Kirby: Mouse Attack – Kde je můj koláček?!

Legenda plošinovek se vrací na handheldu od Nintenda! Kirby je stále roztomilý, příběh krásně infantilní a grafika pastelová jak z dob Jazz Jackrabbita. Zaskáčete si, zabojujete, zapřemýšlíte a pobavíte se – ale stačí to na dobrou hru?
Kirby: Mouse Attack – Kde je můj koláček?!

Objednejte si Kirby: Mouse Attack na shop.Doupě.cz


Kirby: Mouse Attack(NDS): 1199 Kč


Platforma: NDS
Typ hry: 2D plošinovka
Multiplayer: ano, minihry, pro 4 hráče
Výrobce: HAL Laboratory (
http://www.hallab.co.jp)
Vydavatel: Nintendo (
www.nintendo.com)
Distributor v ČR: Conquest (
http://www.cqe.cz)
Homepage:
http://www.kirbysqueaksquad.com

Kirby, růžová potvůrka s nožičkami a ručičkami, je tu s námi téměř 16 let. Za tu dobu se stihl vypořádat s mnoha nepřáteli – namátkou jmenujme chamtivého krále Dedede, tajemného Dark Mattera či Meta rytíře. Popularita koule s končetinami se promítla téměř všude. Využití postavičky na reklamních materiálech Nintenda a v jiných hrách firmy by nebylo nic neobvyklého, ale komiks a dokonce televizní seriál jsou již poměrně výjimečnými záležitostmi.

  
Hodil by se spíš bič * Drápy vs. hlína * Ty sníst moje nudle!

Žánr primárních her s Kirbym (tedy těch, které nesou jeho jméno) se od roku 1992 nezměnil, stále se jedná o 2D skákačky. Jediného vylepšení se dočkala grafika, seznam schopností hlavního hrdiny se sice mírně rozšířil, ale jinak jsou si tyto hopsačky velmi, velmi podobné.

Hop sem, hop tam

Je stejná i nová hra? Na tuto otázku nejsem schopen dát jednoznačnou odpověď, protože jsem všechny předchozí tituly nehrál, ale dle všech dostupných materiálů musím říci: „Ano, je.“ Kirby může chodit, běhat, může se potápět a létat. Taktéž nasává své nepřátele do sebe a používá je jako zbraň, popřípadě je polkne a převezme některou z jejich speciálních schopností – chrlení ohně, zmrazování okolí apod.

Díky možnostem převzít speciální schopnosti je i výběr nepřátel různorodý. Od potvůrek, které vám něco udělají jen tehdy, když se jich dotknete, až po hnusné ledňáčky, jež vás svým dechem zmrazí do kostky ledu. Speciálním případem jsou bossové, jejichž zabití často vyžaduje větší námahu. Skoro každá úroveň má svého menšího hlavního nepřítele, epizoda pak končí epickou bitvou s velkou potvorou. Ta má logicky o něco větší výdrž a občas je nutné i zapojit nejen rychlé palce, ale i mozek.

  
Nebe, nepřátelé... idylka * Jeden z minibossů * A kdo doletí výš?

Zkušenosti nabité souboji s bossy je občas nutné využít i přímo v levelech např. k zmražení vodního toku či prásknutí palicí do kolíku. Mezi skutečně osvěžující prvky patří úrovně, jež evokují slavnou scénu z Indiana Jonese – utíkání před velkým balvanem. Design úrovní je tím originální a nutí hráče přemýšlet a syslit si užitečné věci. Jenže... Hra je pro začátečníky a děti, takže před každou překážkou stojí potvůrka, kterou spolknete a za pomoci její speciální vlastnosti problém vyřešíte. V případě, že byste nepřítele náhodou zabili, je zde přesně udán jejich respawn, tedy doba, za kterou se oživí. Dohrání hry potom nemá tu správnou šťávu.

Dokončení Kirby Mouse Attack vám zabere několik málo hodin pohodového hraní i v případě, že se rozhodnete sbírat všechny truhličky, jež jsou různě ukryty po úrovních a pro jejichž získání je většinou nutné zapřemýšlet a použít správnou schopnost správným způsobem. Abyste za svou snahu i něco dostali, truhličky ukrývají zajímavé bonusy, jakými jsou například jiné barvy pro hlavního hrdinu, obrázky, ale i věci přímo využitelná – rozšíření života apod. I bez sbírání truhliček nicméně můžete hru dokončit. Jediné, které musíte získat pro přístup do posledních epizod hry, jsou speciálně označené velkou září a nachází se před minibossem na konci úrovně, takže žádné velké hledání ani přemýšlení nehrozí.

Po stopách ovocného koláčku 

Proč vlastně Kirby všechny útrapy podstupuje? Představte si, že si tak sedíte na okraji jezera a chcete si dát odpolední svačinku – koláček. Náhle je vám však od úst ukraden – Kirby se rozhodne pro odplatu a pro znovuzískání pochutiny! Prvním viníkem se zdá být chamtivec Dedede, ovšem brzy se ukazuje, že za celým koláčkovým spiknutím stojí někdo zcela jiný. Příběh se postupem času větví ještě více a přes primární určení hry dětem jsem místy nechápal souvislosti. Veskrze mi poslední dvě epizody přišly jako uměle připláclé ke hře, ať je delší a co na tom, že se to zamotává. Ovšem co bychom neudělali pro porci jednoduchých cukrů!

  
Magie světem vládne * Jeden z hlavních bossů. Asi nejlehčí * Minihra s požíváním koláčků

Někdo by namítl, že kus koláče není důvod pro tak rozsáhlou operaci a pohybovou aktivitu, jenže my, kteří rádi jíme, víme, co znamená ztráta byť jen jediné kalorie. Ovšem, nejsme bubliny, které umí létat, ale bubliny, které jsou nemilosrdnou gravitační silou stahovány zpět k zemi, a tak si plníme své dětské sny a kvůli jídlu procestováváme s Kirbym různá prostředí. Epizodu v mracích, na ledovém ostrově, aktivním vulkánu, rozkvetlém království a mnoho dalších. Nelze tvrdit, že by nebyly zábavné nebo že okolí je stále stejné, ale občas jsem si říkal, že všechny tyto prostředí jsem již někde viděl. Chtělo by to trochu invence, cokoliv nového. Klidně to mohlo být šílené, autoři jsou přeci Japonci a na něco by jistojistě přišli.

  
Bublybublybubly * Ukradl mi truhličku, tak ho musím zpacifikovat * Jedna z nutných truhel

Osamocený záblesk originality se objevil v misích z industriálního prostředí, kde například takový kov vedl elektřinu. Úroveň považuji za nejdospělejší ze všech, špinavé a zrezlé železo vytvářelo atmosféru rozkladu, ve které ostře kontrastovali lehce úsměvní nepřátelé. Nemohl jsem si nevzpomenout na Jazz Jackrabbita, kde se tyto kulisy také objevily.

Výtvarné ztvárnění nemá chybu. Od prosluněných pláží až po pohádková nebesa jsou pestré pastelové barvy dokonalým prostředkem, kterak k obrazovce připoutat více lidí, jak mladých tak starších. Slovy jedné z mých kamarádek: „Je to úžasně roztomilé.” Ozvučení se nese v duchu pohodových, ale místy lehce vtíravých melodií. Ne nadarmo je jedním z odemykatelných bonusů přehrávač herní hudby a zvuků.

Využití vlastností DSka

Nakolik jsou využity speciální funkce handheldu? Málo. Na dotykovém displeji je umístěn inventář a při minihrách se mění v hlavní herní plochu. Minihry se dají jako jediné hrát ve více hráčích, ale osobně nevidím důvod proč tak činit. Ne, že bych neměl rád společnost, ale všechny jsou slušně řečeno nezábavné. První spočívá v co nejrychlejším pojídání koláčků zpod tácu, který se vždy na chvíli zvedne, druhá představuje variantu ke klasickému autodromu (snažíte se bouráním vytlačit protivníka z hrací plochy, jež představuje jakýsi talíř) a ve třetí pouze střílíte bubliny po pokladech. Čtvrtá, která se odemkne až po dohrání hry je jen klasické zabíjení bossů. Ani jedna z těchto her není žádné terno a osobně jsem je hrál jen párkrát, protože mě prostě nebavily.

Světlé stránky hry
  • Zábavnost
  • Skryté truhličky
Temné stránky hry
  • Krátkost
  • Nezábavné minihry
  • Velice lehká hra

Nezbývá, než doporučit hru menším dětem a začátečníkům. Pobaví se a nebudou se stresovat z vysoké obtížnosti, obtížného ovládání a ani složitých herních mechanismů.

          Grafika: 8/10
          Hudba: 7/10
          Zvuky: 7/10
          Hratelnost: 7,5/10

Klasická 2D skákačka, která zabaví a pokud se rozhodnete, že si chcete trápit mozek, tak ho i jemně zavaří. Ovšem krátkost a jednoduchost nelze odpustit – titul je určen primárně dětem a začínajícím hráčům. Nemohu ale říci, že bych se dobře nebavil a za nižší cenu bych bral Kirbyho všemi deseti. Ta současná nutí k delšímu zamyšlení.

          Celkové hodnocení: 7,5/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |