Komentář: Hry s myšlenkou – dospívající médium

Stále častěji je z úst hráčů slyšet, že chtějí takové hry, které donutí k zamyšlení podobně jako filmy a knihy. Já zjistil, že takové už jsou.
Seznam kapitol
  1. I v krvi se dá najít smysl
  2. Rezervy, fantasmagorie a hráči

V poslední době se na fórech a SuperFórech dají najít příspěvky o tom, jak lidi už nebaví hrát, protože se jim dostává stále toho samého, jako před lety a hry se nikam neposunují. Lidé chtějí přesah, pevně daný příběh a něco navíc, něco neokoukaného, nového. Kde chodit pro inspiraci už se zmínil můj kolega ve čtvrtečním článku, já vám ovšem představím hry, u nichž jsem si jistý, že nějakou myšlenku mají. A skutečně nejde jen o profláklé adventury, Bioshock, Mass Effect a čtvrté GTA, jehož půvaby byly již rovněž odhaleny.

presahvehrach_art1.jpg

Ne, já se chci zaměřit na hry, jimž nikdo pořádnou pozornost nevěnoval a jejichž jemné náznaky ani hráč nikdy nemusí odhalit. A přesto se u nich dokonale pobaví, spokojeně vývojářům zaplatí a půjde o hru dál.

„Hra je tak zábavná, jako hráč sám.“

Jako to ostatně dělá většina lidí s filmy a knihami. Mezi nimi se pak vyskytují intelektuální kusy, které v paměti uvíznou o něco lépe a zanechají ve čtenáři jakousi podvědomou stopu, ovlivní jeho myšlení a částečně i pohled na svět. Zadrnkají na tu správnou strunu.

arma2_03.jpgarma2_08.jpg

V jejich případě nikdo nepochybuje nad tím, že část zážitku dotváří životní zkušenosti čtenáře/diváka. Člověk bez určitých zážitků zkrátka není schopný odhalit přenesený význam jednotlivých vět a neprožije potom to, co autoři zamýšleli. To, co chci říct dál a ukázat na konkrétních příkladech, by se dalo shrnout do věty, kterou používá jako motto jeden z designérů ArmA 2: „Hra je tak zábavná, jako hráč sám.“

Zaprášené klenoty

Na tuto větu by mi většina hráčů jistě odpověděla, že nemám pravdu – že hry jsou výborné, lepší, průměrné, horší a vyloženě špatné. S tím samozřejmě souhlasím, jinak bych ani nemohl dělat práci, jež dělám a musel se věnovat něčemu úplně jinému. Přesto se však v onom mottu skrývá obrovský kus pravdy. Moderní hry se některým konzumentům nelíbí z různých důvodů. Jednou je to přílišná jednoduchost, podruhé přílišná složitost, potřetí stupidní příběh, počtvrté je hra příliš krátká a popáté zase moc dlouhá. Největší důvod ze všech je ale ten, že designéři pomalu ale jistě zabíjejí hráčovu fantazii.

arma2_05.jpgarma2_12.jpg

Může za to zčásti i grafické zpracování, které při už takřka reálném zobrazení nemusí hráč nijak dokreslovat svou představou svět, v němž se prochází. Je to, jako kdyby vám někdo dal knížku, v níž by bylo vše naprosto dokonale popsáno a pro jistotu by ke každému okamžiku existovala ilustrace vytažená přímo z autorova mozku. Tedy něco, co byste sice sledovali jako u vytržení, ale u čeho byste nemuseli přemýšlet. Nešlo by o to, co daná metafora znázorňuje, prostě byste přímo viděli to, co autor napsal. 

hrysmyslenkou_03.jpghrysmyslenkou_04.jpg

Problém je, že i při tomto vidění by se za komíháním mečů a svistotem kulek mohl skrývat nějaký vyšší smysl. Stejně jako se v poslední době skrývá ve hrách, jen to většina jejich konzumentů nevidí a mám takový pocit, že ani nechce vidět. Teprve až hra naservíruje určité myšlenky, přidá k nim platinový příbor a zlaté prostírání, teprve potom dojde hráči, že to všechno možná má nějaký skrytý význam. Dokonalým příkladem je třeba již stokrát omletý Bioshock – ano, je plný objektivismu, ale může hráč tuto filozofii ve hře minout?

Několik vět

Z mého pohledu se tak stala mnohem cennější hra, v níž jde filozofie přehlédnout hodně snadno a v níž spousta lidí vidí jen zajímavou, avšak špatně nadesignovanou akční hru. Určitě ji znáte a myslím si, že je zde i veliká šance, že jste ji hráli. Mluvím o Far Cry 2, které sám označím za stereotypní a po herní stránce nepříliš geniální hru. Jenže to, co jsem si při hraní v jednu chvíli uvědomil, mě zasáhlo rychlostí šrapnelu a vypálilo se mi do mozku větší intenzitou, než se kdy jaké hře povedlo.

Nemá nakonec i ten prokletý respawn nějaký smysl?


Událost, jež spustila ozubená kolečka v mém mozku vypadala vcelku nepodstatně. Během jízdy po vyprahlé savaně mi zablikalo GPS, což znamenalo jediné – někde v okolí se válel diamant. Bohužel jsem při jeho hledání natrefil na jednu z hlídek, kterou jsem musel pobít, abych vzápětí zjistil, že si mě díky tomu všimli i muži z nedalekého kontrolního bodu a chystají si z mé kůže vyrobit předložku před krb. Budiž, postřílel jsem je také a sebral hledaný diamant. Pod fousy jsem se ušklíbl „A tohle všechno kvůli jednomu podělanému kamínku.“

hrysmyslenkou_01.jpghrysmyslenkou_02.jpg

V tu chvíli mi došlo, že jsem byl svědkem a hlavním hybatelem něčeho, co se v Africe běžně děje. Svíral jsem v ruce tzv. krvavý diamant, kamínek, který v penězích znamená mnoho, ale jeho hodnota je draze zaplacena už při samotném těžení. To však ještě nemluvím o válkách jednotlivých kmenů, o tom, jak jsou chudí lidé vykořisťováni těmi, kteří mávají ve vzduchu Kalašnikovy a terorizují okolí. Když pak někdo zabije a vyhladí jedny tyrany, během chvíle se objeví další. Řekněte, nemá nakonec i ten prokletý respawn i nějaký smysl?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A