Kladivo na Intel: SledgeHammer od AMD

Nejen Intel dnes plánuje (a že už ho plánuje pěkně dlouho :-) 64bitový procesor pro platformu PC. Firma AMD se rozhodla, že bude Intelu šlapat na paty i na tomto poli.

AMD, dlouholetý rival Intelu, představil hlavního soupeře nového 64bitového intelovského procesoru Itanium (dříve známý pod kódovým označením Merced) – procesor s krycím jménem SledgeHammer. AMD narozdíl od Intelu, jehož Itanium bude používat zbrusu novou instrukční sadu, pokračuje v rozšiřování stávající sady instrukcí x86. Tento přístup má umožnit uživatelům přejít na 64bitovou technologii až v okamžiku, kdy ji budou jejich aplikace skutečně vyžadovat, a zajistit zpětnou kompatibilitu s dnešními aplikacemi bez zbytečného poklesu výkonu oproti současným 32bitovým procesorům (PIII a Athlon). To se zdá být zásadním problémem Itania, jehož použitelnost a hlavně rychlost ve stávajících aplikacích a operačních systémech je stále více či méně problematická. AMD sází na neochotu uživatelů zahodit nemalé finanční prostředky investované do současných 32bitových systémů a nabízí jim bezbolestnou a relativně bezpečnou cestu do 64bitového světa. Intel naproti tomu věří v sílu své nové architektury IA 64 použité u Itania, která má být přístupnější budoucím inovacím (narozdíl od dolepované x86).

Firma AMD poskytla specifikace nového procesoru hlavním vývojářům software včetně Microsoftu, který bude jedním z hlavních ukazatelů prosazení obou přístupů. Tímto krokem chce AMD připravit dostatečné softwarové zázemí pro uvedení nového procesoru.

Společně s novým procesorem byla představena sběrnice budoucnosti – Lightning Data Transport (LDT) s propustností až 6,4 GB/s (mezi North bridge, South bridge a PCI/SIO, případně mezi více North bridges u víceprocesorových systémů) oproti dnes běžným 266 MB/s. Jedná se tedy o více než 20násobný nárůst a to už není jen drobnost. LDT poskytuje velmi rychlé spojení sběrnicovým standardům jako PCI nebo SIO. Zvýšený výkon sběrnice umožní maximální dosažitelný nárůst výkonu u počítačů s procesory Athlon.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A