Jsou prodeje Xboxu velkým zklamáním?

Nečekalo se, že herní konzole Microsoftu hned ovládne trh, ale zprávy o prodejích z různých koutů světa jsou špatné. Angličané říkají netřeba si stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko a my souhlasíme, že je ještě příliš brzy hodnotit úspěšnost nebo neúspěšnost Xboxu, herní konzole od Microsoftu.
Jsou prodeje Xboxu velkým zklamáním?

Zprávy ze světa, hodnotící její dosavadní prodej, ale jsou vesměs nedobré a Microsoft se zcela jistě bude muset zamyslet alespoň nad cenami produktu a marketingem. V Japonsku, které je domovskou zemí konzolí a kde se Bill Gates (zde doslova, neboť si Xbox, jak se zdá, bere osobně na starost a osobně jej silně propaguje) rozhodl zasadit silný úder, se zatím prodalo 190 000 těchto přístrojů za zhruba měsíc a půl. Číslo může vypadat jako velké, ale Sony zde prodala svých PlayStation 2 milion kusů za první tři dny, celkem už 4,5 milionu, a i Nintendo za první půlrok na domácím trhu udalo 1,29 mil. kusů své GameCube.

Podle průzkumu japonských obchodníků to není zásluha "domácích" produktů, které by měly mít převahu už tím, že jsou japonské, ale zatím nedostatečným množstvím atraktivních titulů pro Xbox. Naopak, po technické stránce je zde prý Xbox velmi chválen, jednak pro vyspělou grafiku a jednak pro integrovaný pevný disk. Na americkém trhu se Xboxům daří lépe; firma jich v prvních šesti týdnech po startu prodala 1,5 miliónu, ale stále je pozadu za konkurencí.

Zatímco analytici snížili odhady pro celkové prodeje Xboxu v prvním roce na 4,3 mil. kusů, Microsoft naopak tvrdí, že jeho odhad zůstává nezměněný, "mezi 4,5 a 6 mil. kusy". Zprávy z australského trhu hovoří, že i v prvním týdnu, kdy byl zde Xbox na světě a kdy měla probíhat nákupní horečka, prohrával s PS/2 v poměru jedna ku dvěma. Xbox je produkt, který Microsoft stál velké sumy ve vývoji a na kterém firma i v současné době silně prodělává: jednak dotuje jeho cenu (prodává pod výrobní náklady) a jednak jeho šíření podporuje masivní reklamní kampaní, která podle původních plánů měla stát těžko uvěřitelnou miliardu dolarů (je otázka, zda to bude dodrženo).

To, že ze začátku bude Microsoft s Xboxem těžce bojovat o místo na slunci, se vědělo; úvodní reakce trhu je ale podle názorů analytiků ještě horší, než se čekalo. Je otázkou, zda je Xbox nyní vůbec chtěným dítětem u Microsoftu; projekt je starý několik let a Microsoft mezitím poměrně značně otočil kormidlo opět zpět k softwaru. Navíc prezident a COO firmy (Rick Belluzzo), který za konceptem Xboxu stál jako jeden z jeho nejsilnějších propagátorů, nečekaně rezignoval a z Microsoftu odchází. Dnes však Microsoft Xbox neopustí, i když pragmatický a přímočarý Steve Ballmer nemá problém "zabít" produkt, který dlouhodobě nevynáší.

Firma určitě bude ještě umět vytáhnout trumfy, které má u Xboxu jistě nějaké schované - dá se těžko věřit, že by neměla "plán B". Může jít o snížení ceny (zatím je na úrovni konkurence či spíše nad ní), může mít nachystané "killer" aplikace v podobě nějaké famózní hry, může Xbox dále zušlechťovat po softwarové i hardwarové stránce. Nějaké stamilióny dolarů ale na to padnou - a Microsoft není zvyklý na to, že by na nějakém svém produktu dlouho prodělával.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 5 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A