Kdy už se konečně dočkáme Call of Cthulhu?

Už více než tři roky nás britské herní studio Headfirst Productions zásobuje někdy skoupými, jindy zas velice obsažnými informacemi o jejich připravované hororové gamese Call of Cthulhu vytvořené na motivy románů H.P. Lovercrafta. Samotná hra však je, nebo spíše byla, stále v nedohlednu. V posledních týdnech se zdá, že ledy se konečně hnuly.
Kdy už se konečně dočkáme Call of Cthulhu?

Call of Cthulhu je převelice ambiciózní projekt a někteří odborníci si kladli otázku, zda lidé z Headfirst Productions tak trochu nepřecenili své síly, když se do něj někdy v roce 1999 pouštěli. Vývojáři jsou to ovšem zkušení - mají za sebou již téměř dvacetiletou historii a na kontě takové hry jako Gremlins, Robin of Sherwood, Elvira - Mistress of the Dark, Elvira II - The Jaws of Cerberus nebo Simon the Sorcerer (1, 2, 3D).

 

 

Celé jméno nejnověji chystané hry zní Call of Cthulhu - Dark Corners of the Earth. Jedná se o první z celé série her inspirovaných hororovými romány slavného mistra H.P. Lovercrafta. Hlavním hrdinou je mladý soukromý detektiv, bývalý policista Jack Walters, který v roce 1922 narazí na případ, jenž změní celý jeho život. Ve malém městečku Innsmouth se ztratilo několik mladých lidí a jeho úkolem není nic jiného než najít je.

Čím má být tahle hra tolik zvláštní? Především dosud nevídaným realismem, na kterém si autoři velice zakládají. Nejen na realistickém prostředí a vlastnostech objektů, ale také na pohledu první osoby. Z jiných 3D stříleček jste zvyklí na nejrůznější HUDy (informační panely), které na obrazovce s pohledem první osoby zabírají někdy více jindy méně místa. V Call of Cthulhu nic takového neuvidíte - uzříte právě jen a pouze přesně to, co vidí váš hrdina Jack Walters. Call of Cthulhu představí také revoluční systém "duševního zdraví". To bude kolísat podle toho, co Jack kolem sebe uslyší, uvidí, nebo si přečte při prohledávání Innsmouthu. Ztráta duševního zdraví se může projevit různorodě - tím, že uslyšíte podivné hlasy nebo dokonce halucinacemi.

Zajímavě je také řešen problém Jackova zdraví, který je mnohem propracovanější než u ostatních podobných her. Jack může utržit různá zranění, která ovlivní další hraní - např. kulhání se zlomenou nohou. Se zlomenou rukou se zase velmi špatně míří. Jack může dokonce i vykrvácet pokud nejsou velká tržná zranění ihned obvázána. Pokud váš hrdina zůstane dlouho ve velmi chladném prostředí, může nastydnout.

 

 

Hra nabídne množství různých zbraní, ponejvíce z období 20. let 20. století. Objeví se také podivné mystické zbraně, které ale naleznete teprve v temných a nebezpečných zákoutích. Celkem se můžete těšit na šestnáct rozlehlých úrovní, každá z nich by měla zabrat i dobrému hráči několik hodin. Jednou z mnoha dalších originální věcí na této hře jsou tzv. "mytologické body". Jejich pomocí chtějí vývojáři zajistit to, aby bylo možné hrát hru několikrát po sobě. Odrážejí v podstatě Jackovu znalost celého příběhu a mytologie za ním. Čím více těchto bodů v průběhu hry nasbíráte, tím větší množství různých předmětů vám bude přístupné. Jakmile nasbíráte všechny tyto body (třeba i několikerým dohráním hry), můžete odhalit celou pravdu o temné historii Cthulhu.

Co jsou vlastně tito "Cthulhu"? Lovecraft je popisuje jako rasu starobylých bytostí z jiné dimenze, která dlouho spala hluboko pod povrchem naší země a čekala na probuzení. Mýtus o těchto bytostech se stal základem mnoha dalších filmových, literárních i herních děl moderní kultury.

 

 

Zcela nezávisle na PC verzi hry je vyvíjena také verze pro PS2, která má i vlastní název Call of Cthulhu - Tainted Legacy. Ta vypráví příběh Madeline a Joshuy Waltersových, vnoučat  Jacka Walterse, je tedy zasazen do Innsmouthu roku 2004. Vše je zde přizpůsobeno konzoli PS2, takže se na hru podíváte nikoliv z vlastního pohledu, nýbrž z 3rd person perspektivy.

 

A kdy konečně dostaneme možnost tento velice nadějný survival horor vyzkoušet na vlastní kůži? Hovoří se o létě příštího roku. Bohužel, zatím není znám případný vydavatel, ačkoliv údajně probíhají jednání s několika.

Oficiální stránky: http://www.callofcthulhu.co.uk/
Výrobce: Headfirst Productions (http://www.headfirst.co.uk/)

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A