Jerry Pournelle & Charles Sheffield – Poslední zkouška

Nebylo by fajn učiteli zlomit ruku? A co kdyby facka, kterou ti dá učitel, pro něj znamenala okamžitý vyhazov a povinnost zaplatit ti miliónové odškodnění. A nakonec omluva od samotné ředitelky. Obrázkové testy znalostí, žádné učení nazpaměť – to by bylo, co? A nejen o takovém školství je tato kniha.
Jerry Pournelle & Charles Sheffield – Poslední zkouška
Nebylo by fajn učiteli zlomit ruku? A co kdyby facka, kterou ti dá učitel, pro něj znamenala okamžitý vyhazov a povinnost zaplatit ti miliónové odškodnění. A nakonec omluva od samotné ředitelky. Obrázkové testy znalostí, žádné učení nazpaměť – to by bylo, co? A nejen o takovém školství je tato kniha.

Ve Spojených státech v budoucnosti je školský systém degradován na instituci, kde nejdůležitějším měřítkem jsou práva člověka. Vyučování se změní na pouhou formalitu, kterou je třeba přetrpět. Testy znalostí probíhají tak, že přístroj přečte z papíru otázku (umět číst totiž nemusíte) a potom je třeba pouze vybrat z několika možných odpovědí. Testy nejsou povinné, ale když není co dělat a člověk se ve škole nudí, tak co se dá dělat jiného.

Šestnáctiletý Rick Luban je ve škole jedním z partičky kluků, jejichž největší starostí je provádět kanadské žertíky učitelům. Po nástupu jednoho takového nového učitele do školy, pana Preebaneho (bohužel příbuzného kongresmanky), je zrovna na Rickovi, aby provedl nějaký žertík. Bohužel vše nevyjde tak, jak si Rick Luban myslel, a následovně je okamžitě vyhozen ze školy. To pro něj znamená nejen opuštění školy, ale také vyloučení ze společenského systému. Díky radě svého učitele Hamela se ocitá ve výcvikovém středisku pro pracovníky První těžební společnosti. Jeho budoucím zaměstnáním má být těžba kovů ve vesmíru. Ve výcvikovém středisku se ocitá vedle podobných existencí, jako je on sám. Setkává se s dalšími nevzdělanci, kteří rezignovali a kterým nezbývá jim nic jiného, nežli zkusit tuto práci. Nyní je na něm, aby se z líného a hloupého výrostka stal vzdělaný a inteligentní mladík.

Nakladatel považuje tuto knihu za svůj příspěvek k diskusi o budoucnosti českého školství. Tak aspoň píše na začátku knihy. A skutečně - byrokratický školský sytém popisovaný na začátku knihy je oázou zkrachovanců a alibistů, kteří se schovávají za práva dětí i dospělých. Děti chodí do školy, jelikož jejich rodiče dostávají za ně školné. Absolventi školy po obdržení diplomu stejně neumí číst a neví o nic víc, než když na školu nastoupili. Buďto se z nich stanou nezaměstnaní, nebo jdou na další školu, kde se zase nic nenaučí.

Naopak školicí středisko První těžební je výkonné a propracované. Od začátku odděluje zrno od plev a snaží se motivovat studenty k tomu, aby zvládli studium a zkoušky. Pracovníci a učitelé jsou přísní, ale spravedliví.

Kniha se snaží také naznačit, že nevzdělaní lidé jsou snáze manipulovatelní, a že je naopak úmyslem některých politiků nechávat občany nevzdělané a hloupé. Ale to si nemusíme číst knihu, abychom tohle věděli, že ano…

Toto sociální poselství knihy je s postupujícím dějem čím dál evidentnější. Někomu se může líbit, někomu může knihu spíše znechutit. Kniha bohužel místy budí dojem agitky – s pracovitostí a poctivostí nejdál dojdeš, vyššími výkony k lepší budoucnosti, atd. Staví proti sobě z našeho pohledu nevýkonný školský všeobecný systém a systém vpravdě až odborného školství, kde si utužíte jak mozek, tak fyzičku. Však také proměna Ricka z hloupého, nevzdělaného a líného kluka ve všímavého, inteligentního a bystrého mládence, který myslí nejen na sebe, ale i na kolektiv, je zjevná.

Z románu je také vidět zaměření na mladší čtenáře. Poněkud jednodušší a přímočarý příběh svým stylem vzdáleně připomíná Henleinovu Hvězdnou pěchotu, ale bohužel má do ní poměrně dosti daleko.

Po dočtení této knihy jsem přemýšlel, co si o ní vlastně mám myslet. Na jednu stranu čtivá kniha s dobrým námětem a na druhou stranu polopatizmus, kterým je vše překládáno.

Zjevně se autorům nevedlo tyto dvě strany mince lépe vyvážit a na naše poměry slušný překlad to už moc zpravit nemohl.

Solidní kniha z dobrým příběhem – a takových zas tak moc není. A vzhledem k tomu, že se člověk i poučí – doporučuji k přečtení. Neboť, komu se nelení - tomu se zelení – a vůbec…

Autor: Jerry Pournelle & Charles Sheffield
Název: Poslední zkouška
Vydavatel: Klub Julese Vernea Praha
Počet stran: 256
Cena: 179 Kč

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A