John Romero odchází z ION Stormu

Zpráva, kterou před několika málo dny vydal Eidos se dala očekávat, ale i tak si troufám říci, že spoustu hráčů ohromila jako blesk z čistého nebe. I přes neúspěch Daikatany je Romero stále považován za jakéhosi druhého Carmacka a jeho rozkmotření se se společností, kterou před několika lety pomáhal zakládat, je minimálně událostí měsíce.
John Romero odchází z ION Stormu
Zpráva, kterou před několika málo dny vydal Eidos se dala očekávat, ale i tak si troufám říci, že spoustu hráčů ohromila jako blesk z čistého nebe. I přes neúspěch Daikatany je Romero stále považován za jakéhosi druhého Carmacka a jeho rozkmotření se se společností, kterou před několika lety pomáhal zakládat, je minimálně událostí měsíce.

V oficiální tiskové zprávě se píše: „John Romero a Tom Hall se rozhodli opustit společnost ION Storm a věnovat se svým dalším aktivitám. Přejeme jim hodně štěstí v jejich budoucím povolání a děkujeme jim za práci pro firmu v uplynulých letech. Bez jejich usilovného přičinění by nemohly vzniknout skvěle fungující týmy talentovaných lidí v kancelářích v Austinu a Dallasu. ION Storm bude i nadále pracovat jako samostatná dceřinná společnost Eidosu na pokračováních her Thief a Deus Ex, stejně jako na PS2 verzi Deus Ex.“

Kdo je John Romero?
Herní tvůrce, který s Johnem Carmackem zakládal slavný id Software. Společně pak vytvořili první a druhý díl Dooma a prvního Quaka. Po něm se každý z nich vydává svou cestou. Carmack zůstává v id Software a pracuje na pokračováních Quaka. Romero zakládá společnost ION Storm a pouští se do prací na své bájné Daikataně. Více o Johnu Carmackovi i Johnu Romerovi si můžete přečíst v jejich profilech, které jsme před časem přinesli.
Už jsme psali: recenze Daikatany, Deus Ex, Anachronoxu, Thief II.
V odkazech pod článkem najdete odkazy na profily dalších významných lidí z herní branže.
Tolik oficiální tisková zpráva, co můžeme vyčíst mezi řádky? Již delší dobu bylo zřejmé, že ve společnosti upadá vliv Johna Romera, resp. sílí vliv Warrena Spectora (podílel se na tvorbě některý dílů ze série Ultim a System Shocku), vůdčí osobnosti projektu Deus Ex. Právě tato hra zachránila texaskému ION Stormu reputaci po vydání nevydařené Daikatany. Ačkoliv vydání této netrpělivě očekávané a neustále odkládané hry nesplnilo naděje, které do ní hráči vkládali, část z nich se později shodla, že nakonec to nebyla až tak špatná hra. To bohužel nic nezměnilo na skutečnosti, že hra žádný velký komerční úspěch nezaznamenala. Pro Romera to muselo být jistě velmi bolestné, protože Daikatanu vždy prezentoval jako titul, který rozboří zažité představy o žánru 3D stříleček… nestalo se tak.

Jisté je, že John Romero by ze společnosti neodcházel, kdyby se mu dařilo. Můžeme jenom spekulovat, nakolik to bylo jeho svobodné rozhodnutí a nakolik ho k takovému rozhodnutí pošťouchnul mateřský Eidos. Tomu se právě teď totiž příliš dobře nevede. Stačí, když se podíváme na finanční výsledky a hned zjistíme, že zlaté časy Tomb Raiderovské jsou už dávno pryč – komu by také chutnala pětkrát ohřívaná polívčička. Hodnota akcií společnosti klesla za poslední rok a půl z nějakých 20 dolarů za kus na stávající 4 dolary a zisk za minulý rok šel dolů o 26 % oproti roku předcházejícímu. Naštěstí i lidem v Eidosu už došlo, že neustálým zvětšováním poprsí Lary Croftové situaci nezachrání a tak přichází se zcela novými projekty. Nově je to právě vyšlivší Anachronox a v budoucnosti můžeme počítat s třetím pokračováním Thiefa, což jistě potěší všechny příznivce této vynikající „zlodějny“ no a o Deus Ex 2 snad netřeba ani mluvit.

V této souvislosti je zajímavý odchod druhého člověka zmíněného v tiskové zprávě – Toma Halla, který pracoval jako šéfproducent na Anachronoxu, na který je ze všech stran slyšet jenom chvála. Nicméně, mediální halo se točí především okolo Romera, ostatně jako vždy.

Co dál? Hvězda odchází a světla ramp zhasínají… Pobočka v Dallasu bude pravděpodobně uzavřena a hlavou celé dceřinky se stává právě Warren Spector. O osud firmy v jeho rukou bychom nemuseli mít starost, protože tento „stařík“ již dokázal, že dobré hry dělat umí. Podle některých zpráv se uvažuje o přejmenování firmy na Manifesto Games, čehož důkazem by měla být dva měsíce stará registrace domény manifestogames.com někým z ION Stormu. O dalších plánech Johna Romera není nic známo, uvidíme.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Age of Empires: Definitive Edition – nostalgie není všechno (recenze)

Age of Empires: Definitive Edition – n…

Jedna z největších strategických legend se vrací v grafickém remasteru. Přesto pod rouškou krásné grafiky zůstává stále tou stejnou hrou z roku 1997. Stačí to?

24.  2.  2018 | | 10 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Víkendová slevová akce na PS Store nabízí parádní pecky za pakatel

Víkendová slevová akce na PS Store nab…

Chcete si obohatit knihovničku konzole PS4 ale šetříte? O víkendu vám Sony nabízí skvělé hry za slušný peníz.

24.  2.  2018 | | 2 N/A
Do světa Kingdom Come míří modifikace s tématikou Hry o trůny

Do světa Kingdom Come míří modifikace …

Do českých lesů v Kingdom Come se chystá první pořádná modifikace.

23.  2.  2018 | | 3 N/A