Jumpgate – další mezník vývoje her?

My starší, si jistě pamatujeme na vynikající strategicko-obchodní střílečku z vesmírného prostředí – Elite. Již kdysi dávno, v dřevních dobách počítačového hraní, patřila ZX verze této gamesky k mým nejoblíbenějším hrám. Stejné to bylo s druhým a třetím pokračováním na PC. Nyní přichází hra, které je Elite velice podobná, ale přitom do tohoto herního žánru vnáší spoustu nových prvků. Jak dopadne?
Jumpgate – další mezník vývoje her?
My starší, si jistě pamatujeme na vynikající strategicko-obchodní střílečku z vesmírného prostředí – Elite. Již kdysi dávno, v dřevních dobách počítačového hraní, patřila ZX verze této gamesky k mým nejoblíbenějším hrám. Stejné to bylo s druhým a třetím pokračováním na PC. Nyní přichází hra, které je Elite velice podobná, ale přitom do tohoto herního žánru vnáší spoustu nových prvků. Jak dopadne?

Některé magazíny, které měly možnost se s připravovanou hrou hlouběji seznámit, ji srovnávají právě s Elite a Privateerem, tedy další hrou, která z Elite víceméně vychází. Podle hlavního designéra Scota Browna můžeme od Jumpgate očekávat daleko víc než od dvou výše zmíněných klasik.

Hlavní devizou a inovací, kterou tato hra přinese svému hernímu žánru, je online hraní. Jumpgate je od prvopočátku zamýšlen jako multiplayer-only hra. Po RPG, závodech aut a čistokrevných vesmírných střílečkách tu tedy máme další žánr, který je do skupiny O-O (online-only) her namočen.

JumpGateJumpGate

Je bez diskusí, že tyto hry se jinak hrají, jinak prožívají, a tak si troufám tvrdit, že i kdyby se z této hry nakonec stala úplná fraška, tým NetDevil si zaslouží obdiv minimálně za to, že se vrhl na pole dosud neorané a prorazil tak cestu dalším následovníkům. Nutno ovšem poznamenat, že podle informací, které máme, Jumpgate jako fraška rozhodně nevypadá a potvrzují to i komentáře betatesterů, kteří již měli možnost seznámit se s první betaverzí hry a některé její funkce si tak vyzkoušet.

JumpGateJumpGate

Příběh, který hru provází, je jako z pohádky (rozuměj 100x ohraný), ale i tak si jej stojí za to vyslechnout. Kdesi daleko ve vesmíru za mnoho a mnoho let, existovalo (tedy spíše bude existovat, ale pohádky se lépe vyprávějí v minulém čase) mocné a rozlehlé impérium. Po série velkých katastrof byla většina forem života, které tyto světy obývaly zničena a zbytky původní civilizace se roztrousily do pěti částí bývalé říše. Po mnoha a mnoha letech, během nichž se podařilo znovuobjevit technologie mezihvězdných letů se národy opět setkávají a začínají spolu obchodovat…

V této chvíli se na scéně objevujete vy, jako pilot obchodní (ale díky palubním zbraním v případě potřeby i válečné) lodi jednoho z národů. Váš základní cíl je stejný jako u Elite – na jedné planetě levně nakoupit zboží, bezpečně jej dopravit na jinou planetu (případně do jiné sluneční soustavy) a tam ho výhodně prodat. Pouze tato činnost by každého po chvíli omrzela a tak je hra okořeněna o speciální mise, na které se můžete nechat najmout. V takových misích na vás čekají úkoly typu úkladné vraždy, doprovodu konvoje lodí, přepravy významných osob, práce pro armádu či policii. Stejně jako v Elite (hry jsou v některých částech opravdu velmi podobné a není se čemu divit – proč měnit něco vyzkoušeného a fungujícího) i tady bude získání lépe placených (a mnohdy i nebezpečnějších) úkolů závislé na vašem hodnocení a získaných zkušenostech.

JumpGateJumpGate

Samozřejmostí je rozmanitost výzbroje i samotných lodí, které by měly být k dispozici v cenách od velmi levných po velmi drahé ;-). Nutno ovšem poznamenat: z mnoha dalších her - Ultima Online, Diablo 2 víme, že rozmanitost výzbroje (nebo čehokoliv jiného) je slušnou zadělávkou na úspěch a podle mého názoru v tomto bodě Jumpgate mírně zaostává – stovek věcí se nedočkáte.

Podle slov autorů, je jejich snahou vytvořit hru podle přání hráčů a je to myslím znát. Při mém nedávném přemítání (v době kdy jsem o Jumpgate neměl ani potuchy) jsem si představoval jaké by to bylo pěkné, kdyby někdo přišel s online pokračováním Elite. Nyní se dozvídám, že prakticky vše co jsem si vysnil, bude v Jumpgate zakomponováno.

Když mluvíme o počítačové hře, nesmíme opomenout zmínit se o grafickém zpracování. Hra bude samozřejmě podporovat 3D akceleraci a na obrázcích vypadá poměrně zdařile. Ani HW nároky nejsou nijak přehnané, stačit by mělo: P200, 32 MB RAM, 3D akcelerátor, 28,8 modem.

Za zmínku stojí také velmi hezké a informačně hodnotné www stránky (http://jumpgate.netdevil.com).

Hra je nyní ve finální fázi vývoje a při dobré konstelaci hvězd bychom se jí mohli dočkat koncem tohoto roku.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 17 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A