Jumpgate – kosmickým hrdinou snadno a rychle

Jak by se vám líbila představa vlastnit raketu, brouzdat širými dálavami nekonečného vesmíru, obchodovat se zbožím, bojovat s piráty, účastnit se výprav na vyhlášené lotry a to vše prostřednictvím počítače online ve společnosti stovek dalších, stejně chtivých pilotů a dobrodruhů. Líbí? Přesně o tomhle je dnešní hra.
Jumpgate – kosmickým hrdinou snadno a rychle
Jak by se vám líbila představa vlastnit raketu, brouzdat širými dálavami nekonečného vesmíru, obchodovat se zbožím, bojovat s piráty, účastnit se výprav na vyhlášené lotry a to vše prostřednictvím počítače online ve společnosti stovek dalších, stejně chtivých pilotů a dobrodruhů. Líbí? Přesně o tomhle je dnešní hra.

Když jsem před pár dny psal „Historii online hraní u nás“, zmínil jsem se i o hře Jumpgate. První informace o tomto online simulátoru vesmírné lodi se objevily už v minulém roce a od té doby byl na mém žebříčku očekávaných her poměrně vysoko. V polovině července byla na web dána trial verze (50 MB bez hudba, 90 MB s hudbou), kterou si může každý stáhnout. Po registraci, která je zdarma, dostanete možnost hrát 5 dní, potom je potřeba platit měsíční poplatek ve výši 10 euro (300 Kč). Tím se Jumpgate stává nejlevnější onlinovkou, protože všechny ostatní jsou dražší (Ultima Online, Everquest, Asheron´s Call – 10 dolarů; Anarchy Online 13 dolarů).

JumpgateJumpgate

JumpgateJumpgate

O čem Jumpgate je?
Mnozí si patrně vzpomenou na vesmírnou simulaci Elite nebo jejího následovníka jménem Frontier. V těchto hrách byla vaším údělem role obchodníka/žoldáka křižujícího od planety k planetě, od hvězdné soustavy k hvězdné soustavě. Původní verze této hry vznikla už na ZX Spectru a její koncept se ani s převodem na PC a třemi po sobě jdoucími díly příliš nezměnil. Hra to byla bombastická, získala si mnoho příznivců, ale teprve v pozdějších fázích hraní, kdy jste si mohli dovolit koupit automatické přistávání zařízení, výkonnější motor a lepší zbraně, dostávala ty pravé grády.

Tento základní model nedoznal výraznějších změn ani v Jumpgate, jen… vaše spojence a protivníky neovládá počítač, ale desítky dalších hráčů. I zde se můžete vydávat na společné výpravy, nakupovat, přepravovat zboží atd., ale na začátku jsou vaše možnosti vzhledem k síle zbraní a velikosti nákladního prostoru poměrně omezené a pro výdělek a získání zkušeností tak nejčastěji budete využívat možnost přidělení specifické mise. Těch je několik typů (bojové, hlídkové, transportní), přičemž se liší svou délkou, náročností a odměnou, kterou získáte v případě jejich úspěšného splnění. Odměna je zde prezentována formou peněz (credity) a zkušeností (exp), na jejíž výši závisí i dosažený level a s ním spojená hodnost.

Ven ze základny
Ale zpět k začátkům. Jakmile opustíte domovskou základnu, ocitáte se ve volném vesmíru, kde můžete potkat další lodě, meteority, anomálie, organismy (většinou velmi nepříjemné a v začátcích i smrtící), beacon (těžko přeložitelný, uměle vytvořený útvar ve vesmíru, při jehož průletu můžete za určitých podmínek získat zkušenost navíc) a transportní brány, které slouží k přesunu do jiných částí vesmíru. Tyto brány umožňující hyperprostorové skoky jsou vlastně nejdůležitějším prvkem v celé hře, protože plácání se v jednom sektoru vás velice rychle omrzí. Pokud cestujete mezi základnami, musíte pokaždé cestovat skrz 4-6 hyperprostorových bran, přičemž přesun mezi dvěma bránami v rámci jednoho sektoru trvá zhruba minutu až dvě v závislosti na jejich vzájemné vzdálenosti a rychlosti vaší lodě. Cestování je poměrně jednotvárné a tak přijde vhod chatovací okno, které můžete používat pro komunikaci s ostatními hráči, případně si přivolat pomoc.

Získané peníze je dobré investovat do lepšího vybavení lodi – zdroje energie, motorů, zbraní, štítů, případně do dalších zařízení. Staré díly je možné prodat a alespoň částečně tak snížit náklady na přestavbu. Co si můžete koupit není dáno pouze stavem vašeho konta, ale také vaší hodností. K některým zbraním máte např. přístup teprve po dosažení určité hodnosti.

JumpgateJumpgate

JumpgateJumpgate

Smrt
Podobně jako v jiných masivně multiplayerových hrách, ani zde nemůžete skutečně zemřít. Pokud už budete mít tu smůlu a něco zničí vaši loď, vystřelí se z ní záchranná kapsle a automaticky vás dopraví na nejbližší základnu, kde dostanete novou loď. Vašich peněz ani zkušeností se tato nemilá příhoda nedotkne.

Příběh
Kdyby hra byla jenom o obchodování, vylepšování lodi a společných honech na nepřátele, stala by se za chvíli asi velice nudnou a proto je v ní silný příběh, o kterém si více můžete přečíst na oficiálních stránkách hry, které jsou na adrese www.mightygames.com. Do příběhu jsou zapleteny tři frakce, přičemž na začátku hry si musíte vybrat příslušnost k jedné z nich. Každá z frakcí sídlí v jiné části vesmíru, ale i ty jsou mezi sebou propojeny hyperprostorovými bránami a pohybovat se tak mezi nimi není problém. Za určitých podmínek můžete využívat i pohostinnosti cizích základen. Ty se od sebe odlišují také různými typy lodí a výbavy.

Právě s frakcemi se pojí zmiňovaný a poměrně komplikovaný příběh, o který se určitě nezačnete zajímat dříve, než pochopíte všechny základy samotné hry. V tom může být velmi nápomocná stránka www.planetjumpgate.net, kde jsou přehledně zodpovězeny snad všechny otázky začínajícího hráče.

HW nároky
Ani Jumpgate nevybočuje z řady a podobně jako ostatní multiplayerovky má velice střídmé HW nároky. Na sestavě s 400MHz procesorem nebyl problém dosáhnout hodnoty 70 FPS.

Hodnocení
Jumpgate je něco jiného než jsme zatím znali. Není to Quake v multiplayeru, není to Ultima Online ve svém persistním světě. Hra určitě nepřetáhne všechny příznivce multiplayerového hraní, kteří zatím holdují třeba Everquestu. Je ale docela možné, že ji začnou hrát další hráči, kteří se masivně multiplayerovým hrám zatím vyhýbali. Ať tak či onak, pro vývoj žánru je tento titul jistě přínosem.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Playstation 5: datum vydání, výkon a vše, co víme o příští herní konzoli

Playstation 5: datum vydání, výkon a v…

Playstation 5 ještě možná neukázal ani palec u nohy, to ale neznamená, že o nim nic nevíme. Pojďme se podívat na to, co je známo.

včera | | 210 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A