Kirby’s Epic Yarn – roztomilost a hratelnost na druhou (recenze)

Když se podaří, co se dařit má, když vykvete Kirby z manchestru. Tádádádá. Zjistěte, jaké to je, když vyšlehne plamen zábavy.

Kirbyho asi není třeba dlouze představovat – růžová koule, která sežere, na co přijde, je totiž podobně ikonická, jako slavný Mario. A Japonci to moc dobře vědí. Možná i proto se Kirby přivalil na Nintendo Wii, aby všechny okouzlil světem, jenž je kompletně stvořen z vlny. To s sebou mimo úžasné grafické stránky, která ve hrách skutečně nemá obdoby a k roztomilosti postavy naprosto přesně sedí, přináší až nečekaně originální prvky.

 

Jádrem hry totiž není hulení trávy, jak se při pohledu na obrázky okolo může zdát, ale klasické 2D hopsání po roztomilém světě. Soupeře tak při hraní nebudete zabíjet, ale párat (taková mumie svlečená z obvazu vypadá vážně úžasně), z překážek si smotáte klubka, jimiž prorazíte jiné překážky, na plošinky budete skákat přes různé knoflíky a veškerá zranění opravíte křížovým stehem. Dobře, to poslední jsem už lehce přehnal, ale zbytek sedí naprosto přesně.

VIDEO: 3101 'Kirbys Epic Yarn - E3 trailer'

Plošinovka však ve své vlnité podobě dostává ještě úplně jiný rozměr – Kirby se totiž může transformovat do několika různých podob (může imitovat mašinku, obřího bitevního robota, UFO, autíčko, padáček a spousty dalších různých příšerek a strojů), které drasticky mění celou hratelnost. Nemusím doufám zdůrazňovat, že veškeré nové nápady jsou do hry zpracovány extrémně nenásilně a herní náplň úžasně oživují.

Epická óda na fantazii

Mimo originálních herních prvků se ale dočkáte i povedeného level-designu, který se jako růžová nit vine celým Kirbyho dobrodružstvím. Sedm pohádkových světů nabízí dostatečně různorodá prostředí k tomu, abyste se jak vy, tak designéři mohli dostatečně vyblbnout. V jednu chvíli skáčete na hlavu dinosaurům, ve druhou se prokousáváte horami šlehačky, ve třetí jen stěží dobrzďujete běh na zledovatělé vozovce a ve čtvrtou zjišťujete, jak lehce se dá spálit pozadí o lávu.

V jednu chvíli skáčete na hlavu dinosaurům a ve druhou se prokousáváte horami šlehačky

Není se však až tak čeho bát. Ovládání je extrémně jednoduché, umřít snad nejde a jakékoliv pochyby o obtížnosti rozptýlí první osahání si hry v praxi. To se sice bohužel podepisuje na cca sedmihodinové herní době, pokud si jen tak v klídku projdete všechny dostupné úrovně, ale zoufat nemusíte ani po dokončení. Získat všude maximální skóre, najít všechny schované předměty a ukrytá zákoutí vám totiž zabere ještě minimálně jednou tolik času, což už se akceptovat rozhodně dá.

kirbyepicyarn_01.jpgkirbyepicyarn_02.jpg

Kaskádu úžasných a šílených nápadů pak doplňují slušné příběhové animace, jež hýří vtipem a u nichž stejně jako u některých světů začínáte pochybovat, zda autoři hru dělali aspoň trochu střízliví. To není ale ani vaše, ani moje starost. Jediné, co musíte při Kirbym dělat, je vyvalit se do křesla, připravit hbité prsty a vrhnout se do víru úžasného dobrodružství.

Ve dvou se to lépe táhne

Klasická hratelnost 2D hopsaček a úžasná roztomilost hry vyloženě vybízí k tomu, abyste si nejnovější přírůstek do široké palety her s růžovou koulí zahráli s přítelkyní nebo s dětmi. A také, že si jej velice jednoduše zahrajete – všechny úrovně jsou totiž navrženy tak, aby se daly pohodlně dohrát i ve dvou hráčích, přičemž druhá postava, princ Fluff, je Kirby oblečený do bledě modré. Hráči jsou si tak rovnocennými partnery a můžou si naplno pomáhat, i škodit (ostatně, kdo by netoužil použít svou přítelkyni/přítele ke zničení obzvláště ohavného monstra).

Kirby’s Epic Yarn je úžasně roztomilá, originální a hlavně zábavná hra, u které jsem se bavil víc, než u všech „nejnabušenějších jarních titulů“

Kirby’s Epic Yarn je úžasně roztomilá, originální a hlavně zábavná hra, u které jsem se bavil víc, než u všech „nejnabušenějších jarních titulů.“ Dragon Age 2 i Total War mě nechávají zcela chladným – ale Kirby, ten mě zahřeje vždycky. A ještě mi k tomu uštrykuje hezké ponožky a na tváři vykouzlí široký úsměv. Můžu jej tak s klidem doporučit všem, kdo mají rádi roztomilé věci, plošinovky a hlavně smysl pro humor. Jedinou překážkou pro zkušené hráče se však bohužel stává relativní jednoduchost a krátkost.

kirbyepicyarn_03.jpgkirbyepicyarn_04.jpg

Dostupné pro: Wii
Žánr: Arkády | Plošinovka
Výrobce: Hal Laboratory | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 26. únor 2011
  • Originalita
  • Roztomilost
  • Úžasný level-design
  • Starosvětská 2D hopsačka s novými prvky
  • Kooperativní hraní
  • Jednoduchost
  • Relativní krátkost

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A