Jaká je oficiální herní příručka k Mafii?

Již teď, několik týdnů po vydání Mafie, je jasné, že tato hra je opravdu trefou do černého. Zvláště v České republice pravděpodobně letos nenalezne konkurenta, který by se jí mohl co do ohlasu u hráčů rovnat. Proto na sebe vydání oficiální příručky nenechalo dlouho čekat. Zvláště, když se na její tvorbě podíleli samotní tvůrci hry.
Jaká je oficiální herní příručka k Mafii?

Název příručky: Mafia - The City of Lost Heaven
Nakladatelství: Computer Press (www.cpress.cz)
Autor: Illusion Softworks
Cena: 149,- Kč (223,- Sk)
120 Stran, ČB

 

Oficiální herní příručky v knižní podobě to mají dnes těžké. Pokud se jedná o tak známou a oblíbenou hru jako Mafia, na internetu a vůbec skoro ve všech herních periodikách se objeví spousta "amatérských" návodů, které mají oproti herní příručce jednu příjemnou vlastnost - jsou většinou úplně zadarmo. To je věc, kterou knižní návod ani při nejlepší vůli nemůže nabídnout. A tak pokud chce být knižní návod úspěšný, musí obsahovat nějaký bonus, aby měli hráči nějaký důvod si knihu koupit. Troufám si říct, že když byla její tvorba svěřena Illusion Softworks, je tato podmínka splněna. Vždyť kdo jiní než samotní autoři by měli hru nejlépe osvětlit a popsat všechny fígle, které Mafia nabízí.

Než se dostaneme k samotnému návodu, podívejme se co mu předchází. Není toho moc, jen pár obecných rad a popis všech zbraní, nicméně svou cenu takovéto tipy určitě mají. Po nich se už ke slovu dostává samotná hra v podobě jednotlivých úkolů. Tato část je logicky nejrozsáhlejší (zabírá více než polovinu knihy). Každá z dvaceti misí je velice podrobně zpracovaná. A když říkám podrobně, tak to myslím naprosto vážně. Sám jsem dohrál Mafii dvakrát (jednou kvůli recenzi a podruhé kvůli návodu) a myslím, že jsem přišel na mnohé zákeřnosti hry, ovšem při čtení jsem se mnohdy divil, co všechno mi uniklo. Překvapilo mě, že mnohé úkoly lze splnit různými způsoby. Jasným důkazem toho je 11. mise a "Návštěva lepší společnosti", ke které vám tato příručka nabídne hned několik možností k jejímu úspěšnému zdolání.

Návod není napsán stylem "krok za krokem", ale přesto byste se v něm neměli ztratit. Možná některé situace by mohly být trošku upřesněny, ale obecně platí, že pokud nějakou misi zkusíte na vlastní kůži, bude vám návod v knize stačit. Jen hráči, kteří bez návodu neudělají ani krok, budou mít možná problémy. Texty k jednotlivým úkolům jsou navíc doplněny souvisejícími obrázky, které mnohdy vysvětlují to, co by se jinak muselo zdlouhavě popisovat v několika větách. Bohužel celá kniha (kromě obálky) je černobílá, což negativně ovlivňuje vzhled některých screenshotů. Naštěstí se to ale týká jen několika obrázků z tmavých prostor.

Dalšími součásti Mafie jsou režim Jízdy a Extrémní jízdy a samozřejmě příručka na ně také nemohla zapomenout. K Jízdě je k dispozici jen několik málo rad, které objasňují hodnocení jednotlivých činností v tomto módu. Popis extrémní jízdy oproti tomu obsahuje důkladné návody všech 19 úkolů čekajících na vás po dohrání hlavního příběhu. Miniaturní mapka vám navíc označí všechna místa, kde se nachází všichni informátoři, což znamená konec všemu bloudění po Lost Heaven ve snaze tyto chlapíky najít.

No tím bychom mohli hodnocení této knihy uzavřít se slovy "obsahuje vše co se dalo čekat". Ale je tu i něco navíc. Tím něčím je více než dvacetistránkové povídání o mafiánských organizacích po celém světě. Dozvíte se v něm, odkud pochází slovo "mafia", poznáte slavné gangsterské bosse z období, ve kterém se hra koná a mnohé další. Můžete se zde dočíst, jaká je struktura mafiánských organizací a to nejen ve Spojených státech amerických, ale i japonské Jakuzy či nám bližší ruské mafie. Pokud vám po tom všem vraždění vyschlo v krku, příručka nabízí na závěr několik (prý chutných) receptů tradiční sicilské kuchyně.

Oficiální herní příručka Mafie rozhodně nezapadne mezi průměr. Nabízí čtenáři všechno, co byste od ní očekávali, a také spousta zajímavých informací navíc. Navíc se prodává za slušnou cenu 149 Kč (223 Sk), takže pokud vás Mafia uchvátila a chcete o ní vědět co nejvíce, rozhodně si ji pořiďte.

Informační hodnota: 8/10
Grafická úprava: 6/10

Zajímavá příručka, která nenabízí jen klasický návod, ale zároveň i poodhaluje trochu z mafiánské historie.

Celkové hodnocení: 7/10

 

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 16 N/A
Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dolarů, Series S za 299 dolarů

Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dol…

Tak to máme černé na bílém.

8.  9.  2020 | | 3 N/A