Killzone 3 - válka pro změnu jinak (recenze)

Killzone znamená pro Playstation to, co Halo pro Xbox. Třetí díl moderní ságy o invazi zkouší jít jiným směrem. A nemusí potěšit fandy Killzone 2.
Seznam kapitol
 1. Přidejte víc akce
 2. Zábava pro davy

Killzone 2 svého času vyčníval ze škatulky tradičních FPS. Ovládání lehce „medově“ teklo – pohyb byl do určité míry zpomalený, což dodalo reálnosti pocitu, že opravdu ovládáte sto kilo vážícího vojáka s pořádným kvérem v ruce. I samotný level design si šel svojí vlastní cestou, žádné zběsilé skákání z jednoho konce světa na druhý ve stylu Call of Duty, ale konzistentní válečná operace odehrávající v centru a blízkém okolí Pyrrhusu, hlavního města Helghastu. Oba tyto prvky dodávaly Killzone 2 na specifičnosti, na obě věci si (zřejmě) velká část hráčů stěžovala a ani jedna z nich už není v Killzone 3.

 

Reakce ovládání se přiblížily standardu, náplň hry vás zavede jednou do pastelové džungle plné smrtící flóry a fauny, podruhé do nehostinných mrazivých pustin, potřetí… zase někam úplně jinam.

Z Killzone 3 občas vykukuje dříve ne až tak častá inspirace z konkurenčních her – tuhle herní prvek z Halo, tamhle špetka Call of Duty nebo Gears of War

Aby toho nebylo málo, nechají vás v průběhu kampaně skákat i ve dvou časových úsecích. Celkově z Killzone 3 občas vykukuje dříve ne až tak častá inspirace z konkurenčních her – tuhle herní prvek z Halo, tamhle špetka Call of Duty nebo Gears of War. Na jednu stranu jsem zklamán, jedním dechem ale musím dodat, že to funguje.

Z úspěšné invaze neúspěšný úprk

Příběhově Killzone 3 navazuje přímo na konec dvojky. Vůdce Helgastu, Visari, se válí v kaluži krve a nad válkou zdecimovaným hlavním městem se stále vznáší hřibovitý oblak jaderného výbuchu. Kdo si myslel, že se smrtí diktátorského vůdce zbortí Helghan jako domeček z karet, se krutě mýlí. Špičky Helghastského velení se sice škorpí v podobě půtek mezi admirálem Orlockem a průmyslovým mocnářem Stahlem, ale armáda ikonických ďáblů s oranžovýma očima je stále silná a početná. A to natolik, že se invazní síla ISA snaží hodně rychle spakovat z planety.

killzone 3 01.jpg killzone 3 02.jpg

Tvůrci si údajně najali pro příběh Killzone 3 externího spisovatele, ale pravdou bude, že asi nikoliv špičku ve svém oboru. Děj sice nabobtnal postavami, dialogy i zvraty, nicméně vše se veze na tradiční vlně průhledných klišé a archetypálních charakterů. Škoda, protože samotné zpracování příběhových scén je výborné, s výtečnou mimikou a solidním dabingem – hlavně Malcolm MacDowell v roli Jorhana Stahla je záporák par excellence.

Hlavně obezřetně

Jak už jsem zmínil, herně vsadili tvůrci tentokrát na větší pestrost. Nenechte se mýlit, Killzone 3 je i po adrenalinové injekci stále spíš obezřetnější střílečkou, kde Rambo styl znamená brzkou pozvánku k restartu checkpointu. Systém přilnavého krytí se opět stane vaším věrným známým a to navzdory nové vychytávce, kdy vás mohou oživit parťáci, pokud padnete. Bohužel systém oživování je lehce nevyzpytatelný, protože ne vždy je parťák po ruce a ne vždy je ochoten vás vrátit na nohy.

Hlášky stylu: „Promiň, nemůžu se k tobě dostat,“ či „Už mu nejde pomoc,“ chodí v ty nejnevhodnější okamžiky, takže se raději přestanete brzy na kolegy spoléhat a budete válčit s rozmyslem. Což rozhodně není chyba, spíš naopak. Umělá inteligence protivníků vám nedá nic zadarmo, protivníci uhýbají před granáty a naopak vás zasypávají svými, mění pozice, snaží se vás oběhnout a celkově jsou k naštvání. V dobrém.

killzone 3 08.jpg killzone 3 09.jpg

Přestřelky jsou nově častěji špikovány alternativnější zábavou jako je pilotování nějakého smrtícího vehiklu. Zatímco ve dvojce jste se za kniply mechanizovaného brnění dostali až ke konci, zde ocelovou obludu ovládnete hned v druhé misi. killzone 3 10.jpgDál si vyzkoušíte i poskakování s ďábelsky zábavným jetpackem, budete porcovat led s pojízdnou cirkulárkovou buginou a tak dále. Tvůrci se snažili nacpat něco do každé z devíti misí – pasáž za kulometem, změnu prostředí, upravení tempa, souboj s obrovskou kovovou obludou… nápadů mají přehršel.

Někdy to funguje výtečně, jako třeba při dobývání unikátní továrny, jindy to takoví sláva není, to když se v podřepu plížíte v po pás vysoké trávě a nikdo vás nevidí. Uvěřitelnosti na frak dává i nový slot na těžké zbraně, můžete nosit rotační kulomet, raketomet, explozivní boltgun a podobné, se kterými je spousta legrace, ale ztrácí se tak určitá realističnost druhého dílu.

Akčnější, kratší

Zda vám to bude vadit či to naopak uvítáte, protože v tomto ohledu vám dvojka nevyhovovala, to už je na vás. Killzone 3 je tak jako tak v kampani stále velmi zábavnou akcí, která sice občas skřípe, ale dokáže vás vtáhnout a nepustit do zhlédnutí finálních titulků.

Přestřelky jsou nově častěji špikovány alternativnější zábavou jako je pilotování nějakého smrtícího vehiklu

Ty pohříchu přijdou docela brzy, součet čistých časů dohrání všech úrovní se usadil na 4,5 hodinách (reálný čas je tak o dvě hodiny vyšší), přičemž pohled do recenze Killzone 2 říká, že mi minulý díl zabral o 1 hodinu a 15 minut víc. Ostatně hra měla o jednu úroveň víc.

Dostupné pro: PS3
Žánr: Akce | Sci-fi FPS
Výrobce: Guerilla Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 25. února 2011
 • Hutná akce
 • Výborná atmosféra
 • Střídání tempa
 • Zábavný multiplayer
 • Slabý příběh
 • Krátká kampaň
 • Co-op jen lokálně
Související články
 1. Killzone 3 – válka pokračuje (dojmy)
 2. Recenze: Killzone 2 – jatka pro PS3
 3. První dojmy: Killzone: Liberation – VÁLKA míří na PSP
 4. Recenze: Killzone - moderní sága o invazi

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

včera | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

dnes |
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A