Jaká byla půlnoční předpremiéra filmu Matrix 2 v Brně?

Pět minut po půlnoci dnes proběhla v Brně předpremiéra očekávaného filmu Matrix Reloaded. Filmové události sezóny předcházela několikahodinová Matrix Party a tak spousta lidí došla na akci opravdu stylově oblečena (a naladěna). Jaká byla atmosféra celého večera a jak se tvářili diváci po skončení představení, to se dočtete v tomto článku.
Jaká byla půlnoční předpremiéra filmu Matrix 2 v Brně?

Film Matrix je třeba obdivovat nejen pro jeho filmové kvality, ale také pro „škody“, které napáchal mezi nebohým publikem. Uznejte sami, že jen málokterý film takhle mohutně ovlivní módní styl oblékání a málokterý film způsobil tak netrpělivé očekávání, jako právě Matrix. Protože šlo o dílko technicky i příběhově vpravdě revoluční (což by ale podle názvu měl být až závěrečný díl trilogie – Matrix Revolutions :-), každý se v duchu obával, že nelze dost dobře natočit pokračování, které by na audienci mělo stejně drtivý dopad. Jak by mohl druhý film šokovat lidi stejně jako první, když už viděli bullet time i geniální choreografii soubojů „na drátech“? Výrok jednoho z fanoušků po skončení premiéry však dokazuje, že se nemožné podařilo: „Myslíte, že to budou promítat ještě jednou? Já ne. Jsem si jistý, že při projekci něčeho takového musel shořet alespoň ten film, daleko spíše i promítačka, ve které byl založený...“. Je to tak: Matrix 2 je o tolik rychlejší, dravější a neuvěřitelnější, že znovu ohromí každého, kdo má alespoň jedno zdravé oko (po nocích probdělých netrpělivým čekáním měl před půlnocí leckterý návštěvník kina oči značně zarudlé).

V Brně se půlnoční projekce jednoho z nejvýpravnějších filmů zhostil multiplex Palace Cinemas Velký Špalíček, moderní dvoupatrové nákupní a zábavní centrum s dokonale vybavenými promítacími sály, které před samotným filmem hostilo také událost nazvanou Matrix Party. Ve 21:00 tak zaplavila rozsáhlé prostory prvního patra Špalíčku moderní taneční hudba ve stylu soundtracku z Matrixe, doprovázená vypouštěním nezbytného „diskotékového kouře“ – zeleně nasvíceného, samozřejmě – a projekcí záběrů z Matrixe. Mnoho z té tisícovky šťastných fanoušků vlastnících vstupenku dorazilo na tuto akci, byli však odrazeni hudbou (přeci jen byla velká chyba, že nehrála výhradně hudba z Matrixe – která je kromě logické oblíbenosti fanoušky skutečně velmi dobrá a vhodná na podobné akce) a relativně chladnou atmosférou akce. Někteří z nich se zkusili podívat o patro výše, kde probíhala projekce filmů ze série Animatrix (kromě jiného jako jisté odškodnění za nedopatření, o kterém jsme psali nedávno). Bohužel ani tato projekce nebyla zvládnutá tak, jak mohla – promítaly se jen čtyři díly, uvolněné zdarma pro Internet (tedy nikoliv vizuálně nejlepší příběh „Final Flight Of Osiris“, který Špalíček fanouškům „tak trochu dluží“), navíc v relativně nízkém rozlišení a bez jakýchkoliv titulků, což v kombinaci s hlučnou hudbou linoucí se z nižšího patra znamenalo zklamání všech, kdo se na projekci těšili. Přesto jsem na místě našel několik šťastných, kteří Animatrix předtím neviděli (očividně to nebyli zas tak žhaví fanoušci, jinak by čekali každý měsíc na další díl série na Internetu jako my ostatní) a přes technické problémy si projekci vychutnali několikrát za sebou.

I když taneční párty se do tance vlastně vůbec nerozjela (a už vůbec ne do podobného tance, jako na party v Sionu), prostory multiplexu se postupně zaplnily stovkami lidí, více či méně oblečených po vzoru jejich oblíbeného filmu. Na některé z nich byla opravdu radost pohledět, což vám dokážeme fotogalerií, kterou na Doupěti naleznete příští týden. Nejlépe oblečení ale samozřejmě byli propagátoři reklamní akce zaměřené na mobilní telefon, který ve filmu uvidíte. Kromě jiného vás na místě vyfotili (zmíněným mobilem:-) a fotku slíbili poslat na email. Správa kina tentokrát mnohem lépe zorganizovala průchod lidí skrz uvaděči střežené průchody do samotných sálů – místo aby se pouštělo deset minut před samotným představením (což by znamenalo strašlivou zácpu nějakých 1.200 lidí), začalo se pouštět nějakých 20 minut dopředu, takže k žádné šílené zácpě (což je věc, kvůli které mnoho lidí půlnoční předpremiéru oželí) nedošlo, dokonce bylo dost místa a času na to, aby si každý divák od uvaděčů vzal pěkný plakát z filmu.

Vyzvídal jsem očekávání a přání diváků ještě předtím, než samotná projekce začala a logicky největších šíleností se mi dostalo od očividných fanoušků / znalců anime, podle kterého vlastně Matrix vznikl. Vedoucí osoba české Final Fantasy scény, známá pod prostou přezdívkou Squall, mi pověděla: „Ve finále bude Neo cestovat vesmírem a uvidíme zničení alespoň dvou planet, jak se mi o tom zdálo v mém „Matrix“ snu...“. Nuže, buďme upřímní – i když je Matrix Reloaded hodně odvázaný, až takové anime to zase není a řekl bych dokonce, že (typicky zvláště ke konci filmu) je hodně cítit snaha zalíbit se americkému publiku, zvyklému na jistá pravidla hollywoodských trháků. Přesto je názor citovaný v úvodu (že tohle mohla promítačka přežít jen jednou a je div, že plátno nezačalo hořet od vší té aktivity, která se na něm udála) jistě na místě, protože Matrix 2 je rychlejší a akčnější než cokoliv, co jste kdy v životě viděli. Samozřejmě už nemá to překvapivé kouzlo, jako první film, ale nahrazuje ho příjemnou atmosférou (známou třeba z Pána Prstenů), ve které už fanoušci znají své hrdiny a fandí jim.

Nálada ve vyprodaném sále byla výborná a mohu s klidem prohlásit, že jsem takové publikum už dlouho nezažil. Když už někdo během projekce vykřikl nějakou tu „hlášku“, byla vtipná a vkusná, diváci se báječně bavili a smáli se u vtipných pasáží. Velké nesouhlasné hučení doprovázelo jen scénku, ve které si Neo hraje na chirurga a jiné nesouhlasné zvuky (rozčílený řev) doprovázely okamžik, kdy film utnul titulek „To be continued...“. Mnoho lidí pak udělalo tu chybu, že opustilo sál... PO SKONČENÍ TITULKŮ FILMU NÁSLEDUJE NIDKE NEUVEŘEJNĚNÝ TRAILER Z MATRIX 3: REVOLUTIONS!!! Snad na to nezapomenete, až budete v kině sedět i vy.

Když jsem se snažil z diváků po představení vypáčit jejich dojmy, byl jsem upřímně překvapen spokojeností a nadšením, které mezi nimi zavládly. Jak dokazuje recenze Ondřeje Neffa, Matrix 2 má své pro a proti, přesto byli fanoušci očividně spokojení. Okamžitě začali pracovat na teoriích vycházejících z náznaků pointy celé trilogie (nejen ve filmu, ale hlavně v traileru ze „trojky“ na konci). Jedna z nich říká, že Neo není člověk a že „skutečný postapokalyptický“ svět není skutečný, ale upřímně: to by byla poněkud (hodně) ohraná pointa pro tak originální film, jakým Matrix jistě je. Začátkem června se v obchodech dočkáte DVD Animatrix, úplný závěr série se na nás vrhne až v listopadu. Nezbývá než to nějak vydržet, grrr.

The Matrix Reloaded (2003)

Datum světové premiéry: 05/15/2003

Hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Jada Pinkett-Smith, Hugo Weaving, Clayton Watson, Nona Gaye, Monica Bellucci, Cornel West, Gloria Foster

Režie: Andy Wachowski, Larry Wachowski

Distributor: Warner Brothers

Scénář: Andy Wachowski, Larry Wachowski

Produkce: Silver Pictures, Village Roadshow Pictures Entertainment, ESC Entertainment, Sony Pictures Imageworks Inc.

Hudba: Don Davis (a mnoho dalších:-)

Světlé stránky filmu
  • Slušný scénář
  • Bezchybná výprava
  • Herecké výkony
  • Hudba
  • Originálnost (v rámci hraného filmu)
Temné stránky filmu
  • Neo jako chirurg
  • Patos v jistých scénách
  • Není to šok jako "jednička"

Grafika: 10/10
Hudba: 10/10
Zvuky: 10/10
Hratelnost: x/10

Nový Matrix je navzdory tomu, co napsal pan Ondřej Neff, hodně jiný a hlavně: dobrý. To vám ale nikdo nemůže vysvětlit. Běžte se do kina přesvědčit sami!

Celkové hodnocení: 9/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma