Killzone: Mercenary – zabíjení pro prachy (recenze)

Po Resistance se na Vitě objevila i druhá FPS série Sony, Killzone. A díky bohu, tentokrát to za to stojí.

Série Killzone na herní handheldy už jednou zamířila, nicméně Killlzone: Liberation kvůli absenci druhého analogu na PSP vsadilo na izometrický pohled a hráči tak dostali zážitek, který se od původní čisté FPS dost lišil.

Druhý pokus jménem Killzone Mercenary se už vesele šplouchá v rybníčku stříleček z prvního pohledu. Mercenary prostě je tím pravým Killzone do kapsy. Na hře nepracovalo sice původní holandské studio, ale Guerrilla Cambridge se série zhostili s respektem. No, možná až moc velkým.

Za Vektu! Nebo za Helgast?

Zatímco všechny příběhové kampaně předchozích her ze série vás vsadily do role vojáků armády ISA, která bojovala proti dobyvačným silám Helghastu, v Mercenary se stanete žoldákem jménem Arran Danner.

 

Příběhová linka je striktně lineární a vy budete tančit, tedy střílet, jak scénáristé pískají

 

A žoldáky nezajímá, jestli strana, na které bojují, je ta dobrá – jde jím spíš o to, kdo jim na konto dokáže poslat částky s větším počtem nul.
Mercenary 07.jpgMercenary 08.jpgMercenary 09.jpg

Zapomeňte však na to, že byste si volili, za koho chcete cedit krev. Příběhová linka je striktně lineární a vy budete tančit, tedy střílet, jak scénáristé pískají. Děj nijak nevybočuje z řad akčních stříleček a veze se na vlně klasických klišé, které raději nebudu přibližovat, ať vás neochudím o těch pár zvratů.

Postavy v Mercenary jsou šablonovité, dialogy plytké a hlavní hrdina pro jistotu nemluví vůbec. V podstatě se o příběhové složce dá říct, že moc neuráží a dokáže posloužit jako přijatelná výplň všemu tomu střílení okolo. Na druhou stranu, tohle se dá říct o všech dílech série. Jádro Killzone představují přestřelky a ty dokáží pobavit jako na konzolích.

Jde to i kradmo

Analogové páčky na Vitě sice nejsou tak citlivé jako na Dualshocku, takže herní zážitek není srovnatelný 1:1, nicméně Mercenary nabízí ten správně syrový pocit ze střílení a protivníci představují dostatečnou výzvu na to, abyste zůstali přilepeni u displeje handheldu ještě na další misi.

Mercenary 19.jpgMercenary 20.jpgMercenary 21.jpg

Velkou měrou za to hra vděčí dvěma prvkům: stealth a odměňování. Kradmý přístup a likvidace protivníků ze zálohy se stává v Mercenary validní strategií, pokud se vám podaří zlikvidovat hlídky neslyšně, můžete se často vyhnout větším přestřelkám, které následují po vzbuzení alarmu.

Mercenary 10.jpgMercenary 11.jpgMercenary 12.jpg

Hra vám k tichému postupu nabízí i dostatečné vybavení v podobě zbraní s tlumičem, či třeba brnění snižujícím hlasitost vašeho pohybu. Zásadním pomocníkem se stávají i klasické údery nablízko, kde nechybí ani quick time eventy – jen místo zmáčknutí tlačítka musíte přejet prstem po dotykovém displeji ve správném směru. Následně se přehraje některá z animací, ve kterých podřezáváte krky nebo bodáte do rozkroku a je vymalováno. Krví.

Mercenary 01.jpgMercenary 02.jpgMercenary 03.jpg

Nicméně hra rozhodně není žádným Deus Ex či podobnou stealth hrou. Kompletně se střílení rozhodně vyhnout nejde, stále představuje nosnou část hry a až na drobné odbočky, které vás stejně zavedou na stejné cílové místo, nabízí Mercenary striktně lineární úrovně. Tvůrci byli hodně konzervativní a v průběhu devíti příběhových misí narazíte na všechny tradiční pasáže z moderních stříleček, jako jsou eskortovací úkoly, pasáž za kulometem, poletuchy či souboje s bossy.

Pokud jste hráli v posledních 10 letech nějakou střílečku, nemá vás Killzone: Mercenary čím moc překvapit. Spíš je oproti konzolovým dílům, které vás pustily třeba i za kniply bojového robota nebo nasadily na záda jetpack, herně chudší.

V hlavní roli peníze

Pravda, je tu ještě jeden zajímavý herní prvek, jenž hře pomáhá a už jsem jej jednou zmínil – odměňování. Jste žoldáci, takže za svou práci dostáváte zaplaceno. A nejde jen o splnění misí, ale peníze dostáváte prakticky za všechno.

Mercenary 16.jpgMercenary 17.jpgMercenary 18.jpg

Zastřelíte protivníka, dostanete peníze. Zabijete ho headshotem, částka bude větší. To samé platí i pro zabití ze zálohy, a pokud narazíte na důstojníka, můžete jej vyslechnout a dostat další peníze. Stejně tak vás čekají chechtáky i po úspěšném nabourání se do terminálu (klasické bonusové sbírací cíle, které jsou snad v každé hře).

Za peníze v Praze dům a v Killzone: Mercenary výbavu. V každé úrovni najdete speciální bedny, kde lze dokoupit munici a vybavení, což znamená primární a sekundární zbraň, granáty, neprůstřelnou vestu a speciální VAN-Guard systémy.

Mercenary 25.jpgMercenary 26.jpgMercenary 27.jpg

Arzenál nabízí vše od pistolí s tlumičem po raketomety, granátů existuje několik typů a různé vlastnosti mají i vesty (proti výbuchům, snižující hlučnost atd.). Lahůdku představují VAN-Guard systémy, což může být dočasná neviditelnost, štít, špionský dron nebo třeba naváděné rakety.

Je jenom na vás, jakou výbavu si zvolíte, a hra je natolik vybalancovaná, že v podstatě neexistuje ideální kombinace a záleží na vašem herním stylu. Vybavení lze libovolně měnit i v průběhu mise, pokud tedy narazíte na už zmíněné speciální bedny, takže můžete zkusit vyřešit problematickou pasáž s jinou výbavou. Prvně si tedy na ni musíte vydělat.

V jednoduchosti je síla

Pokud budete chtít si nakoupit všechno vybavení, nemine vás opakované hraní kampaně, kterou jsem osobně napoprvé profrčel za nějakých šest hodin (ukazatel v menu tvrdil 4 hodiny a 5 minut čistého času), což je asi o hodinu méně než mi zabralo Killzone 3 a hodiny dvě u Killzone 2.

Mercenary 22.jpgMercenary 23.jpgMercenary 24.jpg

Tvůrci k opětovnému spuštění misí motivují speciálními úkoly, jako je třeba použití specifické zbraně nebo dejme tomu zničení daných objektů. Každá mise má tři sady takovýchto úkolů: Precision, Covert a Demolition.

Další možností pro vydělávání peněž představuje multiplayer. V Killzone: Mercenary máte jeden společný profil, takže nakoupené vybavení je sdílené a to samé platí pro získávání vyšších ranků – je jedno, zda si na ně vyděláte v kampani anebo multiplayeru.

Mercenary 04.jpgMercenary 05.jpgMercenary 06.jpg

Ten mimochodem staví jen na třech módech: deathmatchi, team deathmatchi a úkolově orientovaném Warzone. Opět se jedná o hodně konzervativní nabídku, nicméně VAN-Guard systémy hru občerstvují, mapy jsou dobře navržené a multiplayer je prostě zábavný.

Dostupné pro: Vita
Žánr: Akce | FPS
Výrobce: Guerrilla Cambridge | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. září 2013
  • Nádherná grafika
  • Zábavné přestřelky
  • Chytlavý multiplayer
  • Možnost stealth přístupu
  • Volba vybavení a zbraní
  • Nezajímavý příběh
  • Velmi krátké
  • Jen 3 módy v multiplayeru
  • Ovládání není tak přesné
  • Nikterak překvapivá náplň misí

Jakkoliv je hra zábavná, Killzone: Mercenary nepředstavuje onen toužený system seller – titul, kvůli kterému by za to stálo si koupit PS Vitu. Jasně, grafická stránka hry dokáže vyrazit dech a bez přehánění se dá přirovnat k tomu, co nabízí Killzone pro PS3. Modely postav i prostředí jsou detailní, práce se světlem a částicovými efekty skvělá. Ani na hudbu a zvuky se nedá stěžovat.

Mercenary 13.jpgMercenary 14.jpgMercenary 15.jpg

Nicméně herně Mercenary na Killzone 2 a 3 ztrácí a i když se rozhodně jedná o tu nejlepší FPS na Vitě, v konkurenci odpadního Resistance a Call of Duty to zase takové úsilí nedalo.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nového roku

Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nov…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

1.  1.  2021 | |6 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
10 největších zklamání odcházející generace aneb co se opravdu nepovedlo

10 největších zklamání odcházející generace aneb c…

Odcházející generace nejen herních konzolí, ale i her, nás v mnoha věcech potěšila, ale i v mnohých zklamala. Vybrali jsme největší zklamání posledních let.

2.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma