Kóta 236 – ze života hmyzu

Život není peříčko. Zvláště jste-li mravenec, který je povolán do armády, aby se utkal v boji proti ohavným hmyzím vetřelcům, jako jsou například švábi, pijavice a jiná havěť. Vskutku zajímavý námět na počítačovou hru, to se jen tak v dnešní době nevidí. Máte-li tedy rádi hry vybočující z průměru, možná toto bude ta pravá hra pro vás.
Kóta 236 – ze života hmyzu
Život není peříčko. Zvláště jste-li mravenec, který je povolán do armády, aby se utkal v boji proti ohavným hmyzím vetřelcům, jako jsou například švábi, pijavice a jiná havěť. Vskutku zajímavý námět na počítačovou hru, to se jen tak v dnešní době nevidí. Máte-li tedy rádi hry vybočující z průměru, možná toto bude ta pravá hra pro vás.

Jste-li pravidelnými čtenáři této rubriky, jistě vám nebude jméno Ing. Miroslava Němečka neznámé. Od tohoto autora jsme tu na Doupěti měli několik povedených freewarových her, vzpomeňme například na logický vlak či závodní autodrom. Dnes máme tu čest vám představit jeho další hru, jež svou kvalitou uchvátila porotu posuzující hry v letošním ročníku Becherovka Game natolik, že se jí rozhodli udělit pěkné druhé místo.

Kóta 236Kóta 236

Jak jsem již nastínil výše, v této hře se vžijete do malého mravenčího pěšáka, který dostal krátký, ale výřečný povolávací rozkaz, na němž se praví, že byl povolán do armády Černých, aby splnil jeden závažný úkol – zbavil zemi cizáckých hmyzích vetřelců a získal zpět starodávný léčivý pramen se strategickým označením „kóta 236“. Celá hra se odehrává, jak je asi zřejmé, někde v přírodě, konkrétně v kopcovité krajině, v níž převažuje zelená barva. Samotná hra není rozdělena na jednotlivé levely, nýbrž na sekce, které jsou ve hře od sebe vždy odděleny bránou, u níž stojí informační tabule s nápisem, do jakého území právě vstupujete. Těchto území je tu několik a každé z nich je obýváno jinými zástupci živočišné říše - jednou to jsou červi, podruhé pijavice, potřetí pavouci a tak dále. Vy tedy musíte projít všemi územími a přitom ničit vše, co vám přijde do cesty. Zní to docela snadně, ale nepřátel jsou kvanta, hlavně v poslední části hry. Abyste se s nimi mohli lépe vypořádat, můžete v průběhu cesty nacházet různé zbraně a brnění. Zbraně nemůžete používat všechny najednou, nýbrž se vždy provede upgrade vašeho bojovníka, což poznáte například tím, že změní svou podobu, svůj šat.

Hra působí dojmem komplexnosti a skoro by se na první pohled mohlo zdát, že váš pohyb není omezen, nicméně do kopců, jimiž je prostředí ohraničeno, váš mraveneček nevyleze. Jedním z nejpodstatnějších negativ hry je dle mého názoru to, že celou hru je možno doslova přeběhnout za necelých 15 minut, bez toho, aniž byste jednou vystřelili – pokud budete dostatečně rychlí a budete před nepřáteli dobře manévrovat, vůbec nemusíte používat zbraní! To trochu degraduje onu akčnost ze hry. Další věcí, jež se mi nelíbila, bylo, že po dobu hry nemáte nikde zobrazen stav vašeho života a vy se jen můžete domnívat, jak jste v dané chvíli na tom. No a konečně poslední věcí je přílišná podobnost prostředí a jeho neměnnost během hry. To může mít za následek, že se u hry budete po chvíli nudit.

Kóta 236Kóta 236

Nicméně postavím-li vedle sebe klady a zápory, myslím, že Kóta 236 je z větší části hrou lepší a její pozitiva převýší negativa. Jedná se také o jednu z nejlepších českých freeware her ve 3D, co se týče zpracování a navíc si lze měnit pohled, jakým budete na hru nazírat – buď z vlastních očí či z pohledu třetí osoby. Jak jistě vidíte, možností je spousta a zábava, kterou vám hra poskytne, je dostatečná. Zkuste a určitě se u hry budete bavit tak jako já.

Download (1,2 MB) zde.

Homepage: www.gemtree.cz.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 17 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |