K PlayStationu 5 stačí i nejlevnější SSD, ukázal test

K PS5 se zatím nevyplatí kupovat nejdražší a nejrychlejší SSD, protože přínos je zanedbatelný

Richard Leadbetter na Digital Foundry a Eurogameru otestoval finální software přinášející podporu rozšiřujících interních SSD pro PlayStation 5. Postavil proti sobě jedno z nejrychlejších a nejpomalejších SSD a změřil, jestli se jejich výkon nějak projevil na snímkové frekvenci, délce načítání her nebo přenosových rychlostech z/do integrovaného 825GB úložiště.

Zástupce high-endu je WD SN850 s kapacitou 1 TB. Toto SSD slibuje sekvenční čtení až 7000 MB/s a zápis až 5300 MB/s, u nás se prodává od 5000 Kč. Na opačné straně kolbiště stál WD SN750 SE s kapacitou 250 GB. U něj jsou rychlosti jen 3600, resp. 1000 MB/s a v obchodech stojí od 1700 Kč.

Obě SSD přitom podporují PCIe 4.0 x4, což je – zdá se – jediné hardwarové omezení se strany Sony. Firma už jen doporučuje použít pasivní chladič (to Leadbetter udělal) a mluví o čtení alespoň 5500 MB/s. To levnější SSD nesplňuje, ostatně ani naplno nevyužívá PCIe 4.0. PlayStation 5 jej ale detekoval a nechal použít.

Leadbetter měřil výkon především v Ratchet and Clank: Rift Apart, kde rychlé přechody mezi světy znamenají velké přenos daty, a tedy potenciální brzdy, které by mohly ovlivnit i snímkovou frekvenci. Avšak fps byly na interním SSD, SN850 i SN750 SE stejné.

Pokud jde o načítání, tak „Ratchet“ startoval na interním SSD jen 7 sekund, na SN850 pak 8 sekund a SN750 SE už 10 sekund. Otevření uložených pozic se už ale víceméně nelišilo. Totéž platí i pro jiné hry jako Control, Ghost of Tsushima a Cyberpunk 2077, kde Leadbetter otestoval i to, jak se chovají hry z PS4 v rámci zpětné kompatibility. Loadingy se lišily o sekundu a méně, leckdy byl SN750 SE dokonce rychlejší než interní SSD.

Kde se naopak ukázaly velké rozdíly, byly přenosové časy. Přesun Cyberpunk 2077 z interního SSD na SN850 trval 1:11 (minutu a 11 sekund), na SN750 SE to bylo 9:22. U Marvel's Avengers byly časy 1:17, resp. 3:27. Přesun zpět do interního SSD pak trval vždy okolo 7 minut bez ohledu na hru nebo vstupní SSD.

Jak výsledky interpretovat? SN750 SE je výrazně pomalejší při zápisu, protože mu chybí DRAM cache a kvůli nižší kapacitě má i menší SLC cache. Ta se tak rychleji vyčerpá a zápis na buňky typu TLC je zkrátka pomalý. Pomalý je však i zápis na interní SSD, Sony jej evidentně „šetří“. V praxi to ale nebude mít nijak znatelný vliv, protože instalace z internetu nebo Blu-rayů to nijak brzdit nebude a přesuny mezi SSD zase tak časté nejsou.

V tuto chvíli tedy platí, že se k PS5 nevyplatí kupovat nejdražší a nejrychlejší SSD, protože přínos je zanedbatelný. To se může změnit v průběhu generačního cyklu, kdy přijdou náročnější hry lépe těžící z výkonného rozhraní I/O. Než se tak stane, ceny špičkových SSD klesnou a kapacity naopak vzrostou.

Diskuze (15) Další článek: FIFA 22 láká největším soundtrackem v historii. Čítá přes 100 skladeb

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify

Aktuality

17:19 | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
2. prosince | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku
1. prosince | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách