Joggernauts: nekonečný vesmírný sprint (recenze)

Jednoduchých a roztomilých her vidíme ročně stovky a každá z nich se nás snaží zaujmout jiným způsobem. Nově vydaný titul Joggernauts slibuje zejména zábavný multiplayer a jemný humor.

Co baví

  • Zábavná party hra
  • Roztomilý a vtipný vzhled

Co vadí

  • Málo obsahu za stanovenou cenu
  • Přeměňování postav by chtělo doladit
5/10
Hodnocení

Nebudeme si nic nalhávat, pokud se snažíte vytvořit hru v malém herním studiu, rozhodně byste se neměli pouštět do rozsáhlých, komplexních a komplikovaných herních projektů. Naopak byste měli vymyslet nějaký jednoduchý herní prvek a díky němu vystavět celou hru. Podobných titulů máme hromadu, mají nějaký zábavný prvek, díky kterému nás hra baví, ale moc od ní nemůžeme čekat.

Stejnou taktiku očividně zvolilo americké studio Space Mace, které věří tomu, že hry by měly být hrány s přáteli na gauči a ne o samotě na záchodě. Hra je naprosto primitivní a příslib jednoduché, ale návykové zábavy je to jediné, co vás může ke koupi motivovat.

Ztraceni ve vesmíru

Příběh hry je jednoduchý. Rozflákali jste si loď a abyste ji dali do kupy, musíte posbírat součástky popadané na planetách v soustavě. A aby toho nebylo málo, jistý sympatický robot ztratil své trofeje a chce je zpátky. Cílem hry je tedy zvládnout úrovně a posbírat určité množství trofejí, jinak vás robot, plodící jednoduché milé vtipy, nepustí dál.

 

Hra je s kámošem sice asi tak pětkrát těžší, zároveň ale i zábavnější.

 

Ještě jednodušší než příběh je samotná hra. Základní mechaniky vychází z her ve stylu Super Mario Run. Stále běžíte, nemůžete zrychlovat ani zpomalovat a ve správném momentu skočíte. Liší se to jen tím, že postavy máte minimálně dvě (pokud hraje více hráčů, mohou být až čtyři) a záleží na jejich pořadí.

Joggernauts (26).jpgJoggernauts (19).jpgJoggernauts (20).jpgJoggernauts (21).jpgJoggernauts (25).jpgJoggernauts (27).jpgJoggernauts (28).jpg
Jedná se vtipnou a jednoduchou hru se zaměřením na multiplayer

Joggernauts je totiž hra s barvami. Já hrál max s jedním dalším hráčem, takže jsem měl pouze modrého a fialového panáčka. Celé je to pak stavěné na tom, že růžový nepřítel může být poražen jen růžovým panáčkem a modrá plošinka se „zhmotní“ jen ve chvíli, kdy na ni skočí modrý panáček. Zádrhel je v tom, že se mění jen jedním tlačítkem a obě postavy na mapě stále jsou, přičemž přeměna funguje jako jejich teleportace.

 

Základní mechaniky vychází z her ve stylu Super Mario Run. Stále běžíte, nemůžete zrychlovat ani zpomalovat a ve správném momentu skočíte.

 

Abych to lépe vysvětlil, uvedu příklad. Běžíte a vepředu je růžový panáček, vzadu modrý. Růžový skočí a v tu chvíli se postavy přemění. Náhle je modrý vepředu a dokončuje započatý skok. Je to tak matoucí, jak to zní, protože nezáleží jen na tom, kdy se přeměníte, ale i na tom, co děláte před tím, než se přeměníte.

Ve více hráčích je to lepší

Matoucích je tady hodně věcí, zvláště když hrajete sami. Musíte skákat za obě postavy jednotlivě a zároveň je měnit a aby toho nebylo málo, když jedna z nich umře, tak ztratíte život a zároveň není možné se za ni přeměnit, dokud se znovu neobjeví. Když ztratíte všechny životy nebo zemřou obě, hra se restartuje. Umírat pak mohou kvůli nárazu na špatného nepřítele, pádu apod.

Joggernauts (1).jpgJoggernauts (2).jpgJoggernauts (3).jpgJoggernauts (5).jpgJoggernauts (6).jpgJoggernauts (7).jpgJoggernauts (8).jpg
Základní mechanikou jsou barvy a pořadí jinak zbarvených panáčků

Tím jsme se dostali k největšímu záporu, který vás bude ze začátku dost trápit. Jak se mám sakra zorientovat? Vždyť hra chce, abych si dával pozor rovnou na několik věcí najednou a navíc, i když tu šílenou úroveň dokončím, musím ji opakovat kvůli trofejím, které není snadné získat. Hlavně však přeměňování není vyvážené a často byste to zvládli, ale je prostě hloupé, když se náhle přeměníte na postavu ve skoku.

Joggernauts na notebooku

Mobilní hraní je v dnešní době na vzestupu a kromě mobilních telefonů a tabletů hráči rádi hrají také na mobilních noteboocích, které díky své stále se zmenšující velikosti začínají působit jako velmi vhodné herní nástroje pro hraní na cestách. Kromě redakčního notebooku HP Omen 15 s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q, který se specializuje na opravdu náročné hry jakožto náhrada stolního počítače, vám přinášíme také "hraní za chodu" s notebookem Dell XPS 13.

ss_0de069949ea3902feaf97eedeb86d1a14aa4c6a9.1920x1080.jpgss_a759dee8ceea7725ab96a2ed604ab04d78093d77.1920x1080.jpgss_bba8764b5884524ef9d3d5ed62a7ffcd25adbc16.1920x1080.jpg

Model XPS 13 je extrémně přenosný notebook s integrovanou grafickou kartou od Intelu, a proto se ideálně hodí na otestování méně náročných, ale přesto lákavých her, které si rádi sjedete třeba ve vlaku na dlouhé cestě. Joggernauts se na to hodí přímo ideálně, jelikož mají nejen extrémně jednoduchou hratelnost pro více osob, ale také jsou opravdu nenáročné z hlediska grafiky, která je přesto líbivá a komiksově laděná.

Díky možnosti k notebooku připojit ovladač si tak lehce zahrajete ve více lidech i na cestách, místo gaučového hraní tak půjde spíše o hraní sedačkové. S nenáročnou grafikou neměl XPS 13 naprosto žádné problémy, čemuž ostatně dopomáhají další velmi výkonné hardwarové komponenty, které nedostatek herní grafické karty částečně vynahrazují.

ss_99324f0f2f06cede58bf77abbfee0fd85917d8e8.1920x1080.jpgw1-overworld.pngwbzmaq5cq2uxep5ozjmu.jpg

Také díky jednoduchému ovládání není nutné mít s sebou myš a vše bohatě zvládnete na klávesnici, případně externě připojeném ovladači. Joggernauts se tak zdají být ideální jednohubkou na cesty v případě, že nevlastníte Nintendo Switch. 

Vtip je v tom, že se vám hra postupně dostane pod kůži, takže vás začne trochu bavit (hodně věcí ale budete dělat spíše podle paměti a strojově naučených reakcí). Zejména je ale sranda hrát hru s kámošem a snažit se společně sladit hratelnost. Hra je se soluhráčem sice asi tak pětkrát těžší, zároveň ale i zábavnější. Rovnou upozorňuji na to, že ve hře pro jednoho vám hra opravdu nenabídne příliš zábavy, protože vzájemné obviňování s kámošem, kdo to zkazil a řvaní, kdy se máme přeměnit, je na tom nejzábavnější.

Kreslená oddechovka

Takže pořád běžíte, skáčete a měníte se... a to je celé. Jedná se skutečně jen o malou oddechovou hru. Kdyby stála 50 Kč, asi bych jí dal do nadprůměru, ale za 15 euro na Steamu je to přehnané. Než ale padne finální hodnocení, rád bych se ve zkratce věnoval grafice.

Joggernauts (10).jpgJoggernauts (13).jpgJoggernauts (14).jpgJoggernauts (15).jpgJoggernauts (16).jpgJoggernauts (17).jpgJoggernauts (18).jpgJoggernauts (19).jpgJoggernauts (20).jpg
Od hry moc nečekejte, s partou lidí si ale užijete hodně zábavy

Jak bylo opakovaně zmíněno, hra je kreslená, roztomilá, ale hlavně vtipná. Možná se u hry zasmějete, možná ne, v každém případě je to pěkná party hra. Soundtrack se sice opakuje ve smyčkách s mírnými změnami, přesto mi to moc nevadilo.

Jestli hledáte dobrou party hru, udělá vám Joggernauts radost. Ale počkejte si na velkou slevu. Za 2 až 5 euro by se hra vyplatila, za 15 euro si však můžete pořídit mnohem lepší kousky.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole