K PlayStationu 5 stačí i nejlevnější SSD, ukázal test

K PS5 se zatím nevyplatí kupovat nejdražší a nejrychlejší SSD, protože přínos je zanedbatelný
Zdroj: Sony
K PlayStationu 5 stačí i nejlevnější SSD, ukázal test | Zdroj: Sony

Richard Leadbetter na Digital Foundry a Eurogameru otestoval finální software přinášející podporu rozšiřujících interních SSD pro PlayStation 5. Postavil proti sobě jedno z nejrychlejších a nejpomalejších SSD a změřil, jestli se jejich výkon nějak projevil na snímkové frekvenci, délce načítání her nebo přenosových rychlostech z/do integrovaného 825GB úložiště.


Zástupce high-endu je WD SN850 s kapacitou 1 TB. Toto SSD slibuje sekvenční čtení až 7000 MB/s a zápis až 5300 MB/s, u nás se prodává od 5000 Kč. Na opačné straně kolbiště stál WD SN750 SE s kapacitou 250 GB. U něj jsou rychlosti jen 3600, resp. 1000 MB/s a v obchodech stojí od 1700 Kč.

Obě SSD přitom podporují PCIe 4.0 x4, což je – zdá se – jediné hardwarové omezení se strany Sony. Firma už jen doporučuje použít pasivní chladič (to Leadbetter udělal) a mluví o čtení alespoň 5500 MB/s. To levnější SSD nesplňuje, ostatně ani naplno nevyužívá PCIe 4.0. PlayStation 5 jej ale detekoval a nechal použít.

Leadbetter měřil výkon především v Ratchet and Clank: Rift Apart, kde rychlé přechody mezi světy znamenají velké přenos daty, a tedy potenciální brzdy, které by mohly ovlivnit i snímkovou frekvenci. Avšak fps byly na interním SSD, SN850 i SN750 SE stejné.


Pokud jde o načítání, tak „Ratchet“ startoval na interním SSD jen 7 sekund, na SN850 pak 8 sekund a SN750 SE už 10 sekund. Otevření uložených pozic se už ale víceméně nelišilo. Totéž platí i pro jiné hry jako Control, Ghost of Tsushima a Cyberpunk 2077, kde Leadbetter otestoval i to, jak se chovají hry z PS4 v rámci zpětné kompatibility. Loadingy se lišily o sekundu a méně, leckdy byl SN750 SE dokonce rychlejší než interní SSD.

Kde se naopak ukázaly velké rozdíly, byly přenosové časy. Přesun Cyberpunk 2077 z interního SSD na SN850 trval 1:11 (minutu a 11 sekund), na SN750 SE to bylo 9:22. U Marvel's Avengers byly časy 1:17, resp. 3:27. Přesun zpět do interního SSD pak trval vždy okolo 7 minut bez ohledu na hru nebo vstupní SSD.

Jak výsledky interpretovat? SN750 SE je výrazně pomalejší při zápisu, protože mu chybí DRAM cache a kvůli nižší kapacitě má i menší SLC cache. Ta se tak rychleji vyčerpá a zápis na buňky typu TLC je zkrátka pomalý. Pomalý je však i zápis na interní SSD, Sony jej evidentně „šetří“. V praxi to ale nebude mít nijak znatelný vliv, protože instalace z internetu nebo Blu-rayů to nijak brzdit nebude a přesuny mezi SSD zase tak časté nejsou.

V tuto chvíli tedy platí, že se k PS5 nevyplatí kupovat nejdražší a nejrychlejší SSD, protože přínos je zanedbatelný. To se může změnit v průběhu generačního cyklu, kdy přijdou náročnější hry lépe těžící z výkonného rozhraní I/O. Než se tak stane, ceny špičkových SSD klesnou a kapacity naopak vzrostou.NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Vánocích můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Váno…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

6.  12.  2021 | |1 N/A
Ladislav Novák
Mobily
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

6.  12.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

5.  12.  2021 | |13 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete …

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

3.  12.  2021 | |10 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hry