KONUNG – legenda severu v češtině

Konung je další vlaštovkou, která k nám přilétla ze země na východ od nás, až z dalekého Ruska. Tři kultury se v této RPG kombinované s prvky RTS střetávají na počátku 7. století v souboji o pradávný dar bohů – Náramek moci. Cesta k němu však vede přes desítky masožravých mravenců, jedovatých pavouků a až nechutně silných nemrtvých…
KONUNG – legenda severu v češtině

Žánr: RPG
Minimum: Windows 95/98, DirectX 6.0, DirectShow 6.0, Pentium 166 Mhz, 32Mb RAM, HDD 150 MB, 8x CD-ROM
3D: ne
Multiplayer: ne
Výrobce: 1C
Distributor:
Bohemia Interactive

Konung je další vlaštovkou, která k nám přilétla ze země na východ od nás, až z dalekého Ruska. Tři kultury se v této RPG kombinované s prvky RTS střetávají na počátku 7. století v souboji o pradávný dar bohů – Náramek moci. Cesta k němu však vede přes desítky masožravých mravenců, jedovatých pavouků a až nechutně silných nemrtvých…

Příběh
Příběh Konunga je až zapeklitě složitý. Začal kdesi dávno na úsvitu dějin, kdy Bohové dostali od Prastarých Náramek moci. Ten pak dali do opatrování polobohu Orovi, jenž ho se svými muži strážil před nenechavými prsty Zla. Navíc Náramek hlídal ještě ohromný drak, jehož mohl Or ovládat pomoci Amuletu. Dny utíkaly a nic se nedělo. Zlo jako by nemělo o Náramek zájem. Ale pak, kde se vzali, tu se vzali, nečekáni, nezváni, Žlutí psi se objevili a Ora tím překvapili. Tito tvorové Chaosu byli odhodláni Ora zabít, vzít mu Amulet a ovládnout svět . V bitvě s nimi Orovi muži podlehli a Or proto na poslední chvíli Amulet rozlomil na tři kusy. Každý z nich pak poslal pomocí svých sokolů jednomu ze svých přátel. Po několika dalších komplikacích, které tady nemá smysl rozepisovat, se zkrátka stalo, že do zemí severu míří současně tři muži. Každý z nich je úplně jiný, jen jedno mají společné. Touhu přidat ke svému úlomku Amuletu chybějící dva kusy…

Konung: Legenda SeveruKonung: Legenda Severu

Čeština
Ještě než si řekneme, jestli vůbec stojí za to Konunga hrát, připomenu, že hra je celá v češtině. To je – a říkám to hned na začátek – jedna z jejích největších výhod vůbec. Ne, že bych neuměl anglicky, ale ten klid, když během vydařeného intra seznamujícího se zápletkou víte, že vám nic neunikne, ten se zkrátka nedá ničím nahradit. Miloslav Mejzlík , který celou hru namluvil, není pravda tak dokonalý jako třeba Miloslav Moravec, ale i tak dokáže coby ostřílený profík dodat intru tu správnou drsnost a syrovost. Ve hře samotného pak uslyšíte rovněž, jde však o chudé věty typu „Ano, pane. Ne, pane.“ Zbytek rozhovorů je obstarán pouze formou psaných dialogů, které přeložil fantasy specialista Michal Bronec. Jeho překlad - to je hravá češtiny plná hlášek a vtipů. Zda odpovídá duchu originálu, to je otázka, nicméně jména dobrodruhů jako Torrar Pes, Wulfert Těžkoruký či Ivan Šmejd stojí za to.

Konung: Legenda SeveruKonung: Legenda Severu

Postavy
V Konungovi si můžete vybrat ze tří postav - Vikinga Erika, byzantince Konstantina a Slovana Vlka, posledního to člena Klanu Lovců. Po této hlavní volbě vás pak čeká ještě několik dalších, kde se rozhodnete, zda vaše postava bude náčelník, lovec, kupec či válečník. Jak už to tak v RPG bývá, každé z těchto povolání má něco do sebe, nicméně jednoznačně nejlepší je být náčelníkem. K tomu, abyste mohli přibírat další členy družiny, se totiž musíte propracovat pomocí bodů zkušenosti až k určité hodnotě charismatu a právě povolání náčelníka má už od začátku charisma dostatečně vysoké. Pravdou samozřejmě je, že i vlastnosti jako síla, obratnost či odolnost hrají při hře svoji roli, ale k jejich posílení je tu až inflační množství povolených podpůrných prostředků v podobě kouzelných prstenů a další magické bižuterie. Kromě toho si navíc sami můžete vyrábět i některé kouzelné lektvary např. léčivé či protijedy. Nakonec vám ještě zbývá vybrat si specializaci. Šerm a lučišnictví nejspíš nikoho nepřekvapí (stejně jako fakt, že i tady je podobně jako v Baldur´s Gate výhoda luku znát), ale co kovařina a stavění? Copak je něco takového v RPG potřeba? V Konungovi ano. Protože Konung – to je tak trochu i strategie.

Konung: Legenda SeveruKonung: Legenda Severu

Strategie
Strategické prvky se v této hře neprojevují ani tak při boji, jako spíš mimo něj. Když narazíte na seskupení příšer (málokdy tady narazíte na nějakou sólo obludu), pošlete prostě postavy do akce a v případě nouze do nich jen operativně lijete léčivé lektvary. Žádné formace, jen trocha taktiky typu útok-ústup-znovu útok. Počítač za vás mydlí nestvůry hlava nehlava, nejsou tu žádné akční body, žádná kola. Mimo boj se ovšem strategie dostává plně ke slovu. U jednotlivých lovců, kovářů či válečníků si můžete objednat, aby vám začali vychovávat budoucího člena družiny, kterého ve vhodnou chvíli přiberete. Pokud se stanete velitelem vesnice, můžete v ní vybírat daně, nechat se zdarma léčit či zlepšovat její obranyschopnost. Ba co víc, vy to dělat musíte, jinak se dál nedostanete.

Konung: Legenda SeveruKonung: Legenda Severu

Cestování
Ačkoli je v Konungovi k dispozici řada tzv. subquestů, dohrát hru bez nich je téměř nemyslitelné. Dřív nebo později se k jejich splnění stejně budete muset odhodlat a řeknu vám, kolikrát je to i otrava. Zatímco východy z jednotlivých map jsou zřetelně označeny a jinudy to ven nejde, zbytek putování je místy utrpení ve stále stejném prostředí. Po většinu času se pohybujete po cestách spojujících východy z map. Na cestách je vše důležité, u východů čeká také většina příšer. Prozkoumávat okolí se vyplatí jen proto, že se tam jen tak halabala povaluje vše, co potřebujete. Toulce se šípy, lektvary, brnění. Zcela bez logiky, na druhou stranu ovšem velice pohodlně, takže si na to brzy a rádi zvyknete. Na co si ale nezvyknete a z čeho vás bude bolet hlava, to je pohyb kamery. Ta zcela nekompromisně (a imbecilně) umožňuje sledovat pouze hlavního hrdinu a jeho okolí. Drží se ho jako klíště - když jde on, jede jeho směrem, zatím co vy byste se mezitím rádi podívali třeba na opačnou stranu. Chcete poslat členy družiny do různých stran? Nemožné, pokud není v dostatečné blízkosti i váš udatný rek. Rozdělení družiny je tu téměř nemyslitelné a tam, kde je možné, nemá význam. O možnosti zorientovat se jediným rychlým přejetím mapy si s nainstalováním Konunga můžete nechat zdát a připravte se na věčný souboj s kamerou. Nedá se to nazvat jinak než „opruzárna“ a celkový dojem ze hry to značným způsobem kazí.

Konung: Legenda SeveruKonung: Legenda Severu

Setkání
Každá správná RPG žije i z potkávání s obyvateli daného světa. Konung není výjimkou, i když jediní s kým si opravdu slušně pokecáte jsou zpočátku vaši druzi či šamani, na které narazíte v každé druhé mapě. Šamani vám také radí a jejich přání jsou zdrojem mnoha subquestů. I když subquest možná není to správné slovo, protože tady je většinou dřív nebo později stejně musíte splnit, abyste se dostali dál. Konung nedává v tomhle ohledu mnoho svobody. Dialogy, pokud jsou vůbec rozvětvené, se nakonec omezují na rozhodnutí zda „Ano“ či „Ne“, mnohdy je pak výsledek stejně podobný. V některých případech, i když byste rádi, na výběr dokonce ani nedostanete a tak bojovník, kterého byste brali i přes jeho nezkušenost, je prostě „odpálkován“ se slovy, že takového bažanta nechcete. Hráč se diví a tvůrce se asi dobře baví. Kolikrát jsem si i říkal, proč mi vůbec je nabízeno něco, co je vzápětí stejně vyřešeno bez ohledu na mé přání. Je samozřejmě pochopitelné, že jistá míra manipulování je nutná, toto ale není ani zdaleka tak manipulování jako spíš zbytečně strávený čas. A Konung tím ztrácí další body.

Konung: Legenda SeveruKonung: Legenda Severu

Boj
Boj, bitva, řežba, krvavá jatka, říkejte si tomu jak chcete, ale bez toho by RPG nebylo tím, čím je. Konung se vyznačuje poměrně malým množstvím příšer, zato ale místy pěkně odolných (nemrtví). Většinou se vyskytují v početných skupinách a tak je kolikrát lepší kolem nich proběhnout, než se s nimi pouštět do křížku. Samy totiž útočí jen výjimečně či pokud jste opravdu dost blízko.Což je nuda. Jak už jsem napsal, boj za vás odvede počítač, vy jen dáte pokyn k akci. Není to nic úchvatného, chybí skvělá hudba jako byla v BG a ani zvukové efekty nejsou to, co by vás přikovalo do židle. Zatímco vy umíráte poměrně efektně, příšery většinou tak nějak zkapou a na jejich místo nastoupí dalších deset. Nic moc.

Je to dobrá RPG?
Grafika Konunga je vcelku vydařená, i když barvy by mohly být na můj vkus místy sytější. Pohyb postav a nestvůr je realistický, je tu i možnost ho zrychlit či zpomalit. Hru můžete vychutnávat v rozlišení 640x480 a 600x800, save a load fungují báječně rychle a většinu příkazů obstaráte jedním nebo dvěma kliknutími myši. To vše jsou samozřejmě pozitivní zprávy, které ovšem celkové hodnocení příliš neovlivní. Škoda. Moc bych si přál, abych mohl napsat, že Konung je skvělá a zábavná RPG pocházející odjinud než z míst na západ od nás. Není to pravda. Konung je obyčejná, veskrze průměrná hra, která má oproti ostatním jedinou výhodu. Je celá česky. Za pár let už asi nebude stačit ani to.

Grafika: 6/10
Zvuky: 3/10
Hudba: 4/10
Hratelnost: 6/10
Konung je obyčejná, veskrze průměrná hra, která má oproti ostatním jedinou výhodu. Je celá česky.
Celkové hodnocení: 6/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |17 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Valheim vzal herní svět útokem. Na první pohled běžná hra o přežití má již miliony prodaných kopií a každým dnem se její popularita zvyšuje. Opravdu stojí za to?

28.  2.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
SurvivalDojmy
Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry, které západ nechtěl

Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry,…

Autoři Gravity Rushe, Knacku, Shadow of the Colossus nebo hry The Last Guardian končí.

26.  2.  2021 | |9 N/A
Lukáš Václavík
PlayStationSony
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rage 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rag…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  2.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
DiabloVideo
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Sunless Sea zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Su…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

26.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráčů a překonal Dotu 2

Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráč…

Nejnovější vikingská survival hra boří rekordy na celé čáře.

22.  2.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
SteamByznys
Valheim slaví úspěch, během dvou týdnů prodal přes 3 miliony kusů

Valheim slaví úspěch, během dvou týdnů prodal přes…

Nejnovější online survival spadl na herní komunitu jako blesk z čistého nebe.

20.  2.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
SurvivalOnline