Konec násilných her v Kalifornii?

Pod číslem AB1179 se skrývá návrh zákona, který možná zcela změní prodej her v Kalifornii. Pokud bude schválen, od nového roku nesmí být násilné hry prodány dětem a mladým lidem do osmnácti let. A nejen to. V případě porušení zákona hrozí prodejci pokuta až jeden tisíc amerických dolarů.

AB1179 navrhl člen zákonodárného shromáždění Kalifornie Leland Yee. Kalifornský senát ho schválil poměrem hlasů 22:9 a následně vrátil zákonodárnému shromáždění, kde návrh uspěl skórem 65:7. Teď už zbývá jen podpis nebo veto kalifornského guvernéra, kterým není nikdo jiný, než bývalá akční hvězda Arnold Schwarzenegger. Ten má na rozhodnutí čas do 9. října a pokud návrh podpoří, tento začne platit 1. ledna 2006.

Tohle je už druhý Yeeho pokus o regulaci prodeje násilných her. První, s označením AB450, nicméně nikdo nebral příliš vážně. Znovu se o problému začalo diskutovat až po aféře s Hot Cofee modem pro GTA: San Andreas. Dokonce to došlo až tak daleko, že na krabici každé násilné hry bude muset být nálepka s číslem 18, vyvedeném bílou barvou a obtaženém černou. Tato nálepka musí být velká aspoň 2x2 palce (přibližně 5x5 cm).

Zajímavé je, že návrh zákona vůbec neobsahuje zmínku o jinak uznávaném hodnotícím systému ESRB. Místo toho Yee nabízí vlastní systém, který je však v mnoha ohledech nepřesný a nekonkrétní. Vypadá to tedy, že vydavatelé her budou muset sami rozhodnout o hodnocení své hry a následně se bát případných postihů. Zbývá ještě dodat, že přesné znění zákonů si podle jejich čísla můžete vyhledat zde.

Doupě komentuje: USA jsou známy svým bojem proti násilí ve hrách, které však ostře kontrastuje s neustálou tvorbou akčních filmů a seriálů, jimiž je nejen tamní mládež masírována každodenně z televizních obrazovek. Zákonodárci se bojem proti hernímu násilí více dopouštějí populistických gest, než smysluplného konání. Dokazuje to i výše zmíněná pěticentimetrová nálepka, která se bude na dvanácticentimetrové krabici s hrami pro GBA vyjímat věru pěkně. Neměli bychom ani zapomenout na to, že v jiných státech byly podobné snahy o omezení prodeje her shledány neústavními.

Zdroj: GameSpot

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A