Jaká loga používají výrobci počítačových her?

Logo prodává výrobek. Základ jeho marketingu předpokládá snadno zapamatovatelné motivy a úspěchy, resp. služby či produkty, které se budou prodávat samy. Odmysleme si druhou část problému a zamysleme se nad první polovinou, totiž snadno zapamatovatelné logo. Jak jsou na tom tvůrci počítačových her po celém světě se vzhledem svého loga?
Jaká loga používají výrobci počítačových her?

Základ marketingu předpokládá snadno zapamatovatelné motivy a úspěchy, resp. služby či produkty, které se budou prodávat samy. Odmysleme si druhou část problému a zamysleme se nad první polovinou, totiž snadno zapamatovatelné logo. Jak jsou na tom tvůrci počítačových her po celém světě se vzhledem svého loga?

V zásadě je možné rozdělovat loga společností na dva druhy – stylizované textové motivy a pak grafické vyšperkované kresby. Ani jeden extrém není dobrý… přílišná parádivost likviduje mlčky preciznost a zapamatovatelnost motivu a naopak, přílišná strohost nezaujme.

Textařina, nuda a zase jenom nuda

Existuje obecná teorie, která definuje pestrost kreseb a logotypů dle jejich „přeplácanosti“ a dobrému vkusu. Jedno z pravidel vypráví o jednoduchosti a přehlednosti, která je však spíše až druhou fází tvorby loga. Zatímco nováček pln nadšení, co všechno jeho 3D MAX nebo Photoshop dokáže, začne vytvářet více či méně obludné struktury, pokročilý návrhář již ví, že méně je někdy více. Spartánská loga tedy nemusí být vždy znakem neznalosti výkonných grafických nástrojů.

Příkladem výše uvedeného odstavce budiž společnosti Microsoft, Eidos, Squaresoft nebo například Sierra. Jak můžete z okolních obrázků vyčíst, text je pouze okrajově upraven a opentlen, aby vynikl z řady, přesto si však zachovává elegantní a ničím nerušený vzhled. Povšimněte si nepatrné spojky písmen OS ve slově MicrOSoft. Podobným případem je i Squaresoft a decentní červená výplň písmene A. Tímto tempem a kadencí bych mohl pokračovat do nekonečna, společností, které pochopily, že jednoduchost je účinná a přesto elegantní, je skutečně mnoho. Nejvýstižnější slovo je tedy decentní.

Grafické kreace třetího druhu

Velká spousta společností vydávajících počítačové hry vsadila při volbě svého logotypu na střídmost kombinovanou s grafickými výrazovými prostředky. Takovými jsou v našem přehledu především Blizzard Entertainment, Westwood studios, 7FX nebo například Illusion Softworks. Základním rysem této kategorie jsou geometrické tvary, na kterých je postaveno všechno ostatní. Velice častým prvkem grafického zvýraznění je spojení názvu společnosti s třetím rozměrem (při zachování decentního vzhledu) nebo prolínání více jednolitých ploch. A samozřejmě, nesmíme zapomenout ani na to, že ovály, elipsy, vlnky a jednoduché tvary jsou hitem sezóny (VypalCD.cz, Eurotel, Audionet.cz, …).

Pokud tato druhá skupina log patří stále ještě k decentním motivům, pak následující skupina dotahuje práci s grafikou a textem do transcendentna – a jak již z povahy tohoto článku vyplývá, ve skutečnosti takto přeplácaná loga inklinují k totální nepřehlednosti. Touto skupinou jsou:

Grafické kreace stižené záchvatem přemíry imaginace

Budete se mnou jistě souhlasit, pokud deklaruji některá loga za vyloženě kýčovitá. Jakmile nalezneme v názvu společnosti duhu a všeliké křivolaké úsečky, je třeba zbystřit – v největším procentu případů se totiž jedná o myšlenkové vakuum, které suploval nástroj Gradient s předvolenou sadou Rainbow. Může a nemusí to tak být. Sotva však začne být logo přespříliš kreslené a text se začne utápět v nánosech čmrkanců, čárek, vlnovek a tahů štětce, ztrácí se původní význam loga a zbývá šmouha.

Zástupcem této skupiny je obzvláště společnost Ionstorm, která se k tvorbě logotypu postavila velice střídmě (vlastně netuším, proč původní symbol tornáda zaměnil John Romero za nesmyslnou žhnoucí žlutou kouli).

Jak by to tedy mělo být podle tebe, nádhero?

Ideální logo vlastně neexistuje. Ačkoliv je známo několik parametrů, které by mělo splňovat, neexistuje žádná norma, která by definovala, které logo je dobré a které špatné, jako vždy se tedy musíme opět spolehnout na subjektivní pocit a vnímání tvarů a barevných kombinací.

Mezi základní parametry efektního a efektivního logotypu patří:

  • Snadná zapamatovatelnost (trochu souvisí i s názvem společnosti).
  • Přehlednost a dobrá barevnost (příliš kontrastní kresby nejsou příliš příjemné).
  • Možnost přetisku loga na černobílé tiskárně (paradoxně jde především o použitelnost loga v hlavičkách korespondence, jako jednolitý motiv na podkres stránky a podobně).
  • Šmrnc, který dodá logu jedinečnost.
Každé logo je dobré, jen každé trochu jinak. Existují strohá loga, existují velice zdobná loga a také existují taková loga, která šikovně kombinují oboje a právě ta jsou nejvíce ceněná.

Zapomněl jsem na někoho? Samozřejmě ;(

Je zcela pochopitelné, že nebylo možné obsáhnout do tohoto stručného přehledu všechny tvůrce počítačových her (natož zde publikovat jejich loga). Jednak žádný oficiální seznam všech tvůrců her neexistuje a druhak ne všichni mají své stránky na Internetu. Proto berte tento článek spíše jako průvodce typy log, na které je možné obecně narazit. Ani tak však není studnice grafického designu při návrhu logotypu kompletní a je docela dobře možné, že se k ní ještě v budoucnu vrátíme – nic však neslibuji.

Pokud se domníváte, že víte o společnosti, která má daleko nejzajímavější logo ze všech, neváhejte nám sdělit svůj názor prostřednictvím diskusního fóra pod článkem.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze