John Romero odchází z ION Stormu

Zpráva, kterou před několika málo dny vydal Eidos se dala očekávat, ale i tak si troufám říci, že spoustu hráčů ohromila jako blesk z čistého nebe. I přes neúspěch Daikatany je Romero stále považován za jakéhosi druhého Carmacka a jeho rozkmotření se se společností, kterou před několika lety pomáhal zakládat, je minimálně událostí měsíce.
John Romero odchází z ION Stormu
Zpráva, kterou před několika málo dny vydal Eidos se dala očekávat, ale i tak si troufám říci, že spoustu hráčů ohromila jako blesk z čistého nebe. I přes neúspěch Daikatany je Romero stále považován za jakéhosi druhého Carmacka a jeho rozkmotření se se společností, kterou před několika lety pomáhal zakládat, je minimálně událostí měsíce.

V oficiální tiskové zprávě se píše: „John Romero a Tom Hall se rozhodli opustit společnost ION Storm a věnovat se svým dalším aktivitám. Přejeme jim hodně štěstí v jejich budoucím povolání a děkujeme jim za práci pro firmu v uplynulých letech. Bez jejich usilovného přičinění by nemohly vzniknout skvěle fungující týmy talentovaných lidí v kancelářích v Austinu a Dallasu. ION Storm bude i nadále pracovat jako samostatná dceřinná společnost Eidosu na pokračováních her Thief a Deus Ex, stejně jako na PS2 verzi Deus Ex.“

Kdo je John Romero?
Herní tvůrce, který s Johnem Carmackem zakládal slavný id Software. Společně pak vytvořili první a druhý díl Dooma a prvního Quaka. Po něm se každý z nich vydává svou cestou. Carmack zůstává v id Software a pracuje na pokračováních Quaka. Romero zakládá společnost ION Storm a pouští se do prací na své bájné Daikataně. Více o Johnu Carmackovi i Johnu Romerovi si můžete přečíst v jejich profilech, které jsme před časem přinesli.
Už jsme psali: recenze Daikatany, Deus Ex, Anachronoxu, Thief II.
V odkazech pod článkem najdete odkazy na profily dalších významných lidí z herní branže.
Tolik oficiální tisková zpráva, co můžeme vyčíst mezi řádky? Již delší dobu bylo zřejmé, že ve společnosti upadá vliv Johna Romera, resp. sílí vliv Warrena Spectora (podílel se na tvorbě některý dílů ze série Ultim a System Shocku), vůdčí osobnosti projektu Deus Ex. Právě tato hra zachránila texaskému ION Stormu reputaci po vydání nevydařené Daikatany. Ačkoliv vydání této netrpělivě očekávané a neustále odkládané hry nesplnilo naděje, které do ní hráči vkládali, část z nich se později shodla, že nakonec to nebyla až tak špatná hra. To bohužel nic nezměnilo na skutečnosti, že hra žádný velký komerční úspěch nezaznamenala. Pro Romera to muselo být jistě velmi bolestné, protože Daikatanu vždy prezentoval jako titul, který rozboří zažité představy o žánru 3D stříleček… nestalo se tak.

Jisté je, že John Romero by ze společnosti neodcházel, kdyby se mu dařilo. Můžeme jenom spekulovat, nakolik to bylo jeho svobodné rozhodnutí a nakolik ho k takovému rozhodnutí pošťouchnul mateřský Eidos. Tomu se právě teď totiž příliš dobře nevede. Stačí, když se podíváme na finanční výsledky a hned zjistíme, že zlaté časy Tomb Raiderovské jsou už dávno pryč – komu by také chutnala pětkrát ohřívaná polívčička. Hodnota akcií společnosti klesla za poslední rok a půl z nějakých 20 dolarů za kus na stávající 4 dolary a zisk za minulý rok šel dolů o 26 % oproti roku předcházejícímu. Naštěstí i lidem v Eidosu už došlo, že neustálým zvětšováním poprsí Lary Croftové situaci nezachrání a tak přichází se zcela novými projekty. Nově je to právě vyšlivší Anachronox a v budoucnosti můžeme počítat s třetím pokračováním Thiefa, což jistě potěší všechny příznivce této vynikající „zlodějny“ no a o Deus Ex 2 snad netřeba ani mluvit.

V této souvislosti je zajímavý odchod druhého člověka zmíněného v tiskové zprávě – Toma Halla, který pracoval jako šéfproducent na Anachronoxu, na který je ze všech stran slyšet jenom chvála. Nicméně, mediální halo se točí především okolo Romera, ostatně jako vždy.

Co dál? Hvězda odchází a světla ramp zhasínají… Pobočka v Dallasu bude pravděpodobně uzavřena a hlavou celé dceřinky se stává právě Warren Spector. O osud firmy v jeho rukou bychom nemuseli mít starost, protože tento „stařík“ již dokázal, že dobré hry dělat umí. Podle některých zpráv se uvažuje o přejmenování firmy na Manifesto Games, čehož důkazem by měla být dva měsíce stará registrace domény manifestogames.com někým z ION Stormu. O dalších plánech Johna Romera není nic známo, uvidíme.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA