K.Hawk: Survival Instinct - dokážete přežít?

Holý život je tím jediným, co je nám garantováno již z pouhé podstaty lidství - ať se potýkáte s jakýmikoli problémy, vždy vás může těšit alespoň právo existence. Nesčetněkrát se však každý z nás může dostat do situace, při níž bude muset chránit právě svůj život. To je také případ agentky Kitty Hawk. Dokáže uspět v takto nelehkém úkolu?
K.Hawk: Survival Instinct - dokážete přežít?

Platforma: PC
Typ hry: Stealth/Akční hra
Minimální konfigurace: Procesor 500 MHz, 128 MB RAM, 500 MB na HDD, 16 MB grafická karta, DirectX 8.1, Windows 95/98/2000/ME/XP
Doporučená konfigurace: Procesor 800 MHz, 256 MB RAM, 800 MB na HDD, 32 MB grafická karta, DirectX 8.1, Windows 95/98/2000/ME/XP
Testovací konfigurace: AMD Athlon 2000+, 512 MB RAM, 800 MB na HDD, 64 MB grafická karta, Windows 2000
Multiplayer: Ne
Výrobce hry: Similis (http://www.similis.com/)
Distributor hry: JoWooD (http://www.jowood.com/)
Distribuce v České republice: Dynamic Systems (http://www.dynamic-systems.cz/)

Stealth her je na trhu jako máku, o to více nás však může těšit fakt, že současná nabídka je více než kvalitní - vzpomeňme například na úžasné tituly Metal Gear Solid nebo božský Deus Ex. Rozšířit sbírku těchto her se ještě v letošním roce chystá několik očekávaných her, mezi které mimo jiné patří skvěle vypadající počin Splinter Cell, o němž jste se mohli nedávno dočíst v našem rozsáhlém rozhovoru. Do lichotivé pozice černého koně však kupodivu nebyla pasována právě tato hra, ale zatím poslední dílo vývojářského studia Similis, titul K.Hawk: Survival Instinct. Po několika hodinách hraní této hry mohu potvrdit pouze jediné - volba a rozhodnutí to v žádném případě nebylo špatné.

 

 

Agentka v hlavní roli

Možná to někdo z vás bude brát jako zvláštnost, některým to však může připadat jako jedna ze světlých stránek hry - do hlavní role totiž byla obsazena osůbka něžnějšího pohlaví, i když právě onu něhu byste v případě naší slečny agentky hledali jen stěží. Je duší vojákem - a přesně tak také jedná. Je stejně nemilosrdná jako její mužští kolegové, nejeví soucit s žádným protivníkem.

Takřka každému pak bude také jasné, že naše hlavní hrdinka zdědila i trochu toho půvabu - zejména její poprsí dosahuje nadprůměrné velikosti, což je však v moderních hrách módou, vždyť vzpomeňme například na tolik omílanou postavičku sympatické Lary Croft.

Musíte jediné - přežít!

Nyní se však přesuneme dále od popisování vnadů hlavní hrdinky a vrhneme se na samotné jádro hry - příběh. Vězte tedy, že při jedné rutinní misi, která však byla premiérou pro naši sličnou divu Kitty Hawk jakožto pilotky, došlo k sestřelení vrtulníku převážejícího celou skupinu vojáků vyslaných na speciální akci. Osud tomu chtěl, aby jako jediný přežil právě zástupce ženského pohlaví. Nyní se tak nacházíte na ostrově plném po zuby ozbrojených nepřátel toužících po vaší smrti. Dokážete přežít a zároveň splnit zadanou misi?

Zhruba tak zní zásadní otázka, kterou vám tvůrci na začátku hry položí. Neznamená to však, že vaším prvořadým úkolem bude pojistit si život samotné Kitty - mise, kvůli které jste se prapůvodně na ostrov vydali, musí být splněna a tak vše leží na vašich bedrech. Čelit a zničit tak budete muset šíleného Colonela, který se na malé pacifickém ostrůvku pokouší geneticky vypěstovat nový druh speciálního vojáka. A věřte, že zabránit mu v jeho nekalých plánech nebude procházka růžovým sadem.

Nutno podotknout, že ihned po sestřelení vaší helikoptéry na vás čeká čistá akce a pokud jste na úvod čekali misi příjemnějšího rázu, budete zřejmě překvapeni. Proto mi nezbývá než vám doporučit vcelku povedený tutorial, který je ve své podstatě průvodcem celého výcviku, kterým by měl každý agent projít. 

Prostředí a lokace, utíkat a schovat se

Autoři zasadili svou hru do trochu nezvyklého prostředí džungle, či chcete-li tropických deštných lesů, které jistě mají své kouzlo, na druhou stranu i své černé stránky. Byť vám nabízí široká rozmanitost a také počet rostlinstva spoustu zajímavých úkrytů, mnohdy je právě fauna vaším největším nepřítelem. Je tomu tak například v tolik typické situaci, kdy jste nuceni rychlostí světla umlčet utíkajícího strážného, který vás spatřil a svůj objev hodlá prozradit i ostatním vojákům v okolí. V takových okamžicích vám stromy a zakrslé keříky brání nejen v pohybu, ale také přesnější střelbě.

 

 

I přes tato negativa však působí celá džungle velmi působivě, na problémy s neposlušnou vegetací navíc zapomenete pokaždé, kdy budete muset čelit nebezpečí uvnitř mnoha vojenských objektů celého ostrova - ty v sobě skýtají odlišnou stránku celé hry. Čelit totiž nebudete muset jen potulným strážným na povinné obchůzce, ale také čilým kamerovým systémům či nepohodlnému alarmu, který nepřátelé s velkou radostí aktivují, dáte-li jim jen sebemenší šanci tak učinit.

I když by z předcházejících řádků mohlo vyznít, že se původně stealth hra zvrhá v klasickou střílečku, musím fanoušky tohoto žánru zarmoutit - lovenou zvěří je totiž v první řadě a především naše hlavní hrdinka, vaším primárním úkolem tak bude postarat se o její bezpečí. Z toho důvodu strávíte 80% času přemýšlením nad dalším krokem, eventuelně nahráváním uložené pozice. Ukládat během hry je vám umožněno kdykoliv a rozhodně této pomůcky často využívejte. Zda-li je právě ukládání na místě si nedovolím posoudit, nutno však podotknout, že při jeho absenci by s hrou měl nemalé problémy i ten největší fajnšmekr.

Desítka misí

Autoři pro nás připravili koktejl desíti misí a i přesto, že toto číslo není přespříliš vysoké, vám hra může díky mnoha zapeklitým situacím a především nadměrnému množství nepřátel vydržet několik probděných večerů a nocí. V zásadě můžete každý z levelů řešit dvěma způsoby - tichou, čistou prací beze svědku, nebo násilnou akcí, která však nemá příliš šanci na úspěch. Ano, na výběr příliš nemáte. Krvavá jatka se tentokráte nekonají a riskovat se vám v žádném okamžiku hry nevyplatí.

I přesto však na vás čeká nemálo vhodných momentů, kdy bude vaše vybavení a zbraňový arzenál tím nejlepším přítelem - využívat tak můžete nespočet zbraní, přičemž právě ony vám v mnoha okamžicích zachrání holý život. Trochu mě zamrzela také poměrně nízká možnost interakce s okolím, která by hráčům dala více volnosti a nabídla další možnosti, jak řešit daný úkol. 

Pro ty z vás, kteří by snad zatoužili po vyzkoušení hry K.Hawk: Survival Instinct tu mám také několik skromných rad do začátku:

 • Nejednejte zbrkle, vždy si další krok promyslete (máte-li tedy alespoň trochu času)
 • Vždy nejdříve prozkoumejte místnost či prostranství, než-li do něj vkráčíte
 • Snažte se netropit zbytečný hluk, chodit pomalu
 • Využijte každé překážky, která se vám nachomýtne do cesty
 • Vyhýbejte se hromadným přestřelkám, které vás budou povětšinou stát život

Svébytné ovládání

Byť jsem v předchozích odstavcích probíral snad všechno nebezpečí, které na vás v průběhu hry číhá, zapomněl jsem se zmínit o trochu svébytném ovládání - i to totiž může být vaší nesmiřitelným protivníkem. Už fakt, že pro pohyb kamery nahoru musíte sjíždět myší na opačnou stranu, což v dnešní době není zrovna obvyklé, mi zejména z počátku činil drobné problémy.

Také rozmístění několika důležitých kláves není standardně příliš vhodné, proto všem potencionálním majitelům hry doporučuji jejich redefinování a zvolení vhodnější "kombinace" - každý si jistě dle svého gusta vybere tu pravou.

 

 

Nic není tak skvělé, jak se na první pohled může zdát

Pokud jsem až do tohoto okamžiku považoval hru jako celek za osmičkovou záležitost, bodík dolů musím ubrat z prostého důvodu - pokažené umělé inteligenci. Fakt, že se nepřátelé prakticky nekryjí, bych ještě s přimhouřením oka dokázal akceptovat. Pokud jsou však obdarovaní výhodu střílet skrz všemožné překážky, pak již souboj není zcela fér a v tomto případě nezbývá, než se zastat naší nebohé hrdinky. Na druhou stranu, ani ona není bez chyby - čas od času se zasekne na místě a nechce se jí pokračovat dále v cestě, byť byste ji sebevíce přemlouvali.

Naopak zpříjemnit život vám občas mohou tupí nepřátelé, kteří se, stojíte-li právě v dobré pozici, nebojí střílet hlava nehlava a občas tak odstranit i svého spolubojovníka. Naprosto neomluvitelný je však fakt, že vaši nepřátele mají standardně a trvale nastaveno, jak daleko dohlédnou. Můžete tak stát ve skvěle osvětlené místností, poskakovat na místě, vysílat varovné výstřely, pokud však není voják na několik kroků od vás, ničeho si nevšimne - že by potřeboval silnější brýle?

Pokud se poohlédneme po dalších chybách a nedostatcích, pak již příliš na výběr mít nebudeme - i když jsem po několika minutách hry začal mít strach ze stereotypní náplně misí, několik vložených "meziher", jako je například nutnost najít a zabít snipera v nepřehledné džungli, mě přesvědčily o opaku.

Absence multiplayer a pár slov o zpracování

Už z charakteru hry je vcelku patrné, že pro multiplayer nakonec nezbylo místo - a je tomu tak pochopitelně i ve skutečnosti. Slušelo by se říci (v našem případě vlastně spíš napsat) pár slov také o zpracování hry. Grafika mě opravdu mile překvapila, je velmi kvalitní a rozhodně se autoři nemají za co stydět.

Světlé stránky hry
 • Grafika
 • Zvolené prostředí, lokace
 • Někdy nápadité mise
 • Zajímavé úkoly
 • Cena
Temné stránky hry
 • Umělá inteligence
 • Svébytné ovládání

Byť nejsou ozvučení ani doprovodné melodie nikterak špatné, několik drobných výtek bychom našli - například slyšet ve zcela uzavřené místnosti řev vojáka vycházející z chodby několik desítek metrů vzdálené stejně zřetelně, jako bychom právě prozkoumávali jeho dutinu ústní, není jisto jistě zrovna v pořádku.

Zajímavý kousek

Nutno podotknout, že i přes několik zmiňovaných nedostatků na mě hra zapůsobila veskrze kladně a díky kvalitnímu zpracování si vysloužila poměrně vysoké hodnocení. Jste-li navíc fanoušky her jako je Thief či Metal Gear Solid, pak by vám titul K.Hawk neměl chybět v domácím inventáři. Navíc ho lze u nás díky společnosti Dynamic Systems zakoupit za výbornou cenu 499,- Kč.

Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 7/10

Kvalitní hra a rozhodně jedno z příjemných překvapení letošního podzimu. Nebýt zbytečných chyb v umělé inteligenci a možná až příliš svébytného ovládání, mohla tato hra pomýšlet na příčky vyšší.

Celkové hodnocení: 7/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |