Jamzu - logická hříčka na pět písmen

Jednoho krásného dne si to takhle browsím Internetem a padla mi do oka hra se zvláštním názvem "Jamzu". Stačilo pár dobře mířených kliků (na myši, posilovna se nekoná), uběhlo pár minut, Telecom a.s. byl zase bohatší o pár peněz a já se stal hrdým majitelem této logicko-tahově-stolní hry. Reference z mnoha hráčských serverů a několik prestižních ocenění největších distributorů a recenzentů sharewaru a freewaru napovídaly, že půjde o něco nevšedního a vskutku…
Jamzu - logická hříčka na pět písmen
Jednoho krásného dne si to takhle browsím Internetem a padla mi do oka hra se zvláštním názvem "Jamzu". Stačilo pár dobře mířených kliků (na myši, posilovna se nekoná), uběhlo pár minut, Telecom a.s. byl zase bohatší o pár peněz a já se stal hrdým majitelem této logicko-tahově-stolní hry. Reference z mnoha hráčských serverů a několik prestižních ocenění největších distributorů a recenzentů sharewaru a freewaru napovídaly, že půjde o něco nevšedního a vskutku…

Leč začněme od začátku (neoriginální, ale nutné). Jamzu je tahová hra, odehrávající se na šachovnicové hrací desce o rozměrech 8 x 9 políček. Figurky jsou dvojího druhu, tzv. "běžci", což jsou buď modré nebo červené kameny, jejichž jediným cílem a účelem je projít na druhou stranu a tam ven z hrací desky (hráč který je jako první přestěhuje vyhraje). Jenže… aby to nebylo tak snadné, tak všem běžcům na začátku hry zavazejí tzv. "blokeři", neboli figurky, které (jak už název napovídá) nemají nic lepšího na práci než překážet kde se dá. Podívejte se na obrázek základního zahájení tady někde kolem a hned Vám to bude jasné. Cílem je tedy přestěhovat běžce na protější stranu a přitom se snažit s pomocí rafinovaného pohybování blokerů jednak uvolnit cestu pro svoje figurky a druhak zablokovat figurky soupeřovy. Běžci můžou pouze dopředu a (logicky) nemůžou přes blokery. Naopak blokeři jsou univerzální figurky, se kterými může táhnout kdo chce (no, kdo chce ne, viz vyjímky v Helpu) a mají dvě vlastnosti se kterými musíte neustále počítat, jinak nemáte šanci vyhrát. Především je to jejich pohyb - jako dáma v Dámě, čili šikmo + možnost odrážet se od okraje desky a ostatních figurek, a tak "za jízdy" měnit směr. V případě, že se tohoto systému naučíte chytře využívat, budete král. Ještě jeden důležitý detail jsme nezmínili a to, že v Jamzu se hází šestistěnnou kostkou, která samozřejmě vyjadřuje o kolik políček můžete postoupit.

JamzuJamzu

Jamzu je tedy hra nejen originální, ona je totiž dobrá, ba co dím, skvělá! Herní systém kombinuje docela zajímavým způsobem (a nedá se říct, že vyloženě špatně) náhodu s promyšlenou taktikou. To že hodíte jedničku ještě nemusí znamenat, že jde o špatný tah! Jedna dobrá jednička vydá za špatnou šestku! Ale to si zkusíte sami. Možnosti které hra nabízí jsou v tomto druhu her na, řekl bych, standartní úrovni. Tj. hra jednoho a dvou hráčů, Undo (vrátit tah), Hint (nápověda), atd. Co se celkové obtížnosti týče, tak zde to autoři poněkud přehnali, já osobně jsem počítač za několik měsíců občasného hraní porazil asi jen pětkrát na nejnižší obtížnost, ale to je jen drobnost (pořád lepší než kdyby byl počítač úplný blb, no ne?).

JamzuJamzu

Vřele Vám všem Jamzu doporučuji, protože je to hra velmi chytlavá a hratelná vždy a všude. Partii si zde odehrajete za obligátních 5 minut a to Vám garantuji, že nezůstane u jediné.

Jamzu + stránky věnované tipům, strategiím atd. naleznete na www.jamzu.com. Mimochodem, co nevidět by měla být k dispozici nová verze s možností hrát přes internet (nejen Quakem živ je člověk) a ještě nějaké ty drobnosti kolem (patrně zápis partie a další vylepšení).

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A