Konzole na letošní ECTS

Opravdu velmi stručné shrnutí letošní největší evropské výstavy v Londýně. Obrázky z několika her, které mohly být k vidění na třech nejatraktivnějších konzolích současnosti: Playstation2, Gamecube a Xbox.
Opravdu velmi stručné shrnutí letošní největší evropské výstavy v Londýně. Obrázky z několika her, které mohly být k vidění na třech nejatraktivnějších konzolích současnosti: Playstation2, Gamecube a Xbox.

Co bylo největším letošním nedostatkem ECTS byla bezesporu absence Sony, Nintenda, Microsoftu, Activision a dokonce Eidosu. Zůstala tu sice poměrně početná delegace ostatních distributorů, ale ti toho příznivcům konzolí zrovna moc nepředvedli. Uznejte sami. Těch pár her, co se na ECTS objevilo, nestálo málem ani za řeč a tak jsem byl vcelku šťastný, pokud jsem našel alespoň pár perel v blátě, většinou pro PS2. Pokud jste četli článek z E3, tak jste možná tuto situaci očekávali. Upřímně řečeno, nebýt Segy, která opustila výrobu konzolí a plně se teď věnuje softwaru – hrám, byla by ECTS vcelku pustá (pokud jde o konzole). Slovy jednoho zaměstnance EA (Franka Sagniera), je ECTS v podstatě na umření a pokud se celá výstava nedočká renesance, tak je možné, že už ji za pár let neuvidíme. Na druhou stranu spousta menších distributorů a vývojářů byla s ECTS spokojená a neváhá přijet i příští rok. Hold ve světe velkých peněz mají „malé“ výstavy malou šanci.

Playstation2
PS2 zaznamenala poměrně silnou účast nezávislých firem a dokázala, že MS Xbox nemá zdaleka takovou podporu malých studií, jakou by si přál. Sony získala obě nejprestižnější ocenění ECTS: Nejlepší konzole roku (PS2) a nejlepší konzolová hra roku za (Gran Turismo 3). Asi největší novinka, které se modročerná konzole dočkala, je potvrzení konverze poměrně zdařilé hry z Dreamcastu a to Ecco the Dolphin: Defender of the Future. Podmořská dobrodružství nejslavnějšího delfína jsou graficky téměř stejně úchvatné jako verze pro Dreamcast, ale očití svědkové prý zahlédli nepěkné zuby na okrajích textur (známý problém s anti-alliasingem, který už je dávno vyřešen, ale stále se objevují hry, které tímto neduhem trpí). Slaďoučká třešnička je zpráva potvrzující exkluzivitu této hry pro Evropu. Žádné americké vydání není potvrzeno. Další původní DC hra, která je na cestě, se jmenuje Head Hunter. Akční záležitost odehrávající se v temné budoucnosti Kalifornie na motivy filmu Šílený Max. Sega ještě představila několik sportů řady 2k1. Jeden z dalších větších titulů je Agent Under Fire. Akční bondovka na motivy posledního filmu The World Is Not Enough (Jeden svět nestačí). Jelikož s původní doomovkou byly velké problémy (špatné výsledky s Quake3 enginem), proměnila se hra v jakýsi hybrid mezi Die Hard Trilogy a Syphon Filterem. Nový image AUF je svižný a ostrý, přesto se mi původní námět čisté doomovky zamlouval trochu víc. Pak tu máme jednu klasiku Rainbow Six: Rogue Spear. Nemohu nabídnout než dva obrázky a ujištění autorů, že hra bude zajisté stejně skvělá jako na PC; uvidíme. Neznámá firma Lost Boys připravuje pro Playstation2 roztomilou plošinovku Knights, která svou grafikou zaujme už na první pohled. Jestli šlo konzolím něco vždycky téměř bez výjimky bezchybně, pak to byly plošinovky. Knights vypadají na další vydařený kousek. Oblíbený námět o záchraně království a princezny je obohacen o pár adventure prvků. 3D pohádka se naděluje v Evropě pod stromeček. V neposlední řadě bylo na ECTS ke zhlédnutí pokračování slavných červů, Worms Blast. Nový díl se chystá na PC, Playstation2, Game Boy Advance a GameCube. I když screenshoty ukazují téměř identické prostředí jako Worms 2, postavičky budou trojrozměrné a také lépe animované, takže budou páchat ještě větší neplechu, nebetyčnější nesmysly a předvádět ještě absurdnější výkony.

Agent Under FireAgent Under Fire

Rainbow SixRainbow Six

KnightsKnights

WormsWorms

Xbox
Xbox zaznamenal překvapivě malou účast na evropské výstavě a to není dobrým znamením. Dle mých předpokladů je Evropa druhým nejatraktivnějším bitevním polem pro západně laděnou konzoli hned po USA. Já si prostě nedokáži představit konzoli, která je vyrobena v USA, prorážející na japonský trh. Podle mě japonská mentalita a „tradice“ neumožní takové výsledky jako má PS2 a budoucí GameCube. Ale připouštím, že trh se pramálo řídí tradicemi a národní hrdostí. Pátral jsem po několika titulech, které by stály za zmínku a nakonec jsem dva přece jen objevil. Byly tam také nějaké bojovky, které však krom průměrné grafiky nenabízely nic extra.

DualityDuality

Digital Illusions připravují pro Billovu konzoli hopsačku na motivy vynikajícího animovaného filmu Shrek nesoucí stejné jméno. Musím uznat, že při důkladnějším prozkoumání grafiky jsem pochopil, že Xbox je prostě pořádný kus před konkurencí s technickým potenciálem. Omrkněte obrázky, opravdu stojí za tu podívanou. Mě fascinoval samotný pohled na podlahové textury. Druhým zajímavým titulem bylo temné cyberpunkové RPG Duality. Název Duality něco napovídá o prostředí hry. Ta se odehrává ve dvou realitách. Té naší realitě, lidské a cyberpunkové počítačové. Hráče si najímá korporace na vypátrání zlodějů nějakého cenného zařízení, které společnost značně postrádá a je ochotna zaplatit vysokou cenu za přístroj a hlavy zlodějů. Hra nabízí atmosféru Blade Runnera a vynikající grafiku (hold Xbox je Xbox).

ShrekShrek

GameCube
Největším zklamáním pro mne byla téměř úplná absence GC na ECTS. Tato konzole se mi po PS2 zdá nejpřitažlivější a já se těšil, že se na ECTS objeví alespoň pár titulů. Problém je, že 70% her pro GC připravuje Nintendo samo a jeho neúčast na ECTS tuto konzoli téměř vymazala z výstavy. Zachytil jsem jen pofiderní hru na motivy Theme parku, odehrávající se v japonské Osace. Simuluje Universal Studios zábavný park se spoustou atrakcí ve vcelku pěkném provedení. Trochu mi uniká smysl této hry, ale uznávám, že její technické provedení je nadstandardní. Engine předvádí pěkné kousky s dnem a nocí. V noci je obloha ozařována efektními ohňostroji a ve dne se například mění počasí. A v jurském parku si můžete pěstovat dinosaura. Zajímá to někoho? Asi ne. Nechci GameCube urážet a tak si raději počkám na nějaký zajímavější titul.

To je tak všechno zajímavé k letošní ECTS a její konzolové atrakci. Přiznávám, že článek je velmi stručný, ale svou náplní odpovídá vzhledu letošní ECTS z pohledu konzolového hráče. Kéž se příštího roku dočkáme tučnější sklizně.

Diskuze (1) Další článek: Sub Command: periskop nahoru!

Témata článku: , , , , ,