Jumpgate – další mezník vývoje her?

My starší, si jistě pamatujeme na vynikající strategicko-obchodní střílečku z vesmírného prostředí – Elite. Již kdysi dávno, v dřevních dobách počítačového hraní, patřila ZX verze této gamesky k mým nejoblíbenějším hrám. Stejné to bylo s druhým a třetím pokračováním na PC. Nyní přichází hra, které je Elite velice podobná, ale přitom do tohoto herního žánru vnáší spoustu nových prvků. Jak dopadne?
Jumpgate – další mezník vývoje her?
My starší, si jistě pamatujeme na vynikající strategicko-obchodní střílečku z vesmírného prostředí – Elite. Již kdysi dávno, v dřevních dobách počítačového hraní, patřila ZX verze této gamesky k mým nejoblíbenějším hrám. Stejné to bylo s druhým a třetím pokračováním na PC. Nyní přichází hra, které je Elite velice podobná, ale přitom do tohoto herního žánru vnáší spoustu nových prvků. Jak dopadne?

Některé magazíny, které měly možnost se s připravovanou hrou hlouběji seznámit, ji srovnávají právě s Elite a Privateerem, tedy další hrou, která z Elite víceméně vychází. Podle hlavního designéra Scota Browna můžeme od Jumpgate očekávat daleko víc než od dvou výše zmíněných klasik.

Hlavní devizou a inovací, kterou tato hra přinese svému hernímu žánru, je online hraní. Jumpgate je od prvopočátku zamýšlen jako multiplayer-only hra. Po RPG, závodech aut a čistokrevných vesmírných střílečkách tu tedy máme další žánr, který je do skupiny O-O (online-only) her namočen.

JumpGateJumpGate

Je bez diskusí, že tyto hry se jinak hrají, jinak prožívají, a tak si troufám tvrdit, že i kdyby se z této hry nakonec stala úplná fraška, tým NetDevil si zaslouží obdiv minimálně za to, že se vrhl na pole dosud neorané a prorazil tak cestu dalším následovníkům. Nutno ovšem poznamenat, že podle informací, které máme, Jumpgate jako fraška rozhodně nevypadá a potvrzují to i komentáře betatesterů, kteří již měli možnost seznámit se s první betaverzí hry a některé její funkce si tak vyzkoušet.

JumpGateJumpGate

Příběh, který hru provází, je jako z pohádky (rozuměj 100x ohraný), ale i tak si jej stojí za to vyslechnout. Kdesi daleko ve vesmíru za mnoho a mnoho let, existovalo (tedy spíše bude existovat, ale pohádky se lépe vyprávějí v minulém čase) mocné a rozlehlé impérium. Po série velkých katastrof byla většina forem života, které tyto světy obývaly zničena a zbytky původní civilizace se roztrousily do pěti částí bývalé říše. Po mnoha a mnoha letech, během nichž se podařilo znovuobjevit technologie mezihvězdných letů se národy opět setkávají a začínají spolu obchodovat…

V této chvíli se na scéně objevujete vy, jako pilot obchodní (ale díky palubním zbraním v případě potřeby i válečné) lodi jednoho z národů. Váš základní cíl je stejný jako u Elite – na jedné planetě levně nakoupit zboží, bezpečně jej dopravit na jinou planetu (případně do jiné sluneční soustavy) a tam ho výhodně prodat. Pouze tato činnost by každého po chvíli omrzela a tak je hra okořeněna o speciální mise, na které se můžete nechat najmout. V takových misích na vás čekají úkoly typu úkladné vraždy, doprovodu konvoje lodí, přepravy významných osob, práce pro armádu či policii. Stejně jako v Elite (hry jsou v některých částech opravdu velmi podobné a není se čemu divit – proč měnit něco vyzkoušeného a fungujícího) i tady bude získání lépe placených (a mnohdy i nebezpečnějších) úkolů závislé na vašem hodnocení a získaných zkušenostech.

JumpGateJumpGate

Samozřejmostí je rozmanitost výzbroje i samotných lodí, které by měly být k dispozici v cenách od velmi levných po velmi drahé ;-). Nutno ovšem poznamenat: z mnoha dalších her - Ultima Online, Diablo 2 víme, že rozmanitost výzbroje (nebo čehokoliv jiného) je slušnou zadělávkou na úspěch a podle mého názoru v tomto bodě Jumpgate mírně zaostává – stovek věcí se nedočkáte.

Podle slov autorů, je jejich snahou vytvořit hru podle přání hráčů a je to myslím znát. Při mém nedávném přemítání (v době kdy jsem o Jumpgate neměl ani potuchy) jsem si představoval jaké by to bylo pěkné, kdyby někdo přišel s online pokračováním Elite. Nyní se dozvídám, že prakticky vše co jsem si vysnil, bude v Jumpgate zakomponováno.

Když mluvíme o počítačové hře, nesmíme opomenout zmínit se o grafickém zpracování. Hra bude samozřejmě podporovat 3D akceleraci a na obrázcích vypadá poměrně zdařile. Ani HW nároky nejsou nijak přehnané, stačit by mělo: P200, 32 MB RAM, 3D akcelerátor, 28,8 modem.

Za zmínku stojí také velmi hezké a informačně hodnotné www stránky (http://jumpgate.netdevil.com).

Hra je nyní ve finální fázi vývoje a při dobré konstelaci hvězd bychom se jí mohli dočkat koncem tohoto roku.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |