Jaké jsou bonusové mise pro špionážní akci Splinter Cell?

Jen několik týdnů nás dělí od okamžiku, kdy se začne svět špionážních her otřásat v základech. Překvapení loňského roku s názvem Splinter Cell se totiž po dlouhém čekání dočká mladšího sourozence. Ještě před jeho příchodem se však znovu blíže podíváme na zoubek staršímu bratříčkovi – přesněji třem bonusovým misím, které byly donedávna přístupné pouze majitelům konzole Xbox.
Jaké jsou bonusové mise pro špionážní akci Splinter Cell?

Špionážní akce (alespoň na PC) patřily ještě donedávna mezi menšinové žánry. Při vší úctě k vynikající (a mou osobou zbožňované) sérii Metal Gear Solid to byl právě americký konkurent Splinter Cell, kdo stál u zrodu jejich rostoucí popularity. Přestože se toto dílko propracovaností příběhu ani výpravou či hudebním doprovodem nemohlo japonskému samuraji rovnat, nabídlo přesně to, co obyčejní hráči od špionážní akce očekávali - dobrodružství agenta ve skutečném světě, hrozbu terorismu, ale i odpovídající zpracování, zejména stavící na dokonalé hře světla a stínů. Ve výsledku se tak akce Splinter Cell stala jedním z kasovních trháků loňského roku. A protože kombinace celosvětové popularity i vidiny peněz je dostatečným argumentem, nemohl první díl zůstat bez odezvy v podobě nového pokračování. A já jistě nejsem sám, kdo po dlouhou dobu úzkostlivě očekával příchod připravovaného nástupce, herního titulu Splinter Cell: Pandora Tomorrow.

Tři nové mise - málo nebo příliš?

Dnešní článek však nebude o novém titulu značky Splinter Cell, nýbrž o původním a postarším bratříčkovi, kterého jsem snad dostatečně vynachválil v předchozím odstavci. Přestože se ze všech předností původní hry těšili zejména majitelé konzole Xbox a služby Xbox Live, i PC hráči byli nakonec obdarováni hodnotným bonusem v podobě tři nových misí (klasická storyline hry jich sama o sobě nabízí deset). A protože dnes již tyto mise tvoří součást u nás prodávaného balení hry, pojďme se společně podívat, co vše fanouškům původní hry nabízí.

   
Houpající se světlo a hra stínů - v tomto ohledu Splinter Cell i nadále kraluje * Tady je náš cíl - Massa, počítačový odborník * Servery jsou teplokrevné, stejně jako náš hlavní hrdina

Tím prvním je nutnost instalovat patch v1.3, bez kterého mise nebudou fungovat. Ten je však naštěstí společně s nimi umístěn na bonusovém CD a tak by vás neměly čekat žádné komplikace. Po přidání nejnovější opravy se zpřístupní také instalace celé trojice map - můžete je nainstalovat coby celek i jednotlivě, význam druhé volby mi však do dneška uniká. Důležité je také podotknout, že bez dokončené hlavní kampaně se k třem novým levelům nedostanete. Vše se však dá snadno vyřešit a tak si můžete přímo z Doupěte stáhnout soubor, po jehož rozbalení do složky hry se vám původních deset misí hry (a s nimi i ty nové, bonusové) automaticky zpřístupní.

Neutralizace počítačového odborníka

Pozitivní zpráva hned na počátku - všechny tři mise tvoří celistvé dobrodružství, které je jemně podpořeno nástinem jakéhosi příběhu. Nehrozí tak situace, kdy by vás čekalo jen nesmyslné plnění úkolů, bez zřejmého důvodu i potřebné motivace. Dobrodružství agenta Sam Fischera tak v nové mini-kampani započíná proniknutím do nepřáteli pečlivě hlídané základny v Rusku. Vaším úkolem je tentokrát nejen objevit místní serverovnu a ukradnout důležité informace, ale především najít počítačového odborníka, jehož služeb teroristé využívají pro své informační útoky.

   
Někdy se vám nevyplatí každého zabít * A někdy je to ta nejlepší volba * Důležité informace se většinou dozvídáte od třetích osob

Už na začátku hry mě okouzlily pavučinami protkané tunely - ani na drobnost v podobě sítí našich malých spoluobčanů tak tvůrci tentokrát nezapomněli. Stavba levelu i průběh hry je podobný tomu, co již dobře známe - pomalé plížení stíny, využívání tunelů i Samových akrobatických schopností. Poradit si budete muset s dobře organizovanou ochrankou celého areálu, která vás předčí především svým počtem a jejíž snahu usnadňují všudypřítomné senzory pohybu. Detailněji popisovat příběh ani plnění celé mise nebudu - můžete si však být jisti tím, že vás opět čeká využití většiny dostupných zbraní i nejmodernějších technologických výtvorů (rušička kamer, ale také obyčejný paklíč atd.).

Informace mají cenu zlata

Nejúčinnější válečná zbraň 21. století? Informace. Dobrá logistika, zázemí, dostatek znalostí o protivníkovi a jeho výbavě, to vše má v moderním boji proti terorismu cenu zlata. I vy v kůži Sama zužitkujete informace získané průzkumem továrny Kola v první misi a odhalíte tak plán vašich protivníků. Bez velkého tajnůstkářství prozradím, že jeho důležitou a hlavní roli obstará ruská nukleární ponorka, kterou musíte v druhé ze třech misí najít, aby pak vše vyvrcholilo dobrodružstvím na její palubě.

   
Rušička kamer je vcelku užitečná věcička * I bonusovými misemi vás na každém kroku provází stahování dat z ledabyle chráněných a umístěných počítačů * Trocha slzného plynu a čekáme na příchod nepřátel

Vselka Infiltration je dobrým příkladem levelů, na kterých akce Splinter Cell od prvopočátku staví. Ocitáte se tak před nepřáteli obsazenou budovou, do níž musíte pokud možno nepozorováni proniknout. Vaši snahu komplikují všudypřítomní strážní (tentokrát se všímavým doprovodem - psy), jak však zůstává i nadále zažitým pravidlem, vyhnout se jim můžete bez jediného výstřelu, s ladností, elegancí a chytrostí lišky Bystroušky - i tak je ale počátek druhé mise zřejmě nejtěžším momentem celé mini-kampaně. Hlavní úkol mise (zadaný velitelstvím) vám velí najít přeživšího námořníka a získat od něj potřebné informace. Čeká vás opět vychytralé využívání stínu a pomalé plížení, máte-li raději akčnější dobrodružství, ani o to nemusí být nouze - budovy v přístavu přímo překypují nepřáteli.

Do útrob ponorky!

Dle hesla to nejlepší na závěr vás nejzajímavější a nejhodnotnější mise čeká až na konci celého bonusu. Poslední mapa nazvaná Vselka Submarine vás tentokráte zavádí do útrob sovětské ponorky, kterou musíte z velké části infiltrovat a nakonec také vyhodit do povětří. Celý komplex podmořského gigantu tvoří hned několik pater, která musíte krok za krokem pečlivě probádat předtím, než se dostanete k vytouženému cíli - ten je samozřejmě ukryt až v nejzazších útrobách celého korábu. Hodnotit realistické ztvárnění ponorky si nedovolím, obecný nedostatek prostoru je však odpovídající.

   
Po ponorce je lepší pohybovat se potichu, neupozorníte tak na sebe * Rukojmí může posloužit jako živý štít * Dobrodružství se blíží do finále!

Úzké chodby naneštěstí nenabízí příliš možností k improvizaci a tolik zbožňované hře na schovávanou, využít tak budete muset také další ze Samových schopností, zejména jeho šikovných ručiček a případně také střelby. Jako vždy, i tentokráte musíte počítat s omezeným počtem nábojů (pravda, další se dají obstarat ve skladu) a především nepříliš přesnou muškou našeho hlavního hrdiny. Vše se však dá zjednodušit získáním rukojmích z řad nepřátelských vojáků - dobře vás kryjí a nepřímo tak usnadňují likvidaci zbylých protivníků. Bližší informace o dění i příběhu si pochopitelně nechám pro sebe, přesto nic výjimečného či originálního od mapy Vselka Submarine nečekejte - pouze zábavu hodnou jména hry Splinter Cell. A i to je na dnešní poměry více než dost.

Pro fanoušky povinnost

Přestože to o mnoha hrách nemůžeme říci, koloběh času se na kvalitách špionážní akce Splinter Cell prakticky nepodepsal. Stále se jedná o stejně kvalitní zábavu a tři bonusové mise snadno dosahují úrovně hlavní kampaně (bohužel ji však nepřekonávají). Jaké je tedy mé závěrečné doporučení? Jste-li fanouškem špionážních akcí a v soukromém inventáři vám chybí originální kopie akce Splinter Cell, je nejvyšší čas to napravit - přítomnost třech nových misí a také češtiny v u nás prodávaném balení hry je pádný argument. Vy ostatní vyčkejte na duben letošního roku, kdy se pro vás chystá pochoutka o více chodech - druhý díl série nazvaný Splinter Cell: Pandora Tomorrow.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A