Jamzu - logická hříčka na pět písmen

Jednoho krásného dne si to takhle browsím Internetem a padla mi do oka hra se zvláštním názvem "Jamzu". Stačilo pár dobře mířených kliků (na myši, posilovna se nekoná), uběhlo pár minut, Telecom a.s. byl zase bohatší o pár peněz a já se stal hrdým majitelem této logicko-tahově-stolní hry. Reference z mnoha hráčských serverů a několik prestižních ocenění největších distributorů a recenzentů sharewaru a freewaru napovídaly, že půjde o něco nevšedního a vskutku…
Jamzu - logická hříčka na pět písmen
Jednoho krásného dne si to takhle browsím Internetem a padla mi do oka hra se zvláštním názvem "Jamzu". Stačilo pár dobře mířených kliků (na myši, posilovna se nekoná), uběhlo pár minut, Telecom a.s. byl zase bohatší o pár peněz a já se stal hrdým majitelem této logicko-tahově-stolní hry. Reference z mnoha hráčských serverů a několik prestižních ocenění největších distributorů a recenzentů sharewaru a freewaru napovídaly, že půjde o něco nevšedního a vskutku…

Leč začněme od začátku (neoriginální, ale nutné). Jamzu je tahová hra, odehrávající se na šachovnicové hrací desce o rozměrech 8 x 9 políček. Figurky jsou dvojího druhu, tzv. "běžci", což jsou buď modré nebo červené kameny, jejichž jediným cílem a účelem je projít na druhou stranu a tam ven z hrací desky (hráč který je jako první přestěhuje vyhraje). Jenže… aby to nebylo tak snadné, tak všem běžcům na začátku hry zavazejí tzv. "blokeři", neboli figurky, které (jak už název napovídá) nemají nic lepšího na práci než překážet kde se dá. Podívejte se na obrázek základního zahájení tady někde kolem a hned Vám to bude jasné. Cílem je tedy přestěhovat běžce na protější stranu a přitom se snažit s pomocí rafinovaného pohybování blokerů jednak uvolnit cestu pro svoje figurky a druhak zablokovat figurky soupeřovy. Běžci můžou pouze dopředu a (logicky) nemůžou přes blokery. Naopak blokeři jsou univerzální figurky, se kterými může táhnout kdo chce (no, kdo chce ne, viz vyjímky v Helpu) a mají dvě vlastnosti se kterými musíte neustále počítat, jinak nemáte šanci vyhrát. Především je to jejich pohyb - jako dáma v Dámě, čili šikmo + možnost odrážet se od okraje desky a ostatních figurek, a tak "za jízdy" měnit směr. V případě, že se tohoto systému naučíte chytře využívat, budete král. Ještě jeden důležitý detail jsme nezmínili a to, že v Jamzu se hází šestistěnnou kostkou, která samozřejmě vyjadřuje o kolik políček můžete postoupit.

JamzuJamzu

Jamzu je tedy hra nejen originální, ona je totiž dobrá, ba co dím, skvělá! Herní systém kombinuje docela zajímavým způsobem (a nedá se říct, že vyloženě špatně) náhodu s promyšlenou taktikou. To že hodíte jedničku ještě nemusí znamenat, že jde o špatný tah! Jedna dobrá jednička vydá za špatnou šestku! Ale to si zkusíte sami. Možnosti které hra nabízí jsou v tomto druhu her na, řekl bych, standartní úrovni. Tj. hra jednoho a dvou hráčů, Undo (vrátit tah), Hint (nápověda), atd. Co se celkové obtížnosti týče, tak zde to autoři poněkud přehnali, já osobně jsem počítač za několik měsíců občasného hraní porazil asi jen pětkrát na nejnižší obtížnost, ale to je jen drobnost (pořád lepší než kdyby byl počítač úplný blb, no ne?).

JamzuJamzu

Vřele Vám všem Jamzu doporučuji, protože je to hra velmi chytlavá a hratelná vždy a všude. Partii si zde odehrajete za obligátních 5 minut a to Vám garantuji, že nezůstane u jediné.

Jamzu + stránky věnované tipům, strategiím atd. naleznete na www.jamzu.com. Mimochodem, co nevidět by měla být k dispozici nová verze s možností hrát přes internet (nejen Quakem živ je člověk) a ještě nějaké ty drobnosti kolem (patrně zápis partie a další vylepšení).

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Age of Empires: Definitive Edition – nostalgie není všechno (recenze)

Age of Empires: Definitive Edition – n…

Jedna z největších strategických legend se vrací v grafickém remasteru. Přesto pod rouškou krásné grafiky zůstává stále tou stejnou hrou z roku 1997. Stačí to?

24.  2.  2018 | | 10 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Víkendová slevová akce na PS Store nabízí parádní pecky za pakatel

Víkendová slevová akce na PS Store nab…

Chcete si obohatit knihovničku konzole PS4 ale šetříte? O víkendu vám Sony nabízí skvělé hry za slušný peníz.

24.  2.  2018 | | 2 N/A
Do světa Kingdom Come míří modifikace s tématikou Hry o trůny

Do světa Kingdom Come míří modifikace …

Do českých lesů v Kingdom Come se chystá první pořádná modifikace.

23.  2.  2018 | | 3 N/A