Kauza GameZone: móda flamewars se vrací

Krádež! Převrat!! Revoluce!!! Změna provozovatele portálu GameZone bývá interpretována rozmanitými způsoby. Oprávněně? Pravda, vůči redakci to nebylo fér. Kontroverzní komentáře situace jsou ale spíše bojem o veřejné mínění ve stylu žabomyších flamewars. Na celou situaci přitom doplácí bohužel nejvíce hráči.
Kauza GameZone: móda flamewars se vrací

Za posledních 14 dní jsem se dozvěděl zajímavé věci. Například že je možné někomu něco ukrást, aniž by onen "někdo" to "něco" kdy vlastnil. Že pro neobnovení smlouvy má čeština nový termín - převrat. A taky, že se česká progamingová scéna za poslední roky vůbec nezměnila.

Co se stalo?

Server GameZone je nejznámějším českým serverem specializujícím se na poskytování serverů pro multiplayerové zápasy přes internet. Do ledna 2006 jej spravovala společnost Allstar Group, podporovaná Českým Telecomem coby vlastníkem domény. Smlouva mezi oběma subjekty skončila k poslednímu lednu (podle jiných zdrojů k poslednímu únoru) 2006 a nedošlo k jejímu obnovení. 1. února 2006 ztratila dosavadní redakce přístupová práva k serveru, který podle následného prohlášení  převzala společnost Progamers. Většina redakce, jež dle svého vyjádření nebyla o tomto kroku do poslední chvíle informována, se přesunula na nově vznikající server GamePark.cz, který patří společnosti Allstar Group.

V současné chvíli tedy fungují dva servery zaměřené na pořádání multiplayerových zápasů. Během několika dnů se redakci GameParku (většině bývalého GZ) podařilo zprovoznit vlastní server a pořádat na něm první zápasy. "Nová GameZone" pod obměněným vedením se potýkala s technickými problémy delší dobu, v současné chvíli však už také funguje. Nabídka her je však v případě obou konkurentů mnohem menší než na původní GameZone.

Nelze nesympatizovat s redakcí, která ze dne na den takřka beze slov ztratí přístup ke svému několik let vyvíjenému projektu. Podílel jsem se na vzniku a tvorbě několika periodik a dokáži si představit, jak se cítí člověk, který obětoval svůj čas něčemu, co mu nyní bez vysvětlení berou. Na druhou stranu svět nefunguje na bázi sentimentu a zásluh. Stejně jako je možné během několika málo hodin přijít o práci, je možné přijít i o vlastní časopis či doménu. Časopis patří vydavateli, to on jej financuje a bere na sebe riziko případné ztráty. U domény plní podobnou funkci majitel.

Navzdory současné módě nadávat na Český Telecom (i když si to za mnohé kroky možná zaslouží) si telekomunikační gigant může dělat se svou doménou co uzná za vhodné. Doposud dotoval provoz portálu GameZone, který pro něj spravovala společnost Allstar Group, nyní se rozhodl zkusit své štěstí se společností Progamers. Způsob, jakým to provedl, není rozhodně hoden obdivu ani následování, na druhou stranu ani příliš neospravedlňuje ostrá slova padající na jeho hlavu a hlavu Progamers.

 

Média informující mnohdy se značným zápalem o situaci (Tiscali, Tiscali2, Bonusweb, Lupa) přehlédla jednu zajímavou skutečnost. V pozadí celé "GameZone kauzy" lze vycítit jisté pokračování soupeření dvou konkurenčních progamingových společností v České republice, jejichž vztahy nelze označit za přátelské. Společnost Allstar Group je spolumajitelem firmy Allstar Game, mezi jejímiž společníky se objevuje i majitel společnosti e-Sport entertainment (pořadatel každoroční kvalifikace WCG, Progamers oproti tomu připravují Mistrovství ČR v počítačových hrách). Spolupráci e-Sport s Allstar Group dokumentuje ostatně i nově vytvořená sekce na GameParku, na niž odkazuje původní progamingové zpravodajství e-Sport (www.e-sports.cz). Ve světle těchto skutečností je neavizované převzetí GameZone "od konkurenta" logičtější.

Je trochu smutné, že místo soupeření kvalitou poskytovaných služeb se bojuje spíše pomluvami. Ať už jde o obviňování Progamers ze zákulisního ovlivňování Českého Telecomu od spolumajitele firmy Allstar Game (i když z něj není příliš patrné, z čeho autor Progamers viní - z úspěšného obchodního jednání?), nebo o nepřímé hledání viníka sabotáže serveru GameZone. Vše připomíná spíše flamewars herních webzinů, populární před několika lety. V nich jsme na sebe také se zanícením házeli špínu a obviňovali se z kdovíčeho. Nezávislí pozorovatelé se při sledování konfliktů dobře pobavili, ale celkově většinu lidí žabomyší spory nezajímaly. A stejné je to i dnes - viz anketa na Lupě. Ovšem zatímco webziny pochopily, že flamewars škodí zejména jim samým, v progamingu jsou, navzdory mnohem větším obratům, cílům a prohlášením o profesionalitě, přítomny dodnes.

 

 

 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

dnes | | 8 N/A
Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A