.cz

Desktop: Enter the Matrix, Halo, Midnight Club 2, Nvidia Geforce FX, Panzers, Raven Shield, Sim City 4, Tomb Raider 6: Angel of Darkness, Tropico 2, World of Warcraft

Programy: ADSL Reconnect 2.5, WindowBlinds 4, Exact Audio Copy (v0.95), JetAudio Basic (v5.13), AI RoboForm

Češtiny: Line of Sight: Vietnam, Devastation, Postal 2, Empire Earth, Empire Earth: Operace Neptun (mapa), Impossible Creatures, MechWarrior 4 (+ datadisk Black Knight)

Screenshoty: Grand Theft Auto: Vice City, Enter the Matrix, Half-Life 2, Port Royal, Red Faction 2

Diskmag: Realtime 92

CD2

Videa: Colin McRae Rally 3, Devastation, Half-Life 2 (video rozhovor), Breath of Fire IV, Star Trek: Elite Force 2, S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost, Tron 2.0, Tropico 2, Cesta do Indie (intro video)

Sci-fi speciál: The Matrix Reloaded (Trailer, Bonusy), Star Trek (Elite Force 2 demo, Elite Force: HazReg Mod, Elite Force: Parallel Universe Mod, Armada 2: Borg Incursion 2 Mod, Armada 2: The Dominion War Mod, Star Trek screensaver), Star Wars (Jedi Knight 2 - Dragon Remix Mod, Jedi Knight 2 - Episode 3: Begining of Darth Vader Mod, Jedi Knight 2 - Imperial Waste Facility add-on, Jedi Knight 2 - Episode 1 Mod, Jedi Knight 2 - IRG Coruscant Map Pack, Wallpapery), Freelancer (Reynen`s Client/Server Mod, Corellian Corvette add-on, Rebelance Mod, Slave1/A-Wing/B-Wing add-on, LeOn Mod), Aliens vs. Predator 2: Red Dwarf Mod

Patche: Unreal Tournament 2003 (v2225), Praetorians (v1.04), Enter the Matrix (v1.52)

Hry: Červený trpaslík: Pekelně ostrý výlet, The New Adventures of Zak McKracken

Multimédia: Bastard Vega - Výkupný (video), Bastard Vega - 6th Element (video)

Trainery: Enter the Matrix trainer +3, Enter the Matrix trainer +5, GTA: Vice City unlocker, GTA: Vice City trainer +4, GTA: Vice City trainer +10, GTA: Vice City trainer +20, Red Faction 2 trainer +3, Port Royal Money trainer, Jurassic Park: Operation Genesis unlocker, Jurassic Park: Operation Genesis trainer, Jurassic Park: Operation Genesis trainer +9

Utility: WinZip 8.1, nVidia Detonators 43.45 Win9x, Catalyst Radeon 3.2 (v7.84), DivX 5.03

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma