Kingdoms of Amalur: Reckoning - na dlouhé zimní večery (dojmy)

Akční RPG bývají otázkou kompromisů. KoA: Reckoning ukazuje, že dokáže být akční i RPG naplno, zábavné a pěkně dlouho.

Po víkendu stráveném hraním Kingdoms of Amalur mne stále děsí pohled na herní mapu. Zvyklý z moderních her, že za večer je dohráno, najednou vidím, že prozkoumánu mám jen zanedbatelnou část. A to jsem splnil desítky dlouhých a zajímavých úkolů, vybojoval epické souboje, vyráběl spoustu předmětů a skvěle se celou dobu bavil.

Přitom lehký pohled do tabulky odsuzuje KoA do kategorie akčních RPG, kde byste nečekali v podstatě žádnou hloubku vývoje postavy. Je to ale trochu jinak - sice se vám nedostává klasických statistik v podobě fyzických a psychických atributů vašeho heroje, ale místo toho máte desítku skillů (od alchymie, přes plížení, až třeba ke smlouvání a objevování světa), tři kombinovatelné talentové stromy, kartičky Fate dávající bonusy a hromady předmětů. A to nezmiňuji různá vylepšení za nalezené šutry s básničkami a splněné úkoly.

Kingdoms of Amalur Reckoning 04.jpg

Při hraní si pak občas připadáte skoro jak v klasických MMORPG - máte výrobní profese, za herní peníze můžete kompletně překopat zaměření svojí postavy, nepřátelé a rostlinky se při dalších příchodech do zóny znovu objevují na svých místech. KoA si bere často to nejlepší z různých žánrů a přidává i svoje trumfy. Zaujala mne třeba možnost už při sbírání věcí je umístit do kategorie junk, co se vám nemotá v inventáři a můžete je hromadně prodat obchodníkům.

Kingdoms of Amalur Reckoning 01.jpgKingdoms of Amalur Reckoning 02.jpg

A jakmile se dostanete do boje, celý dojem se změní. Kutálíte se po okolí, používáte v rychlosti kouzla, dvě zbraně a štít, divoce mačkáte do rytmu komba a sledujete zářivé efekty všude okolo. Navíc se vám plní ukazatel Fate a slibuje možnost spustit Reckoning. V tomto módu se protivníci zpomalí, vy vesele běháte mezi nimi a připravujete se na jejich efektní doražení. Zakončení je tolik, že se jich jen tak nenabažíte, navíc slibují více zkušeností a možnost získat extra předměty.

Celá hra se přitom odehrává ve skvěle barevně laděných lokacích. Počátek v temnotách střídá skoro až pohádkový magický les s temnými jeskyněmi plnými mlhy, kterou by i Rákosníček záviděl. Všude se rozevírají květy, jež trháte pro alchymii a květiny se stáhnou, ale stále doplňují prostředí. V boji sledujete hromady efektů a jasně poznáte, kdy se máte něčemu vyhnout, nebo že protivníky drtíte. I vaše postava do toho prostředí pěkně zapadá, jasně na ní poznáte každé vylepšení a třeba klasická možnost z MMO skrýt si helmu je už skoro samozřejmostí.

Kingdoms of Amalur Reckoning 03.jpgKingdoms of Amalur Reckoning 05.jpg

Tvůrci mají v záloze i prvních pár DLC, které vám hru rozšíří, ale tím se vracím k začátku článku - po celou dobu hraní jsem měl spoustu postranních úkolů a i hlavní dějová linie se pozvolna rozvíjela, aniž bych měl pocit, že se konec jakkoliv blíží. Šedesátka slibovaných hodin se lehkým odhadem může protáhnout i na výrazně vyšší číslo, přitom to vypadá, že nuda nehrozí. Rozhodně se je na co těšit, za měsíc už dlouhé zimní večery bude možno trávit v pohádkovém světě z pera R. A. Salvatora.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce, RPG | akční openworld RPG
Výrobce: 38 Studios | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 10. února 2012
 • Zajímavý soubojový systém
 • Kombinování různých dovednostních stromů
 • Pohádková grafika
 • Minimum bugů
 • Nutnost gamepadu
 • Slabší dabing
Související články
 1. Demo Kingdoms of Amalur vás odmění bonusy pro Mass Effect 3
 2. Boje v Kingdoms of Amalur vypadají hodně zábavně
 3. Kingdoms of Amalur: Reckoning se rýsuje jako zatraceně slibné RPG
 4. Kingdoms of Amalur: Reckoning – svěží akční RPG (dojmy z GC)
 5. Galerie: Kingdoms of Amalur: Reckoning
 6. Další hrou EA bude Kingdoms of Amalur

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

včera | | 27 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |