Jak šlape Pentium na 1,8 GHz? Vyplatí se?

Tento týden je opravdu štědrý na nové procesory od společnosti Intel. Zároveň s uvedením nového desktopového Celeronu na 900 MHz přišla i jeho mobilní verze na 850 MHz. Následně však Intel oznámil i dvě nové verze Pentia 4, které pracují na neuvěřitelných 1,6 a 1,8 GHz.
Jak šlape Pentium na 1,8 GHz? Vyplatí se?
Tento týden je opravdu štědrý na nové procesory od společnosti Intel. Zároveň s uvedením nového desktopového Celeronu na 900 MHz přišla i jeho mobilní verze na 850 MHz. Následně však Intel oznámil i dvě nové verze Pentia 4, které pracují na neuvěřitelných 1,6 a 1,8 GHz.

Uvedené Pentium 4, jehož srdce tluče na frekvenci 1,8 GHz, se tak stává nejvýkonnějším mikroprocesorem pro stolní počítače. Přesto jsme si na tento kousek mohli ještě chvíli počkat, neboť Intel počítal s tím, že jej uvede o něco později. Až zhodnocení výnosů, které dopadlo poněkud lépe, než samotný Intel čekal, se společnost rozhodla uvedení této verze na trh poněkud uspíšit. Způsobili jsme si to tedy sami, kdybychom procesory Intel nekupovali tak horlivě, kdo ví, kdy by tento článek vznikal.

Určitě si také pamatujete, jak nedočkavě jsme očekávali den, kdy oficiálně potvrzená frekvence přeskočí pomyslných 1 GHz. A teď, když si trh postupně zvyká, překročení další hranice v podobě 2 GHz je téměř za dveřmi. Intel totiž potvrdil, že procesor s taktem 2 GHz chystá ještě v tomto čtvrtletí. "Procesor Pentium 4 získává popularitu, neboť naši zákazníci a výrobci softwaru stále více využívají jeho ohromný výkon," řekl Louis Burns, viceprezident a generální ředitel Desktop Platforms Group společnosti Intel.

Přesto však pokoření 2 GHz není pro Intel nikterak prioritní. Mnohem větší význam totiž přikládají uvedení dalšího typu Pentia 4 s kódovým označením Northwood, které bude vyráběno 0.13 (dnešní Pentium 4 stále 0.18 mikronů) mikronovou technologií za použití měděných spojů. Velikost L1 cache zůstane na úrovni 20 KB, ale na celých 512 KB se zvýší L2 cache. Tento procesor přitom bude určen pro 478-pinové patice, současná Pentia 4 využívají služeb paticí 423-pinových. Kompatibilita tedy nehrozí.

Je třeba také zdůraznit, že získání alespoň jednoho kousku oficiálního Pentia na 1,8 GHz respektive na 1,6 GHZ, bude alespoň v nejbližších týdnech problém. Přestože jsou již nyní obě verze k dispozici, cena za tisíc kusů není nijak lidová. Při doporučovaném odběru tak zaplatíte 562 dolarů za vyšší, respektive 294 dolarů za nižší, verzi. Současně s uvedením standardních verzí se k partnerům Intel Premier Provider a Intel Product Integrator dodávají boxované verze obou procesorů. Všichni z řad partnerů uvedené kategorie tak mohou okamžitě začít dodávat systémy založené na těchto nových procesorech.

Frekvence v GHz Pentium 4 v USD / Kč K7 Athlon v Kč
1,3 193 / 9000 7500
1,4 193 / 9400 9800
1,5 256 / 17 000 -
1,6 294 / ? -
1,7 352 / 27 000 -
1,8 562 / ? -

Nikterak levná nebude ani koupě základní desky a paměti pro tento procesor. Protože oba uvedené procesory jsou stále ještě vyráběny 0,18 mikronovou technologií, jsou určeny pro základní desky s s čipsetem i850 a jak je jistě známo, do nich lze osadit pouze RDRAM paměť. V cenících ze začátku tohoto týdne se uvádí cena za 256 MB modul přibližně na úrovni 8 000 s DPH a za poloviční přibližně 3 700 s DPH. Základní deska Asus P4T stojí kolem 10 000 s DPH a Microstar 850 Pro vás vyjde na necelých 9 000 s DPH. Sami si tak můžete spočítat, že investice do nadále pravděpodobně nerozšiřitelné základní desky se poněkud prodraží. Není lepší počkat raději na uvedení nových procesorů?

Vraťme se teď ale o pár měsíců zpět, na konec roku 2000, kdy bylo na trh uvedeno první Pentium 4. Zdalipak víte, že Pentium 4 je prvním procesorem třídy Intel Pentium, které není označeno římskými písmeny? Všechny předchozí verze byly totiž složeny s římského “I“ :-)

Pentium 4 disponuje instrukční sadou SSE2, která opět o něco více rozšiřuje možnosti původní SSE. V oficiálních materiálech se udává, že přesně 144 nových instrukcí najde svoje uplatnění při práci s grafikou, zvukem a především tam, kde se operuje s dlouhými čísly v plovoucí desetinné čárce. Také mikroarchitektura, jež dostala marketingový název NetBurst, se dočkala několika dárečků. Kupříkladu Advanced Dynamic Execution (pokročilé dynamické vykonávání instrukcí), Execution Trace Cache (nahrazuje L1 cache) a Rapid Execution Engine (urychluje vykonávání celočíselných operací).

Tím však seznam zajímavých novinek, které přináší Pentium 4, nekončí. Především takt sběrnice, který dosáhl až na 400 MHz, lze považovat za opravdový přínos. Skutečná rychlost sběrnice je však stále 100 MHz, pouze se v každém hodinovém cyklu přenáší místo jednoho bitu hned čtyři. Tím se dostáváme na výsledný takt 400 MHz (4x100=400). Při využití RDRAM se přenosový rychlost může vyšplhat až na úžasných 3,2 GB za sekundu.

Většinu uživatelů však spíše než řeči o nových instrukcích a funkcích zajímá řeč čísel a celkové výsledky daného procesoru. Jako jedni z prvních zveřejnili výsledky testů na serveru Firing Squad, kde vydané Pentium 4 otestovali opravdu důsledně.

Test Pentia 4

Test Pentia 4

Test Pentia 4

Test Pentia 4

Test Pentia 4

Test Pentia 4