Jamzu - logická hříčka na pět písmen

Jednoho krásného dne si to takhle browsím Internetem a padla mi do oka hra se zvláštním názvem "Jamzu". Stačilo pár dobře mířených kliků (na myši, posilovna se nekoná), uběhlo pár minut, Telecom a.s. byl zase bohatší o pár peněz a já se stal hrdým majitelem této logicko-tahově-stolní hry. Reference z mnoha hráčských serverů a několik prestižních ocenění největších distributorů a recenzentů sharewaru a freewaru napovídaly, že půjde o něco nevšedního a vskutku…
Jamzu - logická hříčka na pět písmen
Jednoho krásného dne si to takhle browsím Internetem a padla mi do oka hra se zvláštním názvem "Jamzu". Stačilo pár dobře mířených kliků (na myši, posilovna se nekoná), uběhlo pár minut, Telecom a.s. byl zase bohatší o pár peněz a já se stal hrdým majitelem této logicko-tahově-stolní hry. Reference z mnoha hráčských serverů a několik prestižních ocenění největších distributorů a recenzentů sharewaru a freewaru napovídaly, že půjde o něco nevšedního a vskutku…

Leč začněme od začátku (neoriginální, ale nutné). Jamzu je tahová hra, odehrávající se na šachovnicové hrací desce o rozměrech 8 x 9 políček. Figurky jsou dvojího druhu, tzv. "běžci", což jsou buď modré nebo červené kameny, jejichž jediným cílem a účelem je projít na druhou stranu a tam ven z hrací desky (hráč který je jako první přestěhuje vyhraje). Jenže… aby to nebylo tak snadné, tak všem běžcům na začátku hry zavazejí tzv. "blokeři", neboli figurky, které (jak už název napovídá) nemají nic lepšího na práci než překážet kde se dá. Podívejte se na obrázek základního zahájení tady někde kolem a hned Vám to bude jasné. Cílem je tedy přestěhovat běžce na protější stranu a přitom se snažit s pomocí rafinovaného pohybování blokerů jednak uvolnit cestu pro svoje figurky a druhak zablokovat figurky soupeřovy. Běžci můžou pouze dopředu a (logicky) nemůžou přes blokery. Naopak blokeři jsou univerzální figurky, se kterými může táhnout kdo chce (no, kdo chce ne, viz vyjímky v Helpu) a mají dvě vlastnosti se kterými musíte neustále počítat, jinak nemáte šanci vyhrát. Především je to jejich pohyb - jako dáma v Dámě, čili šikmo + možnost odrážet se od okraje desky a ostatních figurek, a tak "za jízdy" měnit směr. V případě, že se tohoto systému naučíte chytře využívat, budete král. Ještě jeden důležitý detail jsme nezmínili a to, že v Jamzu se hází šestistěnnou kostkou, která samozřejmě vyjadřuje o kolik políček můžete postoupit.

JamzuJamzu

Jamzu je tedy hra nejen originální, ona je totiž dobrá, ba co dím, skvělá! Herní systém kombinuje docela zajímavým způsobem (a nedá se říct, že vyloženě špatně) náhodu s promyšlenou taktikou. To že hodíte jedničku ještě nemusí znamenat, že jde o špatný tah! Jedna dobrá jednička vydá za špatnou šestku! Ale to si zkusíte sami. Možnosti které hra nabízí jsou v tomto druhu her na, řekl bych, standartní úrovni. Tj. hra jednoho a dvou hráčů, Undo (vrátit tah), Hint (nápověda), atd. Co se celkové obtížnosti týče, tak zde to autoři poněkud přehnali, já osobně jsem počítač za několik měsíců občasného hraní porazil asi jen pětkrát na nejnižší obtížnost, ale to je jen drobnost (pořád lepší než kdyby byl počítač úplný blb, no ne?).

JamzuJamzu

Vřele Vám všem Jamzu doporučuji, protože je to hra velmi chytlavá a hratelná vždy a všude. Partii si zde odehrajete za obligátních 5 minut a to Vám garantuji, že nezůstane u jediné.

Jamzu + stránky věnované tipům, strategiím atd. naleznete na www.jamzu.com. Mimochodem, co nevidět by měla být k dispozici nová verze s možností hrát přes internet (nejen Quakem živ je člověk) a ještě nějaké ty drobnosti kolem (patrně zápis partie a další vylepšení).

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

19.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Skvělá akční parodie Totally Accurate Battlegrounds dočasně zdarma

Skvělá akční parodie Totally Accurate …

Je to free, tak proč to nezkusit.

7.  6.  2018 |
Agony: přehnaně odporné (recenze)

Agony: přehnaně odporné (recenze)

Kdo ví, třeba každý z nás jednou skončí v pekle. A pokud to tam vypadá jako v Agony, rozhodně se nemáme na co těšit.

7.  6.  2018 | | 3 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |