Je EULA k Half-Life 2 legální?

Internetový magazín The Inquirer se zamýšlel nad legálností EULA ke hře Half-Life 2 a došel k velmi zajímavým závěrům. Srovnával je se zákony USA a Velké Británie, se kterými však dokument ne zcela ladí. Podle článku jsou tři hlavní problémy - Steam není zmíněn ani na obale, ani v EULA, přesto je potřebný ke hraní, reklamace otevřených kopií hry a poplatek $10 za převod klíče na jiný účet Steamu.

Prvním problémem se zabývala například i Německá spotřebitelská asociace, která zjistila, že neuvedení Steamu na obale hry je protiprávní a nařídila distributorovi Vivendi toto napravit pod hrozbou pokuty. Steam je totiž potřebný k bezproblémovému spuštění hry, ale bez jeho uvedení to není zřejmé v okamžiku koupě. Pokud se reklamace hry týče, je u nás příznivější situace, než v zahraničí, na EULA přistupujete až při instalaci, navíc protože v nich o Steamu není zmínka, stále by mělo být možné produkt vrátit.

   

Pokud si na vás došlápnou chlápci z Valve, víte, co dělat

S tímto se pojí ještě problém ukradených CD klíčů, kdy musíte čekat dva týdny, než se Valve uráčí váš legálně získaný klíč zprovoznit pro vás ve chvíli, pokud jej před vaším nákupem někdo ukradl. Pokud byste chtěli hru někomu prodat, narazíte na problém s převodem klíče na Steamu, za který chce Valve zaplatit. Protože však toto není uvedeno v EULA HL2, ale jen v EULA Steamu, zase se jedná o chybu. Neprodáváte totiž účet na Steamu, ale hru. Navíc omezení prodeje mezi koncovými soukromými uživateli odporuje našemu právnímu řádu.

EULA neboli End User Licence Agreement je dohoda, která zákazníkovi dává právo používat hru za určitých podmínek. Nejčastěji je obsažena v krabici se hrou v papírové podobě a potom také při instalaci s ní souhlasíte (ano, ten dlouhý text, kde automaticky dáváte Agree, je EULA). V cizině se za přijetí dohody považuje už otevření krabice, pokud dohoda neobsahuje nestandardní věci. U nás souhlasíte až ve chvíli, kdy odklikáváte ono Agree.

Zdroj: The Inquirer


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce