Kdy už se konečně dočkáme Call of Cthulhu?

Už více než tři roky nás britské herní studio Headfirst Productions zásobuje někdy skoupými, jindy zas velice obsažnými informacemi o jejich připravované hororové gamese Call of Cthulhu vytvořené na motivy románů H.P. Lovercrafta. Samotná hra však je, nebo spíše byla, stále v nedohlednu. V posledních týdnech se zdá, že ledy se konečně hnuly.
Kdy už se konečně dočkáme Call of Cthulhu?

Call of Cthulhu je převelice ambiciózní projekt a někteří odborníci si kladli otázku, zda lidé z Headfirst Productions tak trochu nepřecenili své síly, když se do něj někdy v roce 1999 pouštěli. Vývojáři jsou to ovšem zkušení - mají za sebou již téměř dvacetiletou historii a na kontě takové hry jako Gremlins, Robin of Sherwood, Elvira - Mistress of the Dark, Elvira II - The Jaws of Cerberus nebo Simon the Sorcerer (1, 2, 3D).

 

 

Celé jméno nejnověji chystané hry zní Call of Cthulhu - Dark Corners of the Earth. Jedná se o první z celé série her inspirovaných hororovými romány slavného mistra H.P. Lovercrafta. Hlavním hrdinou je mladý soukromý detektiv, bývalý policista Jack Walters, který v roce 1922 narazí na případ, jenž změní celý jeho život. Ve malém městečku Innsmouth se ztratilo několik mladých lidí a jeho úkolem není nic jiného než najít je.

Čím má být tahle hra tolik zvláštní? Především dosud nevídaným realismem, na kterém si autoři velice zakládají. Nejen na realistickém prostředí a vlastnostech objektů, ale také na pohledu první osoby. Z jiných 3D stříleček jste zvyklí na nejrůznější HUDy (informační panely), které na obrazovce s pohledem první osoby zabírají někdy více jindy méně místa. V Call of Cthulhu nic takového neuvidíte - uzříte právě jen a pouze přesně to, co vidí váš hrdina Jack Walters. Call of Cthulhu představí také revoluční systém "duševního zdraví". To bude kolísat podle toho, co Jack kolem sebe uslyší, uvidí, nebo si přečte při prohledávání Innsmouthu. Ztráta duševního zdraví se může projevit různorodě - tím, že uslyšíte podivné hlasy nebo dokonce halucinacemi.

Zajímavě je také řešen problém Jackova zdraví, který je mnohem propracovanější než u ostatních podobných her. Jack může utržit různá zranění, která ovlivní další hraní - např. kulhání se zlomenou nohou. Se zlomenou rukou se zase velmi špatně míří. Jack může dokonce i vykrvácet pokud nejsou velká tržná zranění ihned obvázána. Pokud váš hrdina zůstane dlouho ve velmi chladném prostředí, může nastydnout.

 

 

Hra nabídne množství různých zbraní, ponejvíce z období 20. let 20. století. Objeví se také podivné mystické zbraně, které ale naleznete teprve v temných a nebezpečných zákoutích. Celkem se můžete těšit na šestnáct rozlehlých úrovní, každá z nich by měla zabrat i dobrému hráči několik hodin. Jednou z mnoha dalších originální věcí na této hře jsou tzv. "mytologické body". Jejich pomocí chtějí vývojáři zajistit to, aby bylo možné hrát hru několikrát po sobě. Odrážejí v podstatě Jackovu znalost celého příběhu a mytologie za ním. Čím více těchto bodů v průběhu hry nasbíráte, tím větší množství různých předmětů vám bude přístupné. Jakmile nasbíráte všechny tyto body (třeba i několikerým dohráním hry), můžete odhalit celou pravdu o temné historii Cthulhu.

Co jsou vlastně tito "Cthulhu"? Lovecraft je popisuje jako rasu starobylých bytostí z jiné dimenze, která dlouho spala hluboko pod povrchem naší země a čekala na probuzení. Mýtus o těchto bytostech se stal základem mnoha dalších filmových, literárních i herních děl moderní kultury.

 

 

Zcela nezávisle na PC verzi hry je vyvíjena také verze pro PS2, která má i vlastní název Call of Cthulhu - Tainted Legacy. Ta vypráví příběh Madeline a Joshuy Waltersových, vnoučat  Jacka Walterse, je tedy zasazen do Innsmouthu roku 2004. Vše je zde přizpůsobeno konzoli PS2, takže se na hru podíváte nikoliv z vlastního pohledu, nýbrž z 3rd person perspektivy.

 

A kdy konečně dostaneme možnost tento velice nadějný survival horor vyzkoušet na vlastní kůži? Hovoří se o létě příštího roku. Bohužel, zatím není znám případný vydavatel, ačkoliv údajně probíhají jednání s několika.

Oficiální stránky: http://www.callofcthulhu.co.uk/
Výrobce: Headfirst Productions (http://www.headfirst.co.uk/)

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 15 N/A