Killer is Dead: herní umění s příchutí exotiky

Každá zvláštní hra by měla být vítána díky inovacím a v podstatě jinému náhledu na zábavu, která připomíná spíše interaktivní vizi a umění. Killer is Dead je toho zářným příkladem.

Takovou hrou byl i počin Killer is Dead od studia Grasshopper Manufacture, které vede Goichi Suda, známý jako Suda51. Pokud vám to nic neříká, pravděpodobě neznáte ani legendární titul Killer 7 z konzole Nintendo GameCube z roku 2005 a možná ani hororovou sérii Fatal Frame alias Project Zero, nebo celým japonským názvem Zero: Mask of the Lunar Eclipse. Vždy se jednalo o riskantní tituly, kterým hrozil finanční neúspěch. Nicméně to byly zajímavé a velmi kvalitní počiny, které by žádný seriózní hráč neměl minout. Minimálně proto, aby se něčemu přiučil a vyhnul se mainstreamu.

kid0017.jpg

Herní Sin City

Killer is Dead hned poznáte. Stylizace udělá své. Komiksové cell-shadové barvy úchylných kombinací, krev tryskající do oblak během rychlé akce a velice prsaté a eroticky (pro někoho možná až sexisticky...) pojaté ženské postavy. Do toho všeho si zamíchejte i japonské katany, jazzovou hudbu, kyborgy a tématiku měsíce (viz odstavec výše) a máte jasno. Tahle hra se vám bude buď líbit nebo od začátku hnusit, ostatně tak je to u všech unikátních uměleckých výplodů. Druhá reakce je typická pro západního našince, ale ne každého uspokojují klasické “AAA” tituly. A pro takové představuje Killer is Dead zajímavou volbu.

Pojďme mrknout na samotný titul a trošku si ho rozebrat a pošťourat se v něm. Hlavním hrdinou je štíhlý uhlazený mladík v kvárdu, Mondo Zappa. Jeho charakteristickým prvkem je obří robotická ruka, ostrá katana, brutálně hluboký hlas a chuť na ženy, kterých má mnoho. Nad touto chutí však bdí jeho smysl pro pracovní povinnost. Jste zaměstnancem agentury, jenž se zabývá likvidací neřádů obvykle s řádnou duševní poruchou mixnutou s příměsí démonů a jiných zrůdiček. Z prvu mi hlas hlavního hrdiny přišel opravdu divný. U dvacetiletého mladíka byste nečekali hlas čtyřicátníka kouřícího denně tři balení “Startek” bez filtru. Toto je velmi citelné zejména během anglického dabingu. Ve hře si můžete navolit i ten původní japonský (anglické titulky), který má pro mne lepší šmrnc a bližší pocit originálu. V průběhu hraní si ale zvyknete.

kid0014.jpg

Hra nepředstavuje a vůbec si ani nehraje na nějaké epické dobrodružství, což může být jeho silnou stránkou. Pokud bych měl přirovnat KID gameplay k jiným klasikám žánrů, bude to Devil May Cry díky své rychlostí a koridorovitosti a God of War díky zjednodušenému systému boje, který nedosahuje hloubky prvního z přirovnaných. Jako Mondo většinu zloduchů rozšmelcujete svojí velmi rychlou katanou. Občas využijete i robotickou ruku, ke které jste přišli zajímavým způsobem, ale nebudu spoilerovat. Ve hře vůbec odkrýváte střípky z Mondovy historie.

Ruka má navíc schopnost pálit projektily a nejen to. Zpočátku budete mírně zmateni, bojových technik je několik a prakticky k nim máte přístup od začátku. Nebudete tak vědět, co si ideálně vybrat. Nejen, protože je hra opravdu velmi rychlá a smrtící – ve vyšších obtížnostech. Vše chce trošku času. Kromě klasického sekání hraje prim uhýbání. Pokud uhnete útokům ve správnou chvíli, budete mít možnost provést zdrcující a efektně vypadající protiútok, při kterém se změní barevné spektrum obrazovky, kamera a prostě... to se musí vidět. Když budete ještě šikovnějí a protivnící vás nezasáhnou jen tak, podaří se vám tvořit mnoho úderová komba. Od určitých hodnot bude dána možnost instantně zneškodnit vaše oponenty, a to několika způsoby.

kid0013.jpg

Opět se na to velmi krásně dívá, ale musíte se snažit nebýt zasaženi. Setkáme se i se systémem upgradů, které vám vaší pouť usnadní. Mnoho z nich je ale upgrade vašich základních dovedností. Nakupovat dovednosti můžete za krystaly, jež vypadnou z nepřátel. Prostě klasika žánru. Za splněné hlavní mise budete dostávat další hodnocení a kredity. I ty mají svá uplatnění. Můžete za ně nakupovat kostýmy pro Monda. Některé mají jen vizuální dopad, jiné dramaticky mění schopnost v boji a hodí se pro získávání achievmentů a pro nejvyšší, novou, obtížnost Nightmare. Pokud jste extra super prďák, tak ale tyto kostýmy bojkotujete, to se ví.

Jiná příchuť

Kromě oblečení se dají koupit i dárky. A pro koho? No přeci pro krásné, zachráněné slečny, které u sebe nechává Mondo pobývat. Díky dárkům vás ony krásky budou mít samozřejmě raději a kdo ví, co vám za vaši přízeň dají... Toto vše se realizuje určitou minihrou, kde dívky svádíte. Mnoho hráčů a kritiků dostálo názoru, že se jedná o mysoginní, šovinistickou, sexistickou kratochvíli, ale to jen dokazuje, jak krátkozrací jsou. V podstatě celá hra je narážkou na dnešní kulturu, v čemž tkví její největší kouzlo. Podívejte se na Jamese Bonda. Atraktivní super hrdina v kvádru, který zabijí zloduchy, ale zároveň spí s desítkami žen. A i tak je to snad nejznámější agent na světě. A všem to přijde fajn a cool.

kid0021.jpg

Samotné ženy ve filmech a reklamách upoutají svými sexy ňadry a zadečky, minimálně svou inteligencí, důvtipem, a to je dnes společností přijatá norma. Je-li to ve videohře, je to špatně. Podotýkám, že KID má rating 18+. Co je tedy na hře tak špatné a zlé? V tom pozitivním smyslu se dá poukázat například na kvalitní západní hudbu, kterou evidentně pan Suda a spol. hltá. Hlavní hrdina se jmenuje Zappa. Slyšel někdo z vás jméno Frank Zappa? Zapněte Youtube, pacholci. Ačkoliv se ve hře objeví i ostřejší hudební doprovod, typický pro rubanice jako je KID a DMC, většina je v poklidném jazzovějším duchu.

V jednom videu se podíváme i na odvrácenou stranu Měsíce - Pink Floyd znáte, ne? Neopovažujte se říkat, že nikoliv! Název jedné mise je Muž, který ukradl měsíc. Ano, ano. Je to také název dobrodružného filmu z roku 1921. Měsíc je vůbec ve východní kultuře zajímavým symbolem. Vždy mu byl dáván duchovní a filozofický smysl. Měsíc symbolizuje srdce člověka, jehož obklopuje samota. Může to být hlubší idea samotnho hrdiny Mondo Zappy. Přes všechnu akci, ať už se slečnami, nebo uvnitř bitevní vřavy... necítí se osamocený? Dost možná je to primárně satirický odkaz na dnešní společnost.

kid0015.jpg

Společnost vedoucí konzumní život, pro pocit nekonečné párty, protože se bojí konce, smutku, vlastní přirozenosti? I tak se dá na Killer is Dead nahlížet. Tato filozofická hloubka není cizí vlastností východních titulů, zejména těm japonským. Pamatujete na Dark Souls? Nezáleží na tom, kolikrát padnete, ale na tom, že se postavíte znovu na vlastní a pokračujete dál, dokud nepřekonáte dosud nepřekonatelné. Nakonec zjistíte, že je vše férové a nikterak těžké.

Subjektivně pociťuji, že napětí hry slábne u poslední třetiny. K tomu se přidá poslední mise, která je prakticky shodná s jinou a to platí i pro boss fight. Nejsem si jistý, jestli se jednalo o ideu cyklu, kdy konec představuje nový začátek, ale pochybuji. Po ovládnutí bojových technik nenajdete mnoho výzev a jen těžko umíráte (speciálně s dokoupenými obleky). Touto větou netvrdím, že je hra na nejvyšší obtížnost procházkou růžovou zahrádkou, ale jsou mnohem obtížnější tituly. Jak je typické pro podobné hry, ještě vás někdy pozlobí kamera. Do muk á la Legacy of Kain: Defiance má KID naštěstí hodně daleko.

kid0024.jpg

Umělecký kousek

Po technické stránce KID díru do světa neudělá. Využívá stařičký Unreal 3 Engine a je to prostě znát. Díky cell-shadovému zpracování hry vás ale technická archaičnost nepraští do hlavy a určitě vám nebude na obtíž. Spíše naopak, jde tady především o perfektní výtvarný styl, který mnohdy připomíná filmové Sin City. Rychlé souboje musí být navíc velmi přehledné. Hra není výrazně náročná a rozběháte ji i na průměrných počítačích. Zapomeňte na výraznější grafické možnosti nastavení. Není to překvapivé vzhledem ke svému konzolovému původu, hra vyšla koncem minulého roku na konzolích. Nicméně nic není ztraceno a editací konfiguračního souboru si můžete KID užit i při pěkných 60 snímcích.

Hudebně je KID velmi svěží. Metalové melodie vystřídali jazzovější vyhrávky a pohodové skladby obecně. Je to netradiční, ale funguje to perfektně pro tuto ekcentrickou hru. Dabing také chválím, v anglickém podání však tomu něco maličko chybí. Asi mi nesedí ta západní nadsázka v hlasu. V japonštině tento nedostatek nepociťuji. Tam se onen “hlasový expresionismus” prostě přirozeně hodí a je na místě.

kid0009.jpg

Vyplatí se dát čtyři stovky za Killer is Dead? Podle mě vyplatí. Podobných her pro PC je poskrovnu (ano, myslím na tebe Bayonetto, moc mi chybíš :( ). Díky vysoké znovuhratelnosti a uploadování skore online se můžete neustále v KID zlepšovat. Další výzvy vás čekají v podobě svádění všech dívek, nákupu dárků, obleků a odemykání různých bonusů.

Je toho dost. Hlubší myšlenky titulu vás také mohou nadchnout, stejně jako vizuální ztvárnění, které je tak odlišné od klasických titulů moderního trhu. Ale i pokud nehledáte spiritualitu v hrách a jste jen obyčejný anime/manga geek, nebo máte rádi rychlé arkádové akce, Killer is Dead je zatraceně dobrou volbou.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |16 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce