Killzone 3 – válka pokračuje (dojmy)

Preview verze Killzone 3 nám nechala ochutnat část kampaně, ovládání pomocí Move a ohromila jedním bojem. Jsme plní dojmů a dělíme se.

Killzone 2 nás, na rozdíl od prvního dílu série, nadchla. Hodně nadchla. Podle preview verze obsahující krátkou (asi půl hodiny) ukázku kampaně budeme podobně plesat i u Killzone 3. Hra, ve které bojujete se čtyřnohým robotem o rozměrech stadionu přeci nemůže být špatná. Ne, ta musí být zatraceně dobrá! A podle prvních dojmů bude. Rozhodně, pokud se vám líbil minulý díl, protože trojka jde přesně v jeho válečnou mašinérií vyjetých kolejích.

 

Smrt nosí oranžovou

Po arkticky ledové E3 ukázce jsme se vrátili do známějšího industriálního prostředí nekonečnou válkou masakrovaného Helghastu.

Syrová a depresivní atmosféra války budoucnosti nás bombarduje od začátku

Šedivě-oranžová obloha plná prachu, výbuchy a střelbou rozdrásané betonové bunkry, zrezlé pokroucené nosníky žalostně čnící ze země, která samotná je prožrána zákopy jako mršina červy…prostě válečné peklo, jenž nám vyrazilo už jednou dech, se vrací.

Killzone 3 01.jpg Killzone 3 07.jpg

Syrová a depresivní atmosféra války budoucnosti nás bombarduje od začátku a dává znovu připomenout, proč se nám Killzone 2 tolik líbil. Konflikt se odehrává kdesi v budoucnosti, kdy gigantické kosmické koráby brázdí nekonečným vesmírem, ale přesto je válka mezi fašisticky démonickým Helghastem a „správňáky“ z ISA nějakým zvláštním způsobem uvěřitelnější než celá řádka reálně se tvářících válečných her.

VIDEO: 3858 'Killzone 3 - Story trailer'

Temnější náladě dlouhotrvající a vyčerpávající války nahrává těch pár příběhových animací (mazaně kryjících nahrávání dalších lokací), ve kterých se vandrácky zarostlý Sevchenko, hrdina předchozího dílu, hádá s nadřízeným o nesmyslném stahování se a zcela evidentně by mu s největší chutí jednu ubalil... Guerilla si prý pro příběh najali spisovatele, takže by už děj nemusel připomínat klasickou válečnou odrhovačku s kupou předvídatelných zvratů, ale z preview verze to moc čitelné nebylo, i když kvalitní dialogy se pochválit daji. Nicméně čím ukázka přesvědčí, je zábavnost akce.

Olověná vybíjená

Killzone 3 je stejně jako předchozí díly klasickou first person střílečkou s konceptem postupného uzdravování, omezeným arzenálem a tak podobně. Tvůrci odstranili specifikum dvojky – určité zpoždění ovládání, které dodávalo speciální pocit, že opravdu jste stokilový drsný voják s masivním kvérem. Je to poměrně škoda, ale ve výsledku změna není až tak razantní. Přestřelky jsou stále nesmírně chytlavé, s rambo stylem zvítězíte maximálně tak v soutěži o nejrychlejší smrt. Důležité je se krýt, střídat pozice a nenechat se zahnat do kouta, protože ti bastardi s oranžovýma očima vám nedají nic zadarmo. Spíš než pouťovou střelnice z Call of Duty představuje Killzone opravdový boj o život.

Killzone 3 02.jpg Killzone 3 03.jpg

Z předchozího dílu zůstalo i pečlivě dávkované střídání tempa a akce. Úvodní dobývání kopce s podporou obrněného transportéru se následně přelilo v osamělé klaustrofobní prodírání zákopy a zábavné střílení do nadrží vojákům s plamenomety, aby se posléze bojiště rozšířilo na lehce matoucí betonový plácek s podchody, schodišti a spoustou nepřátelských vojáků. Naštěstí rotační kulomet se štědrou porcí munice změnil v počátku lehce nepříznivé rozložení sil.

Poslední část představoval hektický souboj s už zmíněným přerostlým robotickým krabem, který by byl ještě úžasnější, pokud by podobná potvora nebylo třeba už v Resistance 2. Nicméně i zdejší zběsilé pobíhání z bunkru do bunkru a ostřelování chladících bloků pomocí speciálního raketometu Wasp nenechá čelo nezpocené a čelist nevyvrácenou. Zvlášť, když na vás robot upře svůj laserově paprskový pohled, v němž se taví snad i beton. Nepochopitelnou gigantičnost kovového kolosa jsme si následně vychutnali z paluby vznášedla a přes mířidla rotační zbraně. Uff.

Killzone 3 04.jpg

Ukázka sice nenechala vyzkoušet jet-packy, které mají být jedním z velkých lákadel, ale stejně jsme se bavili. Ano, Killzone 3 asi nepřinese do žánru žádné převratné prvky a bezpečně se drží vymezených mantinelů, ale dělá to dobře. Pokud bychom si měli stěžovat, tak na občasnou viditelnou skriptovanost, kdy si Helghani chodí na olověný nášup, dokud se nepřesunete dál.

Wii-mote…tedy Playstation Move

Killzone 3 představuje i jednu z prvních hardcore her využívajících pohybové ovládání Move a vyzkoušet šlo i v preview verzi. Sice jsme nedostali ten prima vypadající plastový kvér, ale i bez něj se dá hrát. Pokud jste někdy hráli FPS hru na Wii, není třeba nic složitě vysvětlovat, protože Move nepřinese nic nového a hraje se s ním prakticky stejně.

Ano, Killzone 3 asi nepřinese do žánru žádné převratné prvky a bezpečně se drží vymezených mantinelů, ale dělá to dobře

Pomocí analogové páčky na přídavném navigačním ovladači (nebo na klasickém Dualshocku) se hýbete, prostřednictvím ovladače Move honíte kurzor po obrazovce, přičemž najetím na kraj obrazovky otáčíte hlavou. Prosté, pochopitelné, po chvíli snadno zvládnutelné.

Killzone 3 05.jpg Killzone 3 06.jpg

Zhodnotit, jestli je lepší klasický styl nebo Move ovládání je těžké. Movem jde určitě snáz střílet protivníky na aktuální obrazovce, pohyb hlavy je však dost těžkopádný a lepší na klasickém Dualshocku. Na druhou stranu se jedná o zcela jiný zážitek, který může hráčům Wii nepolíbeným připadat hodně osvěžující. Záleží na vás, nicméně Move představuje pouze jednu z možností a tak ho i bereme.

Killzone 3 preview verze nás dobře naladila na konec února, kdy se objeví plná verze odpovídající na další otázky, jako třeba délka kampaně, zábavnost multiplayeru a tak dále. Nicméně věříme tomu, že druhému dílu ostudu neudělá.

Dostupné pro: PS3
Žánr: Akce | Sci-fi FPS
Výrobce: Guerilla Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 25. února 2011
 • Hutná akce
 • Výborná atmosféra
 • Střídání tempa
 • Zábavný multiplayer
 • Slabý příběh
 • Krátká kampaň
 • Co-op jen lokálně
Související články
 1. Speciální edice Killzone 3 oficiálně
 2. GC: Killzone 3D bude stejné jako 2D
 3. Recenze: Killzone 2 – jatka pro PS3
 4. První dojmy: Killzone: Liberation – VÁLKA míří na PSP
 5. Recenze: Killzone - moderní sága o invazi

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: další lednové slevy a Star Wars zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: další lednové slevy a …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  1.  2021 | |2 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce