John Romero odchází z ION Stormu

Zpráva, kterou před několika málo dny vydal Eidos se dala očekávat, ale i tak si troufám říci, že spoustu hráčů ohromila jako blesk z čistého nebe. I přes neúspěch Daikatany je Romero stále považován za jakéhosi druhého Carmacka a jeho rozkmotření se se společností, kterou před několika lety pomáhal zakládat, je minimálně událostí měsíce.
John Romero odchází z ION Stormu
Zpráva, kterou před několika málo dny vydal Eidos se dala očekávat, ale i tak si troufám říci, že spoustu hráčů ohromila jako blesk z čistého nebe. I přes neúspěch Daikatany je Romero stále považován za jakéhosi druhého Carmacka a jeho rozkmotření se se společností, kterou před několika lety pomáhal zakládat, je minimálně událostí měsíce.

V oficiální tiskové zprávě se píše: „John Romero a Tom Hall se rozhodli opustit společnost ION Storm a věnovat se svým dalším aktivitám. Přejeme jim hodně štěstí v jejich budoucím povolání a děkujeme jim za práci pro firmu v uplynulých letech. Bez jejich usilovného přičinění by nemohly vzniknout skvěle fungující týmy talentovaných lidí v kancelářích v Austinu a Dallasu. ION Storm bude i nadále pracovat jako samostatná dceřinná společnost Eidosu na pokračováních her Thief a Deus Ex, stejně jako na PS2 verzi Deus Ex.“

Kdo je John Romero?
Herní tvůrce, který s Johnem Carmackem zakládal slavný id Software. Společně pak vytvořili první a druhý díl Dooma a prvního Quaka. Po něm se každý z nich vydává svou cestou. Carmack zůstává v id Software a pracuje na pokračováních Quaka. Romero zakládá společnost ION Storm a pouští se do prací na své bájné Daikataně. Více o Johnu Carmackovi i Johnu Romerovi si můžete přečíst v jejich profilech, které jsme před časem přinesli.
Už jsme psali: recenze Daikatany, Deus Ex, Anachronoxu, Thief II.
V odkazech pod článkem najdete odkazy na profily dalších významných lidí z herní branže.
Tolik oficiální tisková zpráva, co můžeme vyčíst mezi řádky? Již delší dobu bylo zřejmé, že ve společnosti upadá vliv Johna Romera, resp. sílí vliv Warrena Spectora (podílel se na tvorbě některý dílů ze série Ultim a System Shocku), vůdčí osobnosti projektu Deus Ex. Právě tato hra zachránila texaskému ION Stormu reputaci po vydání nevydařené Daikatany. Ačkoliv vydání této netrpělivě očekávané a neustále odkládané hry nesplnilo naděje, které do ní hráči vkládali, část z nich se později shodla, že nakonec to nebyla až tak špatná hra. To bohužel nic nezměnilo na skutečnosti, že hra žádný velký komerční úspěch nezaznamenala. Pro Romera to muselo být jistě velmi bolestné, protože Daikatanu vždy prezentoval jako titul, který rozboří zažité představy o žánru 3D stříleček… nestalo se tak.

Jisté je, že John Romero by ze společnosti neodcházel, kdyby se mu dařilo. Můžeme jenom spekulovat, nakolik to bylo jeho svobodné rozhodnutí a nakolik ho k takovému rozhodnutí pošťouchnul mateřský Eidos. Tomu se právě teď totiž příliš dobře nevede. Stačí, když se podíváme na finanční výsledky a hned zjistíme, že zlaté časy Tomb Raiderovské jsou už dávno pryč – komu by také chutnala pětkrát ohřívaná polívčička. Hodnota akcií společnosti klesla za poslední rok a půl z nějakých 20 dolarů za kus na stávající 4 dolary a zisk za minulý rok šel dolů o 26 % oproti roku předcházejícímu. Naštěstí i lidem v Eidosu už došlo, že neustálým zvětšováním poprsí Lary Croftové situaci nezachrání a tak přichází se zcela novými projekty. Nově je to právě vyšlivší Anachronox a v budoucnosti můžeme počítat s třetím pokračováním Thiefa, což jistě potěší všechny příznivce této vynikající „zlodějny“ no a o Deus Ex 2 snad netřeba ani mluvit.

V této souvislosti je zajímavý odchod druhého člověka zmíněného v tiskové zprávě – Toma Halla, který pracoval jako šéfproducent na Anachronoxu, na který je ze všech stran slyšet jenom chvála. Nicméně, mediální halo se točí především okolo Romera, ostatně jako vždy.

Co dál? Hvězda odchází a světla ramp zhasínají… Pobočka v Dallasu bude pravděpodobně uzavřena a hlavou celé dceřinky se stává právě Warren Spector. O osud firmy v jeho rukou bychom nemuseli mít starost, protože tento „stařík“ již dokázal, že dobré hry dělat umí. Podle některých zpráv se uvažuje o přejmenování firmy na Manifesto Games, čehož důkazem by měla být dva měsíce stará registrace domény manifestogames.com někým z ION Stormu. O dalších plánech Johna Romera není nic známo, uvidíme.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation má speciální nabídku na Černý pátek, konzole i hry s velkou slevou

Playstation má speciální nabídku na Če…

Sony oznamuje, že v právě probíhající akci Black Friday nabízí ještě atraktivnější cenové podmínky svých produktů.

21.  11.  2017 |
Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvězdné války ve 4K

Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvěz…

Zapli jsme Xbox One X a rozhodli se vyzkoušet, jak vypadají Hvězdné Války ve 4K. A víte co? Vypadá to parádně!

15.  11.  2017 | | 6 N/A