Kingdom Hearts III: jedinečná pocta pohádkovým světům (recenze)

Dlouhých čtrnáct let museli fanoušci série čekat na další pokračování. Vyplatilo se takové čekání?

Co baví

  • Krásné pohádkové světy
  • Postupně dávkovaný obsah
  • Výtečná hratelnost
  • Povedený dabing
  • Zábavný soubojový systém
  • Možnost fotit selfie

Co vadí

  • Zbytečně dlouhé cut-scény
  • Pro nováčky složitější orientace
9/10
Hodnocení

Po vlažnějším začátku tohoto roku se konečně začíná naplno rozjíždět i herní kolotoč. První letošní hity v celé své parádě obstaraly asijské tituly Ace Combat 7 a remake Resident Evilu 2. O to překvapivější je potom skutečnost, že i třetí velký kousek roku 2019 pochází z Japonska.

KINGDOM HEARTS Ⅲ_20190202185337.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190202185828.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190202190630.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190202202315.jpg
Kingdom Hearts III nabízí jedinečnou pouť nejen po světech Walta Disneyho

Na Kingdom Hearts III od studia Square Enix hráči čekali neuvěřitelných čtrnáct let. Celou jednu generaci konzolí se modlili a volali po pokračování kouzelného příběhu, který by mohl završit celou slušně rozjetou sérii. A nyní se konečně dočkali. Je KH III důstojným pokračováním a vyplatilo se tohle zdánlivě nekonečné čekání?

Východ není západ

Přiznejme si to na rovinu. Byť jsou světy s visačkou Walt Disney v západním světě více než oblíbené, zmíněná herní série si získala svou fanouškovskou základnu především na východě. Přitom hra skrývá nemalý potenciál stát se globálním herním hitem.

Této skutečnosti si byli vývojáři více než vědomi, a proto hned v samotném úvodu hráčům představují shrnutí toho nejpodstatnějšího z předchozích dílů formou seriálového „V minulých dílech jste viděli“. Bohužel krátké pětiminutové video rozhodně nedokáže shrnou veškeré klíčové události z celého univerza a nováčkům v sérii pravděpodobně stejně nepomůže. Byla by však nesmírná škoda nechat se znechutit zmateným a nejasným úvodem hry, neboť ta ve svém celku nabízí celkem transparentní vyprávění, které, přiznejme si to, v žádném případě nenadchne, ale výtečně zapadá do celku. 

KINGDOM HEARTS Ⅲ_20190202191303.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190202204224.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190202204422.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190202205629.jpg
Hra přináší skvělou zábavnou hratelnost na několik desítek hodin

Po narační stránce jsou právě animace osvětlující celkové dění zásadním prvkem a vodítkem. Ty jsou příjemné zejména pro své filmové podání, nemohu se však ubránit, že jich je někdy až příliš a občas narušují celkový spád hry. To samé platí i pro momenty, kdy se po některých soubojích obrazovka celkem agresivně rozzáří, aby bylo jasné, že epický souboj právě skončil.

Z Karibiku až na Olymp a zpět

Příběh se točí okolo Sorova putování po jednotlivých světech, ve kterých se setkává s řadou známých postav. Byť to může znít celkem neuvěřitelně, celkové propojení tradičních světů s vlastním příběhem funguje na jedničku. Vyprávění je tak pěkně ucelené, smysluplné a zábavné zároveň.

Během výpravného putování hráči zavítají na Olymp, do království Corona, do světa hraček, na karibské ostrovy či do Stokorcového lesa. Jak již samotné světy napovídají, hlavní hrdina se společně se svými pomocníky Goofym a kačerem Donaldem setká s Herculem, Jackem Sparrowem, Chipem a Dalem, Mickey Mousem, medvídkem Pú, postavami z Toy Story či Ledového království. Veškeré světy jsou nádherně zpracovány a dávají zavzpomínat na dětská léta.

maxresdefault.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190202210524.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190203085926.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190203095354.jpg
Titul není určen pouze mladšímu publiku, své si tu najde snad každý

Ovšem pozor, přestože se celá hra odehrává v pohádkových světech, v žádném případě se nejedná o primitivní záležitost určenou pouze mladšímu publiku. Ba naopak. Herní systém je až překvapivě propracovaný, a to s pověstnou japonskou precizností. Kingdom Hearts III je nejen povedeným mixem herním světů, ale rovněž jednotlivých žánrů. Vývojáři ze Square Enix titul pojali hodně hravě a vytvořili klenot na pomezí akčního RPG a hack'n'slash mlátičky s přesahy do arkádového hraní.

 

Herní systém je až překvapivě propracovaný, a to s pověstnou japonskou precizností. 

 

Silně variabilní RPG prvky nenabízejí zbytečně mnoho možností, které by odváděly pozornost od samotného hraní, umožňují však jednotlivé postavy přizpůsobovat více než dostatečně. Celé hratelnosti dominuje soubojový systém, který opět není nikterak komplikovaný a sofistikovaný, ve finále však působí velice efektně a hlavně zábavně. Vzdáleně lze celkový koncept hratelnosti přirovnat k zatím poslednímu dílu Final Fantasy. I ten totiž nabízel vymazlený crossover se vším všudy. Tradiční podivnosti typické pro japonské hry naštěstí vývojáři dokázali udržet na únosné míře, proto je hra celkem snadno přístupná i pro západní trh. Naopak cítit je silný smysl pro detail a maximální vypiplanost, které si někdo možná ani nevšimne. Jako příklad uveďme rozdílnou stylizaci či kostýmy hlavních hrdinů v každém z jednotlivých světů. Velice příjemnou a zábavnou záležitostí je také focení selfie se svými parťáky, kteří se předvádějí jedna radost.

Goofyho tlupa

Soubojový systém sestává z možnosti použití kouzel nebo klasického útoku na blízko. Samozřejmostí je pochopitelně možnost uhýbání či uskakování. To však není zdaleka vše, neboť po nabití akčního ukazatele lze využívat řadu speciálních útoků, které buďto znásobují jednotlivá kouzla nebo zapojují do zničujících útoků Goofyho s Donaldem. K tomu je navíc třeba přičíst tzv. Attraction Flow, který představuje úchvatnou podívanou v podobě přivolání vybraných světélkujících atrakcí Disneyworldu, které se opět váží na konkrétní světy. Do cesty se hlavním hrdinům staví nejrůznější havěť tamějšího univerza, ale i řada nápaditých bossů. Souboje s nimi nejsou nikterak obtížné, ale mnohdy zaberou poměrně dost času. To ve finále kvitujeme s povděkem, protože zápolení jsou tak v jádru ještě epičtější.

Kingdom Hearts III ovšem není pouze zábavný bojovný systém v nádherně zpracovaných pohádkových světech, ale především neustálé proměny tempa a řada nejrůznějších arkádových miniher. Nejedná se o volbu, ale o nutnou součást postupu, která však naneštěstí nepůsobí nikterak křečovitě. Při cestování mezi jednotlivými světy si tak například připomenete starou dobrou hru Space Invaders, ve Stokorcovém lese zase budete naopak medvídku Pú pomáhat s jeho úrodou.

 

Kingdom Hearts III není pouze zábavný bojovný systém v nádherně zpracovaných pohádkových světech, ale především neustálé proměny tempa

 

Jedná se o jednoduché minihry, které si můžete kdykoli dobrovolně zopakovat a překonávat své nejvyšší skóre. A zároveň o další prvek hratelnosti, který titul posouvá opět o kus dále. Kingdom Hearts III je tak neskutečně pestrou a zábavnou hrou, která nepřestává nudit ani na jedinou vteřinu. Neustále budete překvapováni herní náplní, variabilitou, hravostí a pestrostí. A kdyby se přece jen zdálo, že se začíná herní náplň opakovat, přichází změna prostředí a nové, věrně známé postavy.

Citlivě a s rozumem

Výhodou hry je také citlivě dávkovaný herní obsah. Hra na hráče nevychrlí veškeré možnosti během prvních desítek minut, ale nechává si své trumfy skryté i na pozdější chvíle. Opět je tak eliminována možnost jakéhokoli úpadku herního spádu.

08.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190204182203.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190202210329.jpgKINGDOM HEARTS Ⅲ_20190204183600.jpg
Hra hýří barvami a dýchá z ní pozitivní nálada

Velkou pochvalu rovněž zaslouží celkové grafické zpracování, které věrně kopíruje své filmové předlohy, stejně tak jako dabing jednotlivých postav, který dá opět zavzpomínat na dětská léta. Přestože hra neobsahuje českou lokalizaci, nároky na znalost anglického jazyka nejsou nikterak vysoké. I mírně pokročilí se tak ve hře budou zdatně orientovat víceméně bez větších problémů. Ocenit také musíme velice dobrý technický stav. Během testování na konzoli PS4 Pro jsme nezaznamenali žádné výraznější komplikace, bugy apod. Hra jistě není bez chyb, zdá se ovšem, že netrpí žádnými výraznějšími nedostatky. A pokud přece jen, vše jistě opraví nějaký ten patch.

Ke kladům musíme zcela jistě přičíst i poměrně slušnou herní dobu, která se pohybuje někde okolo třiceti hodin, při pečlivějším průchodu jistě o několik hodin déle. A jde o opravdu zábavně strávené hodiny, které si budete užívat na maximum.

Verdikt

Kingdom Hearts III je vybroušený herní klenot vhodný pro všechny generace a zároveň důstojné pokračování celé série. Pokračování, které navíc funguje i jako samostatná hra. Jde o maximálně pestrý a zábavný crossover vytvořený s typickou japonskou precizností. Autoři nepřešlapují na místě a přinášejí nabušený herní koktejl plný příjemných momentů, odehrávajících se ve věrně známých světech Walta Disneyho. Ve finále tak zamrzí snad jen trochu složitější orientace v univerzu, zejména potom pro nováčky série a zbytečně dlouhé cut-scény.

Váš názor Další článek: Mortal Kombat 11 odhaluje dalšího bijce, do soupisky se vrací Kabal

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,