John Company: strategický bonbonek pro fajnšmekry (preview)

John Company je ta trochu jiná hra. Je to strategie, ve které se zhostíte role činovníků v akciové společnosti, ovšem vaším cílem není vybudovat prosperující firmu, ale dosadit své příbuzné do lukrativních úřadů. Tady se uplatní jen opravdoví diplomaté!

Fox in the Box je na trhu českých vydavatelství deskových her takovým trpaslíkem – ovšem pouze co se týče velikosti, protože tituly, které pod jeho hlavičkou doposud vyšly, jsou naopak megalomanské. Za společností stojí v podstatě jeden jediný člověk, deskoherní nadšenec David Hanáček. Z titulů, jež má tato stáj pod svou hlavičkou, jmenujme například 18CZ: Počátek železnice v Českých zemích, která je jednou z nejlepších a zároveň nejnáročnějších vláčkových her vůbec, nebo třeba horkou novinku BIOS: Megafauna, v níž si v roli mikroorganismů budete muset vydobýt místo na vznikající planetě Zemi… A tím „Lišák“ rozhodně nekončí, v současné době připravuje hned tři tituly (viz boxík níž). My se nyní podíváme skutečný bonbonek pro všechny stratégy a milovníky historie jménem John Company.

jc3.jpg

Pokud jste zběhlí v historii a zejména pak v historii raného novověku, nejspíš už podle názvu odtušíte, odkud vítr vane. John Company je totiž jeden z alternativních anglických názvů Britské Východoindické společnosti, tedy jedné z prvních akciových společností na světě (dostala po svém zakladateli Johnu Wattsovi). Hra vás přenese do období 18. století a posadí vás do role členů významných rodin, které celou společnost řídí. Nečekejte ovšem, že jde o kooperativní záležitost, ve které budete všichni tahat za jeden provaz, aby vaše firma rostla. Ne, tady půjde o něco trochu jiného – vaším cílem totiž bude získat lukrativní úřednická místa, a k tomu vám má pomoct právě vaše působení ve Východoindické společnosti.

Alfou a omegou hry je vyjednávání mezi hráči. Pokud se vám podaří ostatní hrče přesvědčit, aby vás zvolili předsedou představenstva (tedy nejvlivnějším hráčem v daném kole) na dané období, počítejte s tím, že vás to bude něco stát – támhleten chce, aby byl z jeho strýce vojenský důstojník v Indii, dalšímu zase budete muset dosadit bratrance na post obchodního ředitele dané oblasti. Můžete se pokusit protihráče uplatit, nebo jim něco slíbit. Na druhou možnost si ovšem dávejte pozor, za nesplněné sliby tady totiž – oproti jiným hrám – ztrácíte vítězné body… K tomu, abyste zde uspěli, musíte být výborní diplomaté a musíte mít také železnou trpělivost.

jc6.jpgjc9.jpg

V každém kole můžete zastávat jednu z rozličných funkcí. Nejvyšším úřadem je předseda představenstva. Ten rozhoduje o rozpočtu celé společnosti, může si brát půjčky a jmenuje úředníky. Druhým nejmocnějším mužem (nebo ženou, záleží, s kým hrajete) je ředitel obchodu, jenž dosazuje nižší úředníky, přerozděluje zboží a lodě prezidentům jednotlivých regionů. Mezi nižší úředníky se řadí nákupčí lodí, nákupčí zboží a vojenský zásobovatel. A konečně jsou tu i guvernéři jednotlivých oblastí (Bombaj, Bengálsko, Madras). Cílem hry přitom není udělat z Východoindické společnosti prosperující firmu. Jde spíše o to, aby společnost tak nějak fungovala a vy jste mohli získávat úřady pro své příbuzné.

jc5.jpg

Jedno herní kolo představuje zhruba 15 let a dělí se do čtyř fází. Ve fázi rodiny hráči obsazují různé posty ve společnosti příslušníky své rodiny. K dispozici je poměrně široký záběr funkcí – stavitel lodí, majitel továrny, písař, důstojník nebo akcionář. Ve druhé, firemní, fázi vykoná každý z hráčů to, co přísluší jeho pozici. Například předseda zaplní všechna volná místa úřadů, nákupčí nakoupí zboží a lodě a vedoucí filiálek se mohou pokusit navázat obchodní styk s dalšími regiony v oblasti, vyslat obchodní zásilky, nebo třeba investovat do stávajících partnerských regionů. Počítejte ale s tím, že v případě, že budete zastávat nějakou nižší funkci toho moc neuděláte a budete jen sledovat ostatní.

Kdy to vyjde?

Vzhledem k tomu, že Fox in the Box je malé
vydavatelství, vydává hry trochu jiným způsobem,
než je obvyklé. Připravované hry jdou do tisku až
v momentě, kdy je nahlášen dostatečný počet
objednávek
, což může trvat měsíce, ale i roky. Do
spuštění výroby John Company v současné době
zbývá 84 předobjednávek. A není to jediná
chystaná hra vydavatelství - na zelenou čeká
také dotisk hry Neanderthal, třetí edice Greenlandu
a Pax Emancipacion.

V obchodní fázi hráči generují své rodinné příjmy a finanční kapitál shromáždí také celá společnost. Ta musí zaplatit všechny své výdaje, od platů kapitánům, až po úroky z půjček. Pokud by se společnosti nedařilo, je možné vzít si nouzovou půjčku. Naopak jestliže společnost vygeneruje zisk, může předseda vyplatit dividendy, čímž zvýší cenu akcií a zároveň přinese společnosti více peněz, s nimiž bude moci operovat. Obchody a také války s Indií jsou řešeny pomocí kostek, přičemž úspěch si přičtete jen v případě, že vám padne 1 a 2 (v případě 3 a 4 to bude malý neúspěch, pokud padne 5 a 5, můžete si jít hodit mašli).

jcc1.jpg

Na konci každého kola vás čeká také fáze událostí. V prvé řadě zde budete řešit problémy v Indii, a že vám nenadálý vývoj situace v tomto dominiu dokáže pěkně překazit plány. Může přijít například povstání, boje mezi jednotlivými představiteli indických kmenů, nebo přírodní katastrofa. Dále se v této fázi přijímají nové zákony a konečně může dojít také ke generační výměně vedoucích pracovníků. O odchodu do důchodu rozhoduje hod kostkou, o tom, kdo obsadí uvolněné místo (a získá tím pádem další vítězné body) zase peníze, které jste předtím vydělali.

jc4.jpg

John Company je velmi zajímavou hrou, která však rozhodně není určena všem hráčům. Ostatně většinu z nich odradí už poměrně složitá 32-stránková pravidla a hrací doba, ta se u základních 6-kolových scénářů pohybuje kolem 2-3 hodin, hlavní 10-kolová kampaň vás pak zabaví na minimálně 5 hodin. Hra obsahuje také sólo mód, ve kterém řešíte situaci v Indii, ovšem tu pravou zábavu si užijete v 5-6 hráčích. Sehnat tolik lidí ochotných naplno se ponořit do takového hry také nebude samozřejmostí. Na druhou stranu se dá očekávat, že pokud se hře plně oddáte, odmění vás skvělým a také netradičním zážitkem. My jsme na ni rozhodně velmi zvědaví.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

včera | |10 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka