Joggernauts: nekonečný vesmírný sprint (recenze)

Jednoduchých a roztomilých her vidíme ročně stovky a každá z nich se nás snaží zaujmout jiným způsobem. Nově vydaný titul Joggernauts slibuje zejména zábavný multiplayer a jemný humor.

Co baví

  • Zábavná party hra
  • Roztomilý a vtipný vzhled

Co vadí

  • Málo obsahu za stanovenou cenu
  • Přeměňování postav by chtělo doladit
5/10
Hodnocení

Nebudeme si nic nalhávat, pokud se snažíte vytvořit hru v malém herním studiu, rozhodně byste se neměli pouštět do rozsáhlých, komplexních a komplikovaných herních projektů. Naopak byste měli vymyslet nějaký jednoduchý herní prvek a díky němu vystavět celou hru. Podobných titulů máme hromadu, mají nějaký zábavný prvek, díky kterému nás hra baví, ale moc od ní nemůžeme čekat.

Stejnou taktiku očividně zvolilo americké studio Space Mace, které věří tomu, že hry by měly být hrány s přáteli na gauči a ne o samotě na záchodě. Hra je naprosto primitivní a příslib jednoduché, ale návykové zábavy je to jediné, co vás může ke koupi motivovat.

Ztraceni ve vesmíru

Příběh hry je jednoduchý. Rozflákali jste si loď a abyste ji dali do kupy, musíte posbírat součástky popadané na planetách v soustavě. A aby toho nebylo málo, jistý sympatický robot ztratil své trofeje a chce je zpátky. Cílem hry je tedy zvládnout úrovně a posbírat určité množství trofejí, jinak vás robot, plodící jednoduché milé vtipy, nepustí dál.

 

Hra je s kámošem sice asi tak pětkrát těžší, zároveň ale i zábavnější.

 

Ještě jednodušší než příběh je samotná hra. Základní mechaniky vychází z her ve stylu Super Mario Run. Stále běžíte, nemůžete zrychlovat ani zpomalovat a ve správném momentu skočíte. Liší se to jen tím, že postavy máte minimálně dvě (pokud hraje více hráčů, mohou být až čtyři) a záleží na jejich pořadí.

Joggernauts (26).jpgJoggernauts (19).jpgJoggernauts (20).jpgJoggernauts (21).jpgJoggernauts (25).jpgJoggernauts (27).jpgJoggernauts (28).jpg
Jedná se vtipnou a jednoduchou hru se zaměřením na multiplayer

Joggernauts je totiž hra s barvami. Já hrál max s jedním dalším hráčem, takže jsem měl pouze modrého a fialového panáčka. Celé je to pak stavěné na tom, že růžový nepřítel může být poražen jen růžovým panáčkem a modrá plošinka se „zhmotní“ jen ve chvíli, kdy na ni skočí modrý panáček. Zádrhel je v tom, že se mění jen jedním tlačítkem a obě postavy na mapě stále jsou, přičemž přeměna funguje jako jejich teleportace.

 

Základní mechaniky vychází z her ve stylu Super Mario Run. Stále běžíte, nemůžete zrychlovat ani zpomalovat a ve správném momentu skočíte.

 

Abych to lépe vysvětlil, uvedu příklad. Běžíte a vepředu je růžový panáček, vzadu modrý. Růžový skočí a v tu chvíli se postavy přemění. Náhle je modrý vepředu a dokončuje započatý skok. Je to tak matoucí, jak to zní, protože nezáleží jen na tom, kdy se přeměníte, ale i na tom, co děláte před tím, než se přeměníte.

Ve více hráčích je to lepší

Matoucích je tady hodně věcí, zvláště když hrajete sami. Musíte skákat za obě postavy jednotlivě a zároveň je měnit a aby toho nebylo málo, když jedna z nich umře, tak ztratíte život a zároveň není možné se za ni přeměnit, dokud se znovu neobjeví. Když ztratíte všechny životy nebo zemřou obě, hra se restartuje. Umírat pak mohou kvůli nárazu na špatného nepřítele, pádu apod.

Joggernauts (1).jpgJoggernauts (2).jpgJoggernauts (3).jpgJoggernauts (5).jpgJoggernauts (6).jpgJoggernauts (7).jpgJoggernauts (8).jpg
Základní mechanikou jsou barvy a pořadí jinak zbarvených panáčků

Tím jsme se dostali k největšímu záporu, který vás bude ze začátku dost trápit. Jak se mám sakra zorientovat? Vždyť hra chce, abych si dával pozor rovnou na několik věcí najednou a navíc, i když tu šílenou úroveň dokončím, musím ji opakovat kvůli trofejím, které není snadné získat. Hlavně však přeměňování není vyvážené a často byste to zvládli, ale je prostě hloupé, když se náhle přeměníte na postavu ve skoku.

Joggernauts na notebooku

Mobilní hraní je v dnešní době na vzestupu a kromě mobilních telefonů a tabletů hráči rádi hrají také na mobilních noteboocích, které díky své stále se zmenšující velikosti začínají působit jako velmi vhodné herní nástroje pro hraní na cestách. Kromě redakčního notebooku HP Omen 15 s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q, který se specializuje na opravdu náročné hry jakožto náhrada stolního počítače, vám přinášíme také "hraní za chodu" s notebookem Dell XPS 13.

ss_0de069949ea3902feaf97eedeb86d1a14aa4c6a9.1920x1080.jpgss_a759dee8ceea7725ab96a2ed604ab04d78093d77.1920x1080.jpgss_bba8764b5884524ef9d3d5ed62a7ffcd25adbc16.1920x1080.jpg

Model XPS 13 je extrémně přenosný notebook s integrovanou grafickou kartou od Intelu, a proto se ideálně hodí na otestování méně náročných, ale přesto lákavých her, které si rádi sjedete třeba ve vlaku na dlouhé cestě. Joggernauts se na to hodí přímo ideálně, jelikož mají nejen extrémně jednoduchou hratelnost pro více osob, ale také jsou opravdu nenáročné z hlediska grafiky, která je přesto líbivá a komiksově laděná.

Díky možnosti k notebooku připojit ovladač si tak lehce zahrajete ve více lidech i na cestách, místo gaučového hraní tak půjde spíše o hraní sedačkové. S nenáročnou grafikou neměl XPS 13 naprosto žádné problémy, čemuž ostatně dopomáhají další velmi výkonné hardwarové komponenty, které nedostatek herní grafické karty částečně vynahrazují.

ss_99324f0f2f06cede58bf77abbfee0fd85917d8e8.1920x1080.jpgw1-overworld.pngwbzmaq5cq2uxep5ozjmu.jpg

Také díky jednoduchému ovládání není nutné mít s sebou myš a vše bohatě zvládnete na klávesnici, případně externě připojeném ovladači. Joggernauts se tak zdají být ideální jednohubkou na cesty v případě, že nevlastníte Nintendo Switch. 

Vtip je v tom, že se vám hra postupně dostane pod kůži, takže vás začne trochu bavit (hodně věcí ale budete dělat spíše podle paměti a strojově naučených reakcí). Zejména je ale sranda hrát hru s kámošem a snažit se společně sladit hratelnost. Hra je se soluhráčem sice asi tak pětkrát těžší, zároveň ale i zábavnější. Rovnou upozorňuji na to, že ve hře pro jednoho vám hra opravdu nenabídne příliš zábavy, protože vzájemné obviňování s kámošem, kdo to zkazil a řvaní, kdy se máme přeměnit, je na tom nejzábavnější.

Kreslená oddechovka

Takže pořád běžíte, skáčete a měníte se... a to je celé. Jedná se skutečně jen o malou oddechovou hru. Kdyby stála 50 Kč, asi bych jí dal do nadprůměru, ale za 15 euro na Steamu je to přehnané. Než ale padne finální hodnocení, rád bych se ve zkratce věnoval grafice.

Joggernauts (10).jpgJoggernauts (13).jpgJoggernauts (14).jpgJoggernauts (15).jpgJoggernauts (16).jpgJoggernauts (17).jpgJoggernauts (18).jpgJoggernauts (19).jpgJoggernauts (20).jpg
Od hry moc nečekejte, s partou lidí si ale užijete hodně zábavy

Jak bylo opakovaně zmíněno, hra je kreslená, roztomilá, ale hlavně vtipná. Možná se u hry zasmějete, možná ne, v každém případě je to pěkná party hra. Soundtrack se sice opakuje ve smyčkách s mírnými změnami, přesto mi to moc nevadilo.

Jestli hledáte dobrou party hru, udělá vám Joggernauts radost. Ale počkejte si na velkou slevu. Za 2 až 5 euro by se hra vyplatila, za 15 euro si však můžete pořídit mnohem lepší kousky.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily