James Bond 007: Nightfire – smrtonosně krásná

Navzdory rozporuplným očekáváním nám nový Bond přinesl příjemné překvapení, alespoň ve světě PlayStation 2, kde konkurence v rámci žánru není zas tak tvrdá. Nightfire je překvapivě dobrá hra, mezi jejíž nejsilnější stránky patří grafika, rozmanitost a hratelnost. Chcete vědět, kde leží její slabiny? Čtěte dál.
James Bond 007: Nightfire – smrtonosně krásná

Platforma: PS2
Multiplayer: ano, až 4 hráči
Paměťová karta: 82 KB
Analogové ovládání: pouze páčky
Vibrace: ano
Výrobce: MGM Interactive
Distributor: EA Games
Homepage:
www.007.ea.com

Zapomeňte na film!

V různých recenzích na tuto hru jsem našel obvyklé vzdychání či pochvaly autorů nad využitím nebo nevyužitím filmové licence. Já bych se ale na Nightfire (dále jen NF) chtěl podívat z docela jiného úhlu. Uznávám, že svět Jamese Bonda je dokonale propracovaný a má své zákony, 20 filmů a nespočet her musí něco tvořit, nicméně protože jsem nikdy nebyl fanouškem tohoto fenoménu (ačkoliv jsem viděl všechny filmy a hrál skoro všechny hry, heh), přistupoval jsem k NF bez jakéhokoliv očekávání. Chtěl jsem pořádnou akci s nádhernou grafikou, hromadou realistických zbraní a neotřelými nápady. A přesně to se mi u NF dostalo. Z recenzí PC verze je mi jasné, že na této platformě (kde je konkurence v rámci žánru nadpřirozeně tvrdá) NF právě nezabodovala (i když většinou nedostala podprůměrné hodnocení a to je v dnešní kritické době docela slušný výkon), nicméně v rámci PS2 je Nightfire dokonale napsanou (engine je rychlý a plynulý, jako kdyby byl vytvořen čistě pro PS2) chytlavou zábavou, která příjemně překvapí kohokoliv, kdo po ní sáhne. Jedním z mála opravdových problémů této hry je její relativní krátkost, avšak u většiny dobrých akčních her patří nějakých 10 hodin k standardnímu průměru, takže asi není příliš čemu se divit.

James Bond 007 Nightfire James Bond 007 Nightfire

James Bond 007 Nightfire James Bond 007 Nightfire

Něco kromě střílení?

NF se skládá z několika misí, rozdělených na menší části. Každá mise se odehrává v jiné části světa, v jiném prostředí a některé z nich vás dokonce místo po vlastních nohou nechají putovat v autě či ponorce. Různorodost je velkým kladem NF a tak i přesto, že jde o klasickou akční hru, nebudete se u ní trápit, že děláte pořád to samé dokola. Kromě toho, že „chodící“ část hry je velmi dobrá, jsou také honičky v technologicky nadpřirozeném Bondově autě velmi zábavné, rychlé, plynulé, akční a báječně hratelné. Stejně tak zmíněná část odehrávající se v ponorce na dně mořském je povedená a působivá. A finále ve stavu beztíže na palubě vesmírné stanice, kde po sobě s nepřáteli střílíte paprskovými zbraněmi – na to se vážně nezapomíná (také proto, že je tak nepříjemně obtížné, uf). V klasických misích, které budete zvládat po svých, pak různorodost a propracovanost prostředí zajišťuje jejich přitažlivost, přičemž jednoznačně nejlépe je napsaná první mise, ve které se nejprve otevřenou krajinou plížíte k velkému hradu v horách, abyste pak prozkoumávali pokud možno smrtonosně tiše jeho obrovské interiéry i exteriéry (nemohu si pomoct, ale vypadá to jako Return To Castle Wolfenstein – jen možná graficky působivější díky větším exteriérům, efektnímu sněhu a ozvučení ve stylu Medal Of Honor – předskriptovaným ozvěnám hlasů stráží) a ve finále si užijete mohutnou přestřelku v jeho chodbách, kde budou nepřátelé vytvářet barikády z převráceného nábytku. Stejná pestrost je k nalezení i v ostatních částech hry, mým favoritem je také mise v obrovské továrně, kde začínáte za denního světla na střeše, odkud musíte vyčistit všechny pozice ostřelovačů, poschovávaných po celém tom složitém továrním komplexu. Tenhle a další okamžiky patří k originálním a nezapomenutelným, kvůli kterým si NF zaslouží váš zájem.

Grafika a prezentace

NF je N. Á. D. H. E. R. N. Á. ! Jejím slabým místem jsou možná postavy, které mohly být o něco propracovanější (i když jsou hodně dobré, zvláště ty významnější, stejně jako někteří speciálně tuzí řadoví protivníci), hlavní silou je však barevná sladěnost a realističnost architektonicky perfektních lokací, po kterých je potěšení se pohybovat. Mám nepříjemný dojem, že screenshoty to vůbec neukazují, ale hrát NF na PS2 s kvalitní televizí je skutečný zážitek a vůbec se nebojím prohlásit, že z hlediska vizuální přitažlivosti je to momentálně nejsilnější hra v rámci žánru na PS2 – což je možná způsobeno tím, že mi zas tak nesedne komiksový styl TimeSplitters 2. Sám jsem testoval na lidech, kterým obecně 3D akce moc neříkají, že NF vypadá tak dobře, až je těžké mu odolat pro kohokoliv. Pokud o mých slovech pochybujete, nechte si někde v obchodě ukázat prvních pár minut hry, mělo by vás to přesvědčit. Jinak k Bondovi patří stylová hudba, kterou zde samozřejmě naleznete, včetně velmi povedeného úvodního filmečku, kde svůdné dívky tančí mezi raketami a kulkami za tónů ústředí písně (jako ve filmu, opravdu). Jak se v dnešní době stalo samozřejmostí, hra má nějaký příběh, ale stejně jako u filmové předlohy jde o tradiční „blázen se spoustou peněz chce ovládnout svět, krásné ženy umírají a zrazují, hlavní hrdina všechno vyřeší“. Příběh vyprávějí enginové animace, které jsou režírovány velmi průměrně, avšak díky nádherné grafice se vám budou líbit.

James Bond 007 Nightfire James Bond 007 Nightfire

James Bond 007 Nightfire James Bond 007 Nightfire

A jak se to tedy hraje?

Už jsem zmínil, že engine je rychlý a plynulý, což je dobrý základ pro kvalitní hratelnost akční hry. Navíc ne-zas-tak moc (oproti prostředí) propracované modely nepřátel zajišťují udržení rychlosti a plynulosti i při mohutných přestřelkách (živná půda dobré akce) a to platí také v mohutných exteriérech, které působí mnohem reálněji než ve spoustě jiných her (namátkou Turok: Evolution). Když jsme u těch nepřátel, měl bych možná zmínit jejich A.I. – což není právě nejsilnější bod NF. Protivníci se trochu kryjí, pokud jde v lokaci spustit alarm, utíkají k němu, ale jinak zkrátka běží k vám nebo se zastaví a střílí, dokud nezastřelíte vy je. Nic mimořádného, ale ani tu nenajdete ony panáky nevšímavé k dění okolo nich, jako v jiných (horších) hrách. Zbraní je velký výběr (avšak mají společnou neúnosně dlouhou dobu nabíjení – možná je to realistické, nicméně nezábavné), připočtěte k nim navíc různé hračičky, bez kterých by 007 nebyl 007 a máte o zábavu postaráno. Obtížnost hry je docela vyrovnaná až na dva nebo tři výstřelky (kromě zmiňovaného finále ve vesmíru je to třeba právě boj s početnou armádou perfektně rozmístěných ostřelovačů). Pomalu vám tedy musí být jasné, že NF je hodně dobrá hra, alespoň v rámci PS2.

James Bond 007 Nightfire James Bond 007 Nightfire

Světlé stránky hry
 • nádherná grafika
 • rozmanité mise
 • auto a ponorka
 • rychlost a plynulost
 • slušná nabídka zbraní a pomůcek
 • nápaditost a originalita
 • filmová atmosféra
Temné stránky hry
 • nepříliš dlouhá
 • průměrný multiplayer
 • zdlouhavé nabíjení zbraní
 • pár obtížnějších míst
 • průměrná AI
 • nudný příběh

Proč tedy není nejlepší?

Těžko říct. Snad proto, že postrádá něco hlubšího, nějaké TO ONO, díky čemu by bylo možné ji postavit na stupeň vítězů. Je tu třeba multiplayer, ve kterém můžete bojovat s počítačem řízenými boty i lidskými protihráči, ale není tak propracovaný jako v geniální TimeSplitters 2. Jsou tu působivé okamžiky, ale na úvodní vylodění v Medal Of Honor nemají (MOH byla v jednom magazínu vtipně označena jako jediná 3D hra, která je po první misi už jenom horší). Je tu pestrá paleta protivníků, nicméně proti desítkám druhů rozličných monster v Turokovi to není zas taková zábava. A konečně – všechny zmiňované konkurenční tituly jsou delší, než NF. Takže nezbývá, než NF označit za vizuálně extrémně přitažlivou, skvěle hratelnou a rozhodně nadprůměrnou akční hru. A podle toho ji oznámkovat.

Grafika: 9/10
Hudba: 7/10
Zvuk: 7/10
Hratelnost: 9/10

Nightfire je v rámci žánru nejhezčí, skvěle zábavná, plná dobrých nápadů. Hra, která příjemně překvapila.

Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A