K PlayStationu 5 stačí i nejlevnější SSD, ukázal test

K PS5 se zatím nevyplatí kupovat nejdražší a nejrychlejší SSD, protože přínos je zanedbatelný
Zdroj: Sony
K PlayStationu 5 stačí i nejlevnější SSD, ukázal test | Zdroj: Sony

Richard Leadbetter na Digital Foundry a Eurogameru otestoval finální software přinášející podporu rozšiřujících interních SSD pro PlayStation 5. Postavil proti sobě jedno z nejrychlejších a nejpomalejších SSD a změřil, jestli se jejich výkon nějak projevil na snímkové frekvenci, délce načítání her nebo přenosových rychlostech z/do integrovaného 825GB úložiště.


Zástupce high-endu je WD SN850 s kapacitou 1 TB. Toto SSD slibuje sekvenční čtení až 7000 MB/s a zápis až 5300 MB/s, u nás se prodává od 5000 Kč. Na opačné straně kolbiště stál WD SN750 SE s kapacitou 250 GB. U něj jsou rychlosti jen 3600, resp. 1000 MB/s a v obchodech stojí od 1700 Kč.

Obě SSD přitom podporují PCIe 4.0 x4, což je – zdá se – jediné hardwarové omezení se strany Sony. Firma už jen doporučuje použít pasivní chladič (to Leadbetter udělal) a mluví o čtení alespoň 5500 MB/s. To levnější SSD nesplňuje, ostatně ani naplno nevyužívá PCIe 4.0. PlayStation 5 jej ale detekoval a nechal použít.

Leadbetter měřil výkon především v Ratchet and Clank: Rift Apart, kde rychlé přechody mezi světy znamenají velké přenos daty, a tedy potenciální brzdy, které by mohly ovlivnit i snímkovou frekvenci. Avšak fps byly na interním SSD, SN850 i SN750 SE stejné.


Pokud jde o načítání, tak „Ratchet“ startoval na interním SSD jen 7 sekund, na SN850 pak 8 sekund a SN750 SE už 10 sekund. Otevření uložených pozic se už ale víceméně nelišilo. Totéž platí i pro jiné hry jako Control, Ghost of Tsushima a Cyberpunk 2077, kde Leadbetter otestoval i to, jak se chovají hry z PS4 v rámci zpětné kompatibility. Loadingy se lišily o sekundu a méně, leckdy byl SN750 SE dokonce rychlejší než interní SSD.

Kde se naopak ukázaly velké rozdíly, byly přenosové časy. Přesun Cyberpunk 2077 z interního SSD na SN850 trval 1:11 (minutu a 11 sekund), na SN750 SE to bylo 9:22. U Marvel's Avengers byly časy 1:17, resp. 3:27. Přesun zpět do interního SSD pak trval vždy okolo 7 minut bez ohledu na hru nebo vstupní SSD.

Jak výsledky interpretovat? SN750 SE je výrazně pomalejší při zápisu, protože mu chybí DRAM cache a kvůli nižší kapacitě má i menší SLC cache. Ta se tak rychleji vyčerpá a zápis na buňky typu TLC je zkrátka pomalý. Pomalý je však i zápis na interní SSD, Sony jej evidentně „šetří“. V praxi to ale nebude mít nijak znatelný vliv, protože instalace z internetu nebo Blu-rayů to nijak brzdit nebude a přesuny mezi SSD zase tak časté nejsou.

V tuto chvíli tedy platí, že se k PS5 nevyplatí kupovat nejdražší a nejrychlejší SSD, protože přínos je zanedbatelný. To se může změnit v průběhu generačního cyklu, kdy přijdou náročnější hry lépe těžící z výkonného rozhraní I/O. Než se tak stane, ceny špičkových SSD klesnou a kapacity naopak vzrostou.NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

8.  10.  2021 | |83 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo o…

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

5.  10.  2021 | |5 N/A
Michal Maliarov
eFootballKonami
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost Recon zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  10.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pro Playstation

V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pr…

Šušká se o návratu velké herní značky, která opět ožije na nové generaci konzole od Sony.

11.  10.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
PlayStationSpekulaceKonzole
Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtvrté

Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtv…

Opět se vydáváme do tropů, abychom zavařili zlému zloduchovi. Stačí to i počtvrté?

6.  10.  2021 | |12 N/A
Michal Maliarov
Far Cry 6Recenze
Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vylepšené kultovní díly série

Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vy…

Po spoustě úniků to tu máme konečně oficiálně.

8.  10.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTAVideo
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní