Jedna z nejslavnějších adventur všech dob se vrací!

Jedna z nejslavnějších adventur všech dob se vrací! Zdají-li se vám tato slova přehnaná či nadhodnocená, podívejte se na název hry, kterou jsem poctil touto větou. Jedná se o hru Myst III: Exile, pokračovatele série Myst, jejíž dva předchozí tituly způsobily naprostou revoluci v tomto žánru a které si dodnes udržují primát nejprodávanějších adventur všech dob.
Kdo nezná hru Myst a její pokračování Riven: The Sequel to Myst jako by nebyl. Kdo je zná, může si gratulovat a oslovení „hráč“ je pro něj zcela zasloužené. Pro ty ostatní však mám také dobrou zprávu. Nikdy není pozdě doplnit si základní herní vzdělání a tak se vám pokusím alespoň z části připomenout oba tituly. Hra Myst pochází z roku 1993 a zapsala se do paměti většiny hráčů jako jedna z nejslavnějších adventur všech dob. Její pokračování Riven nebylo o nic horší a tak si tato série dobyla zcela zaslouženě velice dobrou pověst (nevěřící snad přesvědčí číslo prodaných kopií – je jich celkem přes 10 miliónů). No a po několika letech „mlčení“ se k nám znovu vrací, tentokráte s třetím pokračováním – Myst III: Exile.

Myst 3: ExileMyst 3: Exile

Pokrok jde dál, což se samozřejmě dotklo i pokračování této úspěšné ságy. Tou první a velice významnou změnou je autorský tým, který Myst III: Exile vyvíjí. Společnost Cyan předala práci kalifornské společnosti Presto Studios. Ta se naštěstí hodlá při vývoji držet původních myšlenek Mystu, které však chce doplnit o tuny nových nápadů, doplňků, prostě všeho, co může této sérii vrátit její, v současné době poněkud zaprášený, lesk.

Při začátku vývoje se velice často hovořilo o možné změně stylu hraní – všechny zasloužilé hráče adventur mohu uklidnit, žádné výraznější změny se nečekají. To koneckonců potvrdili i samotní autoři, kteří se vyjádřili v tom smyslu, že by to bylo jen ke škodě samotné hry.

Pojďme se nyní podívat na největší změnu – ta se samozřejmě dotkla příběhu (samozřejmě, čeho jiného :). Ten se odehrává zhruba 10 let po skončení „dramatu“ v Rivenu. Ocitnete se v kůži ničemy (nevím, proč zrovna právě ničemy, ale nechci autorům „kecat“ do řemesla :), jehož rodná země byla zničena Atrusovým syny - Sirrusem a Achenarem, kteří se tedy pochopitelně rádi zhostí role největších padouchů. No a protože jste plní myšlenek na pomstu, rozhodnete se celé Atrusově rodině pomstít. K tomuto „happyendovému“ konci se však bude dostávat jen velice těžko, protože autoři slibují neuvěřitelné množství puzzlů a to tak těžkých, jak si jen dovedete představit. Ty se budou odehrávat celkem v pěti různých světech, které budou zcela nové a v žádném směru nemají být podobné s těmi, které známe z předchozích dvou dílů.

Myst 3: ExileMyst 3: Exile

U klasických adventur bývá naprostým a pochopitelným zvykem předrenderovat samotnou herní scénu po které se hráč může pohybovat pouze omezeně, čímž chci říci, že mu není dovolena přílišná interakce s okolím. Tady se dočkáme jedné velké a možná i revoluční změny za kterou musím autory velice pochválit. Celá scéna sice zůstane předrenderovaná, což ale nebrání tomu, abyste se mohli po celé scéně pohybovat zcela volně, přičemž hra bude reagovat na pohyb vaší myši a podle něj se přizpůsobí i samotný obraz. Skvostný to nápad, který vám dovolí prozkoumat každý milimetr obrazu. A kdo ví, co tam najdete.

Již jsem zmiňoval to, že grafické scény ve Myst III: Exile budou předrenderované. Jste zklamáni? Nemusíte být, protože pokud se podíváte na samotné obrázky ze hry, jistě jste vypozorovali, že se to kvality hry vůbec nedotklo. Ještě aby ano, vždyť například pírka ptáků budou tak odlišná, že se jejich číslo bude pohybovat kolem sta a každé bude samozřejmě jedinečné a něčím zvláštní. Při tomto počtu si již sami můžete vyvodit, jakou práci si autoři s touto stránkou hry hráli. Samotné předrenderování má však i jinou výhodu – pro spuštění hry nebude nutné vlastnit grafický akcelerátor, nároky na ostatní hardware budou také velice „skromné“.

Aktuální datum vydání Myst III: Exile je 8.5.2001, takže hra tu bude co by dup. Uvidíme, zda-li bude opravdu tak dobrá, jak se zatím „tváří“ a jestli vrátí lesk a čest sérii Myst.

P.S.: A perlička na závěr – podle průzkumu, který byl proveden mezi hráči předchozích dvou dílů je optimální věk pro hraní všech titulů této série 35 let.

Diskuze (1) Další článek: Obrázky z Dragon Riders

Témata článku: