Jaký joystick koupit? Microsoft nebo Logitech?

Prvním předpokladem dobré koupě joysticku je výběr toho pravého výrobku ze široké škály produktů nabízených nespočetně výrobci dané oblasti. Vzhledem k tomu, že veselé klacky patří k těm periferiím počítače, od kterých požadujeme spolehlivost, životnost a přesnost, je jeho výběr nanejvýše ošemetnou záležitostí. Nechejte si od nás poradit...
Jaký joystick koupit? Microsoft nebo Logitech?
Prvním předpokladem dobré koupě joysticku je výběr toho pravého výrobku ze široké škály produktů nabízených nespočetně výrobci dané oblasti. Vzhledem k tomu, že veselé klacky patří k těm periferiím počítače, od kterých požadujeme spolehlivost, životnost a přesnost, je jeho výběr nanejvýše ošemetnou záležitostí. Nechejte si od nás poradit...

Ke srovnávacímu testu jsme zvolili joysticky dvou nejvýznamnějších výrobců polohovacích zařízení a příslušenství k počítačům obecně – Microsoftu a Logitechu. Nekladli jsme žádný cenový limit, požadovali jsme však, aby oba joysticky disponovaly zpětnou hmatovou odezvou, neboli tzv. Force Feedbackem. Pro neznalé vkládám do textu i rámeček vysvětlující taje této technologie.

Co je to Force Feedback?
Technologie Force Feedback (neboli zpětná hmatová odezva) rozšiřuje vnímání děje ve hře o třetí smysl, totiž hmat. Pomocí motorků umístěných u paty tyče joysticku (nebo osy volantu) jste informováni i o dodatečné informace (v případě letadel se může jednat o turbulence, vibrace motoru, rotace vrtulníkového motoru atd., u simulátorů aut se tato technologie naplno projevuje při jízdě po nerovném terénu, nárazech, oděrkách karosérie o stromy apod.; technologii FFB však můžete poznat i v 3D akčních hrách, ve které poznáte pomocí vibrací střelbu, zvláště zpětné rázy brokovnic). Existují různá FFB zařízení, liší se rozměry, cenou, silou odezvy, počtem tlačítek atd.

Vzhledově není mezi oběma ovladači velký rozdíl – za zmínku v případě SideWinderu stojí masívnější základna, jejíž velikost je způsobena především integrací silného motoru pro realizaci FFB (to je však vykoupeno nutností připojovat joystick podobně jako například Voodoo 5 5500 externě kromě do počítače také do elektrické sítě). Oproti SideWinderu působí WingMan poněkud střízlivějším dojmem, neboť jeho tvary jsou více... řekněme high-tech (nepochybně se na tom podepsal také tmavě modrý plast použitý na několika místech).

Příslušenství se nevymyká nijak definici toho, čemu se říká standardní joystick. Na vrcholu mají oba klacky (uuurrrp ;)) klobouček, jenž v simulátorech použijete například jako přepínač pohledů. Ani na jednom zařízení nechybí ovládání plynu (throttle) – v případě SideWinderu se jedná o otočnou páčku, WingMan nabízí posuvnou páčku otáčející se kolem levé strany joysticku. Symfonií každého pilota budou v případě těchto joysticků tlačítka. WingMan disponuje sedmi tlačítky rozmístěnými jak na základně, tak na tyči. SideWinder oproti tomu nabízí o jedno tlačítko víc. Rozložení tlačítek na WingManu se může zprvu zdát jako trošku nevyhovující, ale vše je otázkou zvyku (ostatně – konkurovat tradičním ergonomicky perfektně navrženým produktům Microsoftu není jednoduché). Zatímco poměr tlačítek na tyči oproti základně se nese u WingManu v poměru 5:2, u SideWinderu je tento poměr 4:4. Samozřejmostí je otáčení kniplem kolem své osy, čehož využijete především při zatáčení letadla ve vodorovné přímce.

Poté, co připojíte joysticky k počítači, nainstalujete během okamžiku i jejich ovladače pomocí přiložených CD. Součástí nainstalovaného software jsou kromě ovladačů také speciální programy pro mapování a programování kláves. Veškerá tlačítka obou přístrojů jsou plně programovatelná, čehož využijete především při tvorbě profilů – totiž přiřazení stisků kláves konkrétním klávesovým zkratkám (ono je velmi komické přiřadit stisku spouště klávesovou zkratku Alt+F4 a pomocí ní poté zavírat (sestřelovat) jednotlivá okna ve Windows ;)). Nadefinované profily je možné si samozřejmě uložit a kdykoliv měnit. Ani jeden program nemá s namapováním klávesových zkratek jakékoliv potíže, v tomto ohledu jsou oba softy velmi pečlivě vychytané.

To podstatné u joysticků s hmatovou odezvou je však právě síla a funkce hmatové odezvy. Důležitými parametry je, zda při zpětných rázech putuje přístroj po stole či nikoliv. Díky větší základně a vyšší hmotnosti vychází z těchto dílčích testů lépe Microsoft – právě díky své mohutnosti, která tak zabraňuje nechtěným posunům po stole. Joysticky jsme testovali na dvou hrách – 1NSANE a MS Flight Simulator 98 (obě hry podporují FFB). Zatímco v případě letadel bylo díky plynulému působení sil jen těžko znatelné, který joystick je lepší (při létání poznáte vlastně maximálně zpetný ráz při nárazu do země – to je však již řešení testu nadmíru ultimátní), chleba se začal lámat s nasazením těžkého kalibru – simulace offroad závodění, jakým je 1NSANE. Terénní nerovnosti co chvíli nutily motorky kmitat ze strany na stranu a právě zde se projevila výborná stabilita joysticku Microsoftu – konkurenční WingMan nebylo možné občas zvládnout a nekontrolovaně putoval napříč deskou, na které jsem zařízení testoval. K dobru lze pak SideWinderu přičíst čidlo, které kontroluje, zda držíte knipl v ruce či nikoliv. Pokud je stisk velmi malý (spíše zanedbatelný až žádný), procesor uvnitř přístroje automaticky pozná, že nemá házet tyčí ze strany na stranu.

Závěrem... závěrem je velmi složité určit jednoznačně vítěze. Jakkoliv jsou si oba přístroje podobné, jsou si současně i velmi vzdálené. Na jedné straně oba nabízí prakticky totéž, na druhé straně se jejich finanční rozptyl pohybuje velmi daleko od sebe. U SideWinderu lze tvrdit, že se jedná o precizní přístroj, který nezklame svou mohutností, silou, podporou u her, avšak své plusy vynahrazuje nutností externího napájení a především vcelku vysoké ceny pohybující se okolo sedmi tisíc korun, což je cena vcelku vysoká. Oproti tomu WingMan poskytuje kromě standardních vlastností (mezi které patří podobně jako u SideWinderu vynikající a bezproblémové namapování kláves tlačítkům) spíše pouze dobrý výkon. Mnoho mu na výsledném hodnocení ubrala právě zmiňovaná nestabilita při silnějších zpětných poryvech. I přesto se však za cenu kolem 3000 jedná o vysoce nadprůměrný joystick. Poměrem cena/výkon pak jsou vlastně vítězi oba přístroje – oba nabízí ve své cenové hladině vynikající parametry, oba pracují bez větších potíží a oba jsou postaveny díky zázemí velkých firem, které mají s podobnými zařízeními již velké zkušenosti. Který tedy doporučit? Oba... záleží na vašich finančních možnostech. Pokud se bavíme o technice zpracování, vítězí SideWinder. Parketou WingMana je ale nízká cena a více než dostačující předvedený výkon.

Název Microsoft Sidewinder ForceFeedBack 2 Logitech WingMan Force 3D
Rozměry:
Počet tlačítek:
Napájení:
25×23×25 cm
8 tlačítek
externí zdroj napájení
20×20×25
7 tlačítek
zabudovaný zdroj napájení
Obrázek:
Cena: 7000 Kč 3000 Kč
Zapůjčil: Microsoft Actebis

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce